İKİ VALİMİZ OLDU

İKİ VALİMİZ OLDU

Bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında çıkan Valiler Kararnamesi ile Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, görevini Ahmet Hamdi Nayir'e devretmişti. Merkez valiliği görevine atanan Akpınar'ın yürütme kararının durdurulması için Danıştay’a açtığı kararının neticelenmesi sonucunda, Vali Akpınar Bilecik'e geri dönme hakkı kazandı.  Karar neticesinde Bilecik'e gelerek bir basın açıklamasında bulunan Akpınar, davanın lehinde sonuçlanmasının mutluluğunu yaşadığını fakat artık Bilecik'te valilik yapmayacağını açıkladı.

Dava açmaktaki maksadının tarihe bir not düşerek haklılığını ispat etmek olduğunu vurgulayan Akpınar, sürecin devamında Vali Ahmet Hamdi Nayir'in Bilecik valiliğindeki görevine devam edeceğini de belirtti.

"Davayı sadece haklılığımı ispat etmek için açmıştım"

Akpınar yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"10 ay sonra tekrar merhaba. Malum olduğu üzere Şubat ayında çıkan kararname ile merkez valisi olarak görevlendirilmiştim. Daha sonra malum olduğu üzere anayasada idarenin her türlü eylem ve işlemleri denetime açıktır. İstisnaları var. Bu valilik atamaları da bu istisnalar içerisindedir. Ben de bu yasal hakkımı kullanarak Danıştay’a dava açmıştım. Maksadım hukuka uygun olarak değerlendirmediğim bu kararın hukuki yönden değerlendirilmesiydi. O zamanlar yasada yapılan değişiklikle idari mahkemelerin yargıda vermiş olduğu kararlara 2 yıl içerisinde uygulanabileceğine dair değişiklik getirilmişti. Dolayısıyla ben dava açarken böyle bir ortam olmasına sevindim. Ben sadece haklı olduğumu belirtip bunu tarihe not düşmek amacıyla böyle bir dava açmıştım. Yoksa başlangıçtan beri Bilecik valiliğine geri dönmek, burada valilik yapmak gibi bir amacım yoktu. Yargıda haklı değerlendirmenin sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verildi, ara karar niteliğinde.

Kadrosu Bilecik'te görevi Ankara'da olacak

İçişleri Bakanlığımızda yargı kararını uygulayarak beni tekrar geri Bilecik'e gönderdi. Ama benim de kendi irademle yarın (bugün) yine Bilecik'ten ayrılacağım. Kadrom Bilecik'te olacak Bilecik valisi olarak ama Ankara'da bir komisyon başkanlığında görevlendirilmiş bulunuyorum 3 ay süreyle Ankara'da olacağım. Dava açmaktaki maksadım söylediğim gibi Bilecik'e gelip tekrar valilik yapmak değildi. Yargı kararıyla valilik yapılmayacağının bilincinde olan bir insanım. Sadece haklılığımı tescil ettirmek amacıyla böyle bir yola girmiştim. Bunda da amacıma eriştiğimi, maksadımın hasıl olduğunu düşünüyorum. Bugün arkadaşların çayını içtim. Yarın da nasip olursa geri tekrar ayrılacağım. Bilecik'e ve Bileciklilere sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Vali Akpınar, Ankara'daki görevinin ise Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı olacağını da sözlerine ekledi.

Vali Nayir göreve devam edecek

Mevcut Vali Ahmet Hamdi Nayir'in Bilecik valiliğine vekil olarak devam edeceğini belirten Akpınar,  “Şu anda Bilecik'in iki tane mi atanmış valisi olacak?” yorumlarına da esprili bir şekilde yanıt vererek,  “Bu da Bilecik'in önemini gösteriyor." diye cevap verdi.

“Bilecik'te valilik yapmaktan gurur duydum”

Bilecik'e tekrar geri dönmek istememe nedenini açıklayan Akpınar,  “Ben burada 4 yıl görev yaptım. Burada çalışmaktan hep gurur duydum. Onur duydum. Bilecik'i de çok sevdim. Ama bizdeki teammül ve usuller öyle olmayı gerektiriyor. Bilecik bende hep güzel bir hatıra olarak kalmaya devam edecek.” dedi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam