• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hibe Destekli Ekipman Almaya Hak Kazananlar Belli Oldu

Hibe Destekli Ekipman Almaya Hak Kazananlar Belli Oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan programın amacının, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılarak daha kaliteli ve Pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerin işlerinin kolaylaştırılmasını ve üretim maliyetlerine katkı vererek uluslar arası düzeyde rekabet edilebilirliğini sağlamak olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar aktarıldı:

 Bu kapsamda 26.06.2013 ile 22.07.2013 tarihleri arasındaki başvuru süresi içerisinde İlimizde 17 değişik makine ekipman için toplam 556 çiftçimiz % 50 hibe talebinde bulunmuştur. Bu başvurular; ilgili tebliğ, uygulama rehberi ve Bakanlığımız genelgeleri doğrultusunda değerlendirilmiş ve 487 çiftçimizin 1.916.025,00 TL tutarındaki hibe başvuru uygun görülmüştür. 69 çiftçimizin hibe başvurusu ise ilgili tebliğ ve uygulama rehberi hükümlerine uygun bulunmadığından hibe desteği kapsamına alınmamıştır.

 İlimizde başvurusu uygun bulunan 487 çiftçimizin 1.916.025,00 TL’lik hibe talebine karşılık Bakanlığımızca 306.241,00 TL bütçe tahsis edilmiştir. İlimize tahsis edilen bu bütçe ise; İlçelerimizin gelişmişlik sıralamasındaki yeri, tarımsal potansiyeli, 2013 yılı makine ekipman başvuru sayısı ve tutarı ile önceki yıllarda % 50 hibe destekli olarak verilen makine ekipman sayısı ve hibe tutarları dikkate alınarak İlçelerimize paylaştırılmıştır.

 Makine ekipman almaya hak kazanan çiftçilerimizin tespitinde ise, başvuru sahibinin kendine ait arazi varlığı, toplam arazi varlığı, yetiştirdiği ürün çeşitleri, hayvan varlığı, kadın çiftçi olması, şehit-gazi yakını olması, özürlü olması, almak istediği makine ekipmanın yerli malı ve TSE belgesi olması gibi değişik özellikler dikkate alınarak puanlama yapılmıştır. Bu puanlama sonucunda ilçelerimizin makine ekipman grupları içerisinde en yüksek puandan başlayarak bütçenin yettiği puana kadar başvuruya hibe desteği verilmiştir.

 Makine ekipman almaya hak kazanan çiftçilerimizin listesi İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün www.bileciktarim.gov.tr  internet sitesindeki duyurular kısmında ve İl-İlçe Müdürlüklerimizin İlan Panolarında 12.08.2013 tarihi itibariyle askıya çıkarılmıştır. 21.Ağustos.2013  tarihine kadar askıda kalacak olan bu listelerde ismi bulunan başvuru sahipleri ile  22.Ağustos.2013 ile 02.Eylül.2013 tarihleri arasında hibe sözleşmesi imzalanacaktır.

 Listelerde ismi bulunan ancak % 50 hibe destekli makine ekipman almaktan vazgeçen veya hibe sözleşmesi imzalamak istemeyen başvuru sahibi çiftçilerimiz ilan süresi içerisinde dilekçe ile İl Müdürlüğümüze başvuruda bulundukları takdirde yerlerine yedek listeden başvuru sahibi çiftçilerimizle hibe sözleşmesi imzalanacaktır.” (İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam