• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Gelen Talepler Doğrultusunda Kurslarımızı Arttırıyoruz”

“Gelen Talepler Doğrultusunda Kurslarımızı Arttırıyoruz”

 

Hayrat Vakfı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sonucunda gerçekleşen kurslara katılımın yoğun olduğunu söyleyen Kutlu şunları aktardı:
 
“Kurslarımız öğrenci olduğu sürece devam edecek”
“Kurslarımıza Pazartesi günü itibariyle Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde başladık. Başvurular hala devam ediyor. Gelen müracaatları kabul ediyoruz. Gelen müracaatlar doğrultusunda, yeteri kadar talep olması halinde kursları açmaya devam edeceğiz. Kurslarda yabancı dil eğitimi söz konusu olduğu için 20 kişiden fazla olmaması konusunda biraz titizlik gösteriyoruz.
Bizim Osmanlıca kursumuz vardı ama bu ikinci bir kurs, Vakıf ile Genel Müdürlük arasında yapılan protokol doğrultusunda açılan bir kurs. Yoğun bir katılım var. Öğrenci olduğu sürece devam edecek.
Ders saatleri 40-60 saat arasında değişiyor. Bu kurslarda diğerlerinden farklı olarak seviye tespit sınavı yapılıyor. Yabancı dil eğitiminde zaten sınav şarttır. Kurslarımız, kurlar halinde devam edecek.”
Kutlu ayrıca, kurumlarının devam etmekte olan kursları hakkında da bilgi verdi. Kutlu şöyle konuştu:
“Sene başında açılmış olan kurslarımız devam ediyor. Zaman zaman değişik kurslarımızda oluyor. Örneğin şu anda forklift kursumuz var. İş-kur'un işyerleriyle yapmış olduğu protokoller sonucunda Arslan Alüminyum'da bir kurs açtık. Belediye ile işbirliği yaptık, loder kursuna başlayacağız bugünlerde. 
 
'Gelen talepler doğrultusunda kurslarımızı arttırıyoruz'
Gelen talepler doğrultusunda kurslarımızı arttırıyoruz. Yeter ki öğretmen, öğrenci ve mekan bulalım. Bu makineler iş makinesi olduğu için Halk Eğitim Merkezi'nin bunu temin etmesi mümkün değil. Ama sağ olsun işyerleri kolaylık sağlıyor. İşyerlerine giderek eğitime uygun olup olmadıklarını denetliyoruz. Eğer eğitime uygunsa orada kursumuzu açıyoruz. Mutlaka eğitimci gözüyle orayı görmemiz gerekiyor. Sınıfı var mı, tahtası var mı, makinesi var mı? Makinelerin kayıtlı olması gerekiyor ve makine sayısı kadar da kurs açma şansım var. 10 kişiye 1 makine düşüyor. Bir makineye en fazla 10 öğrenci almamız gerekiyor. O konuda talepler çok fazla. Demisaş'ta vinç kursunu bitirdik. Daha sonra Şişecam'a geçtik. Vinç kursunu bitirdik şimdi forklift kursunu vereceğiz.  Bu kurslar sonrasında kişiler vasıflarına artı bir vasıf daha katmış oluyor.”
 
“Kurumlar kurs açarken Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açmak zorunda”
Kutlu, artık kurumların kurs açmak istediklerinde Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açmak zorunda olduğunu söyledi. Bir genelgeleri olduğunu ve Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yapılmadan açılan kursların geçerliliğinin tartışılır veya yok olduğunu belirtti. Kutlu şöyle devam etti:
“Hangi kurumu düşünürseniz düşünün, bir kurs açacaksa, eleman yetiştirecekse o belgenin Milli Eğitim Bakanlığının amblemini taşıması gerekiyor. Bizimle protokol yapması, ondan sonra kurs açması gerekiyor. İşbirliği yapıldığı zaman üzerine herhangi bir tartışma konusu olamaz, mümkün değil. Kurs açılabilir ama geçerlilik açısından baktığımızda Halk Eğitim Merkezi ile ilgili protokolü yapmak suretiyle açtığı kurs geçerli kurs haline gelmiş oluyor.
 
'Herkes öğrendiğinin belgesini almalı'
Sınıfı var mı, makinesi var, tahtası var mı bakıyoruz. Hem teori, hem pratik ikisini bir arada görebilecek pozisyon içindeyse kurs açılabiliyor. Öbür türlü 'Gel, git, belge al.' ben ona çok karşıyım. O benim can damarım. Kesinlikle herkesin öğrenmesi gerekiyor. Öğrendiğinin belgesini almasını gerekiyor diye düşünüyorum. 
 
'Aklınıza gelen her türlü kursu açarız'
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün sitesinde kurs programlarımız var. Biz bunların içerisinden hangisini sağlayabiliyorsak onu açıyoruz. Bilgisayarlı Muhasebe kursuna talep var ama öğretmen yok, açamıyoruz. Aklınıza gelen her türlü kursu açarız ama öğretmenim, öğrencim ve mekanım olacak. İlk önce öğrenciyi buluyorum, ondan sonra mekana bakıyorum en sonunda da öğretmeni buluyorum. Bu konuda bu sene belediye başkanımızın çok destek verdi. Muhtar konaklarının arka tarafları var, onların kullanma haklarının hemen hepsini bize verdi. Seneye TOKİ'de kurs vermeye başlayacağız. İlk önce Ertuğrulgazi Mahallesi'nde açtık, ardından Beşiktaş ve İsmetpaşa Mahalle Konakları dahil oldu.”
ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. DİKSİYON KURSU – VALLA BİZ HALKEĞİTİM MERKEZİNE 35 KİŞİLİK DİKSİYON KURSU AÇILMASI İÇİN FORM VERDİK. OSMANLICA KURSU AÇILIYOR AMA GÜZEL DİLİMİZİN İNCELİKLERİNİ ÖĞRENECEĞİMİZ DİKSİYON KURSU AÇILMIYOR MAALESEF….HER TÜRLÜ KURSU AÇABİLİRİZ DİYE MÜDÜR YANLIŞ YÖNLENDİRMESİN KİMSEYİ. KAÇ TANE KURS AÇILMASI İÇİN ÜSTELİK SINIF MEVCUTLARI 15 KİŞİLİK OLMASI SARTI VARKEN BİZ DAHA FAZLA MÜRACAT ETTİĞİMİZ HALDE KURS TALEPLERİMİZ KARŞILIĞINI BULMUYOR..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam