İlçelerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

İlçelerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Cumhuriyet'in kuruluşunun 90'ıncı yıl dönümü dolayısıyla, Bozüyük, Pazaryeri, Gölpazarı ve Osmaneli ilçelerinde törenler yapıldı. 

Bozüyük'teki kutlamalar, Kaymakam Köksal Şakalar, Belediye Düğün Salonu'nda Garnizon Komutanı Bakım Binbaşı Alper Koç, Belediye Başkan Vekili Fatih Bakıcı, Cumhuriyet Başsavcısı Togay Akdemir, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can, İlçe Emniyet Müdürü Ümit Okumuş, daire müdürleri ve memurların tebriklerini kabul etti.

İlçe Stadı'nda, Şakalar, Binbaşı Koç ve Belediye Başkan Vekili Bakıcı, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Şakalar, Kurtuluş Savaşı'nın, zorluklarla ve yokluklarla kazanılan bir mücadele olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"İnönüler, Sakaryalar, Dumlupınarlar kazanılmasaydı, 3 kıtadan çekilerek sığındığımız Anadolu Türklerden temizlenecek, insanlarımız istiklalinden, istikbalinden, canından ve vatanından olacaklardı. Oysa biz tarih boyunca bize düşmanlık yapan Yunanlara, Bulgarlara ve dahi tüm milletlere adaletle, merhametle ve şefkatle hükmetmiştik. İspanya'da zorda kalan Yahudileri ülkemize getirmiştik. İrlanda'da açlıktan ölen insanlara gemilerle erzak göndermiştik. İdare ettiğimiz insanların dinine, diline müdahale etmemiştik. Oysa o Yunanlılar, haçlılar bize ölüm, zulüm ve sürgün getirdiler. Eğer Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu kahraman millet yeni bir zafer kazanmasa ve yeni bir devlet kurmasaydı bugün Anadolu, ikinci bir balkanlar ve Kafkaslar olmak zorunda kalacaktı."

Kutlamalar, şiirlerin okunması, halk oyunları ve öğrenci gruplarının 'Cumhuriyet' konulu gösterisinin ardından geçit töreniyle sona erdi.
    

-Pazaryeri-   

 

Pazaryeri ilçesindeki törenler, Kaymakam Vekili Bekir Çelik'in makamda tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

İlçe Stadı'nda yapılan törenlere, Çelik, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İsmail Erdin, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Meslek Yüksekokulu Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Faruk Akın, Emniyet Amir vekili Fatih Gür, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve öğrenciler ile vatandaş katıldı.

Kaymakam vekili Çelik, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Erdin ve Belediye Başkanı Yalçın, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Çelik, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin ilanının 90'ıncı yılını birlikte büyük bir coşku içinde gururla kutladıklarını ifade ederek, "Tarihte eşine az rastlanan büyük bir zaferle sonuçlanan Kurtuluş savaşımızı yeni güçlü bir devletle taçlandırışımızın üzerinden tam 90 yıl geçti. Yeni kurulan devlet halkın devletidir, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Cumhuriyet çoğulculuğun ve demokrasinin bir gereği olarak ülke bütünlüğüne zarar vermeyen farklı renklerin kaynaştığı ama farklılıklarında korunduğu bir gök kuşağıdır" dedi.

Kutlamalar, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve tören geçişiyle son buldu.

 

-Gölpazarı-

 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenlere Kaymakam Vekili Menderes Topçuoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Adem Akgümüş, Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcı Doç. Dr. Şenol Avcı, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları, askeri erkan ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Topçuoğlu, Öğretmenevi'nde kutlamaları kabul etti. Cumhuriyet Meydanı'nda, Topçuoğlu, Garnizon Komutanı Üsteğmen Akgümüş ve Belediye Başkanı Kazıcı, vatandaşların bayramını kutladı.

Topçuoğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 90. yıl dönümünü gurur ve sevinç hisleri eşliğinde milletçe kutladıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Cumhuriyet ilanı, esasen Osmanoğlularının saltanatına son verilmesinden ibaret değildir. Türk milletinin 'sahibi olduğu coğrafyadaki' bin yıllık asil duruşunun, yeni ve çağdaş bir zihniyet ve devrim ile ebedileştirilmesidir. Haklara sahip olmak, kullanmak, yönetime katılmak, gerektiğinde hesap sormak 'tebaa' değil 'yurttaş' olmakla mümkündür. Devletin gücünü hukuk ile sınırlayan ve tüm vatandaşlara yönetimde eşit söz ve temsil hakkı tanıyan cumhuriyet rejimi bu yönüyle hep sözü edilen devlet-millet bütünleşmesinin hakiki kaynağıdır. Kuşkusuz Cumhuriyeti çok iyi anmak, kusursuz biçimde kutlamak, onu yaşatmaya yetmez. Milletimizin sarsılmaz iradesi ve cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatma azmi tüm düşman ve beraberindekileri yok edecek güçtedir."

Şiirlerin okunmasının ardından Gazimihal İlkokulu ve Şehit Kemal Ay Lisesi öğrencileri halk oyunları gösterisi sundu. Kutlamalar, şiirlerin okunması ve resmi geçit töreniyle sona erdi. 

 

-Osmaneli-

 

Osmaneli ilçesinde Kaymakam Edip Çakıcı'nın makamda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan törenler, İlçe Stadı'nda Çakıcı, Garnizon Komutanı Jandarma Başçavuş Merdan Akbulut, Belediye Başkanı Mehmet Isıkan'ın halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla devam etti.

Kaymakam Çakıcı, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin kuruluşundan beri demokrasi, ekonomik kalkınma ve birçok alanda sağlanan ilerlemelere rağmen bugün gelinen noktanın hiçbir zaman yeterli olmadığını ifade ederek, "Cumhuriyetimizin 2023 vizyonuna uygun olarak bizler her zamankinden daha çok çalışacak, birlik, bütünlük ve dayanışmamızı hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Bizler dünya tarihinin büyük bölümünde dünyaya hükmetmiş bir milletin evlatları olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında demokrasi ve ekonomik refah sıralamasında dünyanın ilk 10 ülkesi içerisinde olma hayalini gerçekleştireceğiz" dedi.

Kutlamalar, halk oyunları ekibinin gösterisi, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve geçit töreniyle sona erdi. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam