GÖLPAZARI DERNEKLERİ FEDERASYON OLMA YOLUNDA

GÖLPAZARI DERNEKLERİ FEDERASYON OLMA YOLUNDA

 

“Yol sorunu Gölpazarı'na olan ilgiyi azalttı”
İstanbul'daki Gölpazarılı vatandaşların yoğunlukla Kadıköy ile Pendik'te yaşadığını ifade eden Dönmez, “Coğrafi durumu itibariyle Gölpazarı'nın öncelikle yollarının iyileştirilmesi şart. Kenarda kalan böyle bir ilçenin, yollarının da bozuk olması, Gölpazarı'na olan ilgiyi ve alakayı daha da zayıflattı.
Özellikle söylüyorum ki, çeşitli kalkınma davalarının yerine gelmesini sağlayan önemli konu para değil, gazete haberidir. Konular gazete haberine intikal etmeden para olsa da bitmez. İşte Gölpazarı-Vezirhan Yolu'nda olduğu gibi. Mutlaka gazetelere intikal etmesi icap eder.
Gölpazarı'nı, kuzey köylerinden geçerek Geyve ilçesinin Şehren Köyü'ne bağlayan 25 kilometrelik köy yolunun, Bilecik Özel İdaresi tarafından %80 iyileştirilerek 3 şeritli şekilde yapılması çok yerindedir. Bu önce planlanmalı sonra da icraata geçilmelidir.
Gölpazarı-Geyve bağlantı yolu, Vezirhan'dan yapılan Sakarya ulaşımını 55 kilometre daha kısaltmaktadır. Bu yol bozuk haliyle de olsa, gurbetteki Gölpazarılıların kısalığı sebebiyle çok kullandıkları bir ulaşım yoludur. Şu anda Gölpazarı-Vezirhan Yolu'nun çalışmaları kör topal devam etmektedir. Ancak bu yoldan önce adını koyduğumuz Gölpazarı-Geyve yolunun yapılmış olması çok daha yerinde olurdu.
 
“Bir numaralı problem Taşhan'ın çevresindeki yapılaşmadır”
Gölpazarı için Bahçeli Bin Evler isimli bir imar projem var. Bizim gibi gurbetteki Gölpazarılıların, Gölpazarı'na gelmesi isteniyorsa konutların mutlaka bahçeli ev tarzında projelendirilmesi icap eder. Bunun da coğrafi olarak en güzel yeri Kurşunlu Köyü, Beş Evler Mahallesi ve Dikenli Boğaz'ın 2-3 kilometrelik yeridir.
Şu anda Taşhan'ın çevresi Gölpazarı'nın bir numaralı problemidir. Hanın çevresindeki tapulu yerlerin 40 senedir yıkılacağı söyleniyor. Gölpazarı'nı çirkinleştiren binaların yıkılıp, sahiplerine Kurşunlu Köyü yanındaki ovadan yer verilebilir.
 
“Sakarya Nehri Üzerine Toplantı Salonu ve Lokanta…”
Gölpazarı'nın şiddetle üçüncü mezarlığa ihtiyacı var. Mezarlık, Vezirhan Yolu'nun kuzey kesimlerine alınmalıdır.
Bir başka konu da, Sakarya Nehri üzeri'nde toplantı salonu ve et lokantası yapılabilecek çok güzel bir yer keşfettim. Bu alanda doğalgaz borusu geçmesinden yararlanarak doğalgaz ve akaryakıt istasyonu kurulabilir. 
Gölpazarı Kültür, Üretim ve Yerel Haber Bülteni adıyla, her mevsimin ikinci haftasında çıkan bir derginin yayınlanması zarurettir. Ayrıca bunun yaşayacağı kanaatindeyim. Benim gibi Gölpazarı'nın problemlerini kendisine dert etmiş olan kişiler mutlu olacaktır. Bizim zerre kadar bir çıkarımız yok. Ben işin İstanbul cephesinde bulunuyorum. Oradan baktığım zaman, bu projelerin, oradaki hemşerilerimizin de ilgi alanına gireceğini rahatlıkla söyleyebilirim.HASAN GÜNER
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam