“İÇİNDEKİ GÜCÜ UYANDIR”

“İÇİNDEKİ GÜCÜ UYANDIR”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliğe lise öğrencileri ve öğretmenler katıldı. Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlik 11 Aralık Çarşamba günü gerçekleşti. Öğrencilerin sınav öncesi moral ve motivasyonunu yükseltme amacıyla yapılan sohbette klasik eğitimden önce, dürüstlük ve ahlakın önemi vurgulandı.

 

“Bizim karakterli insana ihtiyacımız var”

Açıkalın, üniversite yolundaki lise öğrencilerine girecekleri sınav ile ilgili öğütler verirken “Siz üniversiteye yönelen öğrenciler, bizim zannettiğiniz gibi doktora, mühendise, profesöre ihtiyacımız yok. Bizim yaptığı bina çökmeyen mühendise ihtiyacımız var. Bizim sahte rapor vermeyen doktora ihtiyacımız var. Bizim kız öğrencisine fazla not vermeyen profesöre ihtiyacımız var. Bizim karakterli insana ihtiyacımız var. Buradan İstanbul’a Gaziantep’e, Erzurum’a gideceğim neden? Çünkü bizim yetişmiş, geleneğini,  göreneğini bilen insana ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Açıkalın, eğitimin önemine dikkat çekerken, iyi bir gelecek için, iyi bir üniversitede iyi bir eğitimin çok değerli olduğunu ancak aynı zamanda dürüst ahlaklı, sorgulayan, insanlara değer veren bir birey olmanın  hepsinden önemli olduğunu vurguladı. Öğrenci ve öğretmenlerle sürekli bire bir diyalog halinde bulunan Açıkalın “teşekkür ederim, özür dilerim, lütfen” gibi cümlelerin de altını çizerek, bu kelimeleri günlük hayatımızda sık sık kullanmalıyız mesajını verdi. Açıkalın’ın, öğrencilere karşı kurduğu samimiyet ve esprili bir dille olan yaklaşımı çoğu zaman salonu güldürerek alkış topladı.

Herkesin içinde bir başarma gücü olduğunun ve bu gücü uyandırmak için de verimli çalışmak gerektiğinden bahseden  Açıkalın,  öğrencilere ders çalışırlarken, bol bol su içmelerini, çalışma yerlerinde nane veya elma kabuğu bulundurmalarını, çalışırken müzik dinlemelerini, dinlenene kadar uyumalarını ve sigaradan kesinlikle uzak durmalarını tavsiye etti. BETÜL SÖNMEZER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam