’’İlaç doğru kullanılırsa etkilidir’’

’’İlaç doğru kullanılırsa etkilidir’’

     Sakaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada ilaçların yaklaşık yarısının uygunsuz şekilde kullanıldığını belirterek, akılcı ilaç kullanımının öncelikli olarak halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözettiğini ifade etti. 
     Akılcı ilaç kullanımının sağlanmasında, hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekimin, ilacı uygun şartlarda sağlayan eczacının, ilacı uygulayan hemşirenin, hasta veya hasta yakınının sorumlu olduğuna dikkati çeken Manavgat, şunları kaydetti: 
     ''İlaçları yalnızca hekiminizin gerekli görmesi durumunda ve reçeteli olarak kullanın. Hekiminize giderken, kullandığınız ilaçları ve önceki tedavi bilgilerinizi yanınızda bulundurun. İlacınızı sadece eczaneden alın. İlaç kullanımınızı yarıda kesmeyin, hekime danışmadan doz değişikliği yapmayın. Hekiminizin bilgisi olmadan başka ilaçlara veya tedavi seçeneklerine başvurmayın. Tedaviye başladıktan sonra gelişen yakınmanızın ilaca bağlı olabileceğini aklınızda bulundurun. İlaçlarınız hakkında birlikte yaşadığınız yakınlarınızı bilgilendirin. Hekiminizin ilaç dışı önerilerini de dikkate alın. Kesilmiş veya açılmış ambalajlı ilaçları satın almayın, son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçları kesinlikle kullanmayın. İlaçları çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklayın.'' AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam