Göletlerimiz Balıklarla Can Buluyor

Göletlerimiz Balıklarla Can Buluyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından su kaynaklarındaki nesli tehlike ve  baskı altında  olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle  zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele dayalı balıklandırma metodunun uygulanması amacıyla 2016 yılında uygulamaya konulan “Su Kaynaklarının  Balıklandırılması  Projesi”  kapsamında üretim faaliyetleri gerçekleştirilen sazan balığı yavrularından, ilimizde bulunan 13 adet gölete bırakılmak üzere tahsis edilen  114.000 adet balık su kaynaklarından ihtiyaç görülenlere bırakıldı.

GÖL2

Bilecik’in göletlerinde su ürünlerinin popülasyonunun artırılması için her yıl düzenli olarak yapılan balıklandırma çalışmasının bu yılki programına İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, İl Müdür Yardımcıları Erkal Gedikli ve Mustafa Demirbaş, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdür V. Oya Akdeniz, şube personeli ve  köy muhtarları katıldı.

Bakanlıkçaa yıllardır uygulanarak  ve daha sonraki yıllarda da devam etmesi planlanan balıklandırma çalışmaları göletlerde balık popülasyonunu artıracak ve göl ekosisteminin canlı tutulmasını sağlayacak. Amatör balıkçıların yasaklara uymaları gerekmekte, aksi halde yapılan denetimlerde yasal işlemle karşı karşıya kalabilecekler.

Proje ile gelecek yıllarda su kaynaklarımıza; yayın, kalkan, alabalık, sazan, şabut, kerevit ve mersin balığı başta olmak üzere  yeni türlerin üretilip  bırakılması gerçekleştirilecek.

GÖL4 GÖL3

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam