• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
GÖLPAZARLI KADIN GİRİŞİMCİLER ÜRETİYOR

GÖLPAZARLI KADIN GİRİŞİMCİLER ÜRETİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ın Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği ile birlikte “Kadın ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme” projesi Gölpazarı İlçesinde hayata geçirilmişti. Proje kapsamında 25 kadın çiftçi ve ailelerinden olmak üzere toplam 43 çiftçi tarımsal üretim konusunda birçok teorik ve pratik eğitimden geçmiş ve S.S. Göl Flanöz Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi Kooperatifi kurulmuştu.

Bu çalışmaların ardından S.S. Göl Flanöz Kadın Girişimi Kooperatifi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştı. Protokol kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce kullanım hakkı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne devredilen Kurşunlu ve Aktaş köylerindeki eski okul binalarının çiftçi eğitimi ve yöresel ürünlerinin pazarlanmasında yararlanılması için kooperatifin kullanımına tahsis edilmişti.

Tüm bu çalışmaları yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür V. Nur İşler ile Gölpazarı İlçe Müdür V. Mikail Babur, Gölpazarı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Denizli ve konu sorumlu teknik personel ile Ziraat Odasında görevli tarım danışmanları Gölpazarı İlçesi Kurşunlu Köyünde bir araya geldiler.

İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız yaptığı açıklamalarda; “Bu Kooperatif ile kadın çiftçilerimizin özellikle eğitim ve pazarlama alanında daha hızlı yol kat edeceklerine inanıyorum. İl Müdürlüğümüz olarak böyle güzel çalışmalarda engel koyan zorlaştıran değil teşvik edici ve destekleyici rol oynamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Karabuğday üretiminin Türkiye’de yaygınlaşması, benimsenmesi ve kadın çiftçilerin gelir düzeylerinin artırılmasını amaçlamaktayız. Büyük bir potansiyeli olan kadın iş gücünün özellikle “eril iş” olarak adlandırılan iş alanlarına katılımı anlamında önemli bir farkındalık yaratmak için çalışıyoruz. Kadın çiftçiler ve aileleri ile ülke tarım ve ekonomisine katkı sağlayacak bir çalışmayı beraber yürütmekte olup, Türkiye için yepyeni bir ürün olan karabuğdayı yetiştirmelerini, kendi kooperatiflerini kurma girişimlerini canı gönülden destekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Tarımsal üretimin en önemli bileşeni olan kadınların sektöre kattıkları değer ve üretimin her aşamasında aldıkları aktif roller ile tarımın kilit parçası ve toprağın esas sahibi olduğunu ifade eden İl Müdürü Yılıdız; “Unutulmaması gerekir ki toprak, bizim en değerli sermayemizdir. Toprağa sadece tohum değil, bilgi, bilinç, birikim de ekeriz aldığımız ürün de ona göre olur. Bu noktada, kadın çiftçilerimizin eğitimler ile güçlendirilmesi ekonomiye kazandırılması gereklidir” dedi.

Kooperatifin güvenilir ürenler üretmesininim önemine dikkat çeken İl Müdürü Yıldız,  “Ürünlerin üretiminden, paketlenmesine, standardına ve pazarlanması konularında çok titiz ve hassas davranmalıyız. Bir Projenin başarıya ulaşması 3 temele dayanır. Bunlardan ilki Uygulanabilirlik, ikincisi Sürdürebilirlik, diğeri ise maksimum düzeyde Verimliliğidir. Bu süreçte Hizmet kalitesi ve ürünlerin fiyatlandırılması da ayrı bir önem arz etmektedir.


Kooperatifçilik te birlik ve beraberlik çok önemli bir konu olup, bireysel hareketlerden ve düşüncelerden kaçınmak gerekir, çünkü bireysel düşünen ve hareket eden herkes kaybetmeye mahkûmdur. Kooperatifin çıkarlarını kendi çıkarlarınızın önünde görmek, üründe kalite ve güvenirlilik ile hizmette güler yüz sizleri başarıya ulaştıracaktır.
Sizlerin ufkunu açmak ve her zaman yanında, desteklediğimizi göstermek adına Karatepe’ye Teknik Gezi düzenledik, oradaki güzellikleri ve aksaklıkları görme imkânı bulduk. Bu konuda bize desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize de buradan ayrıca teşekkür ederim.”  dedi.
Daha sonra Gölpazarı Kaymakamı Sayın Kadir Duman’ ı makamında ziyaret eden heyet, S.S. Göl Flanöz Gölpazarı ve Çevresi Kadın Girişimi Kooperatifinin faaliyetleri hakkında ve İlçedeki Karabuğday Yetiştiriciliği hakkında bilgiler verdi.
Ardından İlçe Müdürlüğüne geçen İl Müdürü Yıldız, İl Özel İdare destekli alınan Süt Tankları ve Süt Birliğinin faaliyetleri ile ilgili bilgi aldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam