HAMAMIN SATILMASINA CHP İL BAŞKANI METİN YAŞAR’DAN TEPKİ!

HAMAMIN SATILMASINA CHP İL BAŞKANI METİN YAŞAR’DAN TEPKİ!

“KESİNLİKLE SATIŞINA KARŞIYIM”

Bilecik merkezde bulunan şehir hamamının satılması tekrar gündeme geldi.

TAYFUR ÜN VE AKIN OLCAY KARŞI ÇIKMIŞLARDI

Geçtiğimiz yıl İl Genel Meclis toplantılarında gündeme gelen Şehir Hamamının satışına Bilecik 18.Dönem Milletvekili Tayfur Ün ve Belediye Eski Başkanı Av.Akın Olcay gazetemize açıklamalarda bulunarak tepkilerini dile getirmişlerdi. Adı geçen hamamın tarihi özelliği olduğunu belirten açıklamaların ardından hamamın Türklerde bir gelenek olduğu da belirtilmişti.

KOMİSYON ÜYELERİ ARAŞTIRIP RAPOR EDECEKLER

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından İl Genel Meclisi Haziran ayı 1. Birleşiminde tekrar gündeme gelen Hamamın  ve işyerleri ile lojmanların satılması Komisyonlara havale edilirken, Komisyon üyelerinin vereceği rapor doğrultusunda da konu mecliste ele alınacak.

 CHP İL BAŞKANI METİN YAŞAR: “TADİLATINI ÖZEL İDARE YAPABİLİR”

CHP İl Başkanı M.Metin Yaşar konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Eski İl Genel Meclisi üyesi de olan Yaşar, hamamın satışının tekrar gündeme geldiğini üzüntüyle karşıladığını belirtti. Kendisinin de İl Genel Meclisi Üyesi olduğu dönemlerde hamamın tadilatının yapıldığını söyleyen CHP İl Başkanı M.Metin Yaşar; “Hamam Medeniyettir, satılmasına şiddetle karşıyım” diyerek şu ifadelere yer verdi:

“HAMAMIN TARİHİ OLDUĞUNU HERKES BİLİR”

“Hamamın satışının gündemde olduğunun üzüntüyle müşaade etmiş bulunmaktayım ve bu hamamın her ne kadar Anıtlar Kurulundan tarihi hamam olarak tescillenmemiş olmasına rağmen Bilecik’te herkesin bu hamamın tarihi bir hamam olduğunu, Cumhuriyet öncesinde yapıldığını, bu hamamın Rumlardan veya Ermeniler, burada ikamet edenler tarafından yapıldığını ve çok büyük ihtiyacı yıllardır giderdiğini, hala da gidermekte olduğunu biliyoruz.  Bu konu ile ilgili basından takip ettiğimiz kadarıyla meclisin gündeminde hamamın ve iş yerleri ile lojmanların satışının gündemde olduğunu öğrendik.

“BUNDAN BÜYÜK RAHATSIZLIK DUYUYORUM”

Ben Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olarak bundan büyük rahatsızlık duyuyorum. Çünkü Özel İdareler hep kar amaçlı işletmeler değildir. İlin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarında katkı sunan müesseselerdir. Bu hamamımız da çok önemli sosyal bir faaliyeti yerine getiriyor. Türklerin geleneğinde hamam kültürü vardır ve hamam bir medeniyettir. Bu hamamın satılması Bilecik açısından çok büyük bir kayıp olur.

“BİRİLERİNE PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLECEK?”

Özel İdare eğer buranın tadilatı varsa bütçesinden bir miktar para ayırarak bu hamamı restore edebilir, tadilatını yapabilir veya müstecire uzun vadeli sözleşme imkanı tanıyarak da yaptırabilir. Ben bu hamamın kesinlikle ve kesinlikle satışına karşıyım. Ben olmadığım gibi kamuoyunda paylaştığım birçok insan bu hamamın hamam olarak faaliyet sürdürmesini herkes dilemekte, istemektedir. Yoksa adı geçen yerler satılarak birilerine peşkeş mi çekilecek? Ben bu düşüncelerimi ilgililerle ve Bilecik kamuoyuyla paylaşmak istedim.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam