İLK BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

İLK BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Katip Üyelikler Yine Bayanlara Emanet

Bilecik Belediye Meclisi 2014-2019 dönemi 08 Nisan 2014 günü yapılan toplantı ile başladı.

Bilecik Şeyh Edebali  Kültür ve Kongre Merkezi Meclis salonunda yapılan toplantı tüzük gereği en genç meclis üyesi olan Ak Parti Meclis üyesi Başak Karabulut ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)  Meclis üyesi  Pervin Taşçı’nın katip üyeliğine geçmesi ile başladı.

Belediye Başkanı Selim Yağcı seçimlerin ilimize ve ülkemize hayırlı olması temennilerini belirttikten sonra seçilen tüm meclis üyelerine başarılar diledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından 17 gündem maddesi görüşülmek üzere oylamaya sunuldu. İlk gündem maddesi olan Meclis Başkan vekilliği ve 2 asil, 2 yedek katip üyelerinin seçilmesi ile başlandı. 25 Meclis üyesi ve Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın yaptığı gizli oylama ile 21’er oy alan Sevcan Uzun ve Başak Karabulut Meclis katip asil üyeliğine seçildi. Yücel Yerci(20), Edibe Bekin(20) oy alarak yedek üyeliklere seçildiler. Buna göre geçen dönemde olduğu gibi bu dönem de katip üyelikleri bayanlara teslim edilmiş oldu. 

Gündemin 1’inci maddesi gereği 1. Meclis Başkan vekilliğine 14 kabul oy, 12 boş oy alan Şadan Turhan seçilirken, 2’inci Meclis Başkan vekilliğine ise 16 kabul oy, 12 boş oy alan Şükrü Selöz seçildi. Diğer gündem maddelerinde ise Belediye Kanununu 24’üncü maddesine göre Plan ve Bütçe, İmar, Ücret ve Tarife, Kira Tespit, komisyonlarının seçilmesi ile devam edildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis üyesi Zafer Atasev 3 üye olan komisyonların 5 üye olması için teklif götürürken bu teklif oy çokluğu ile kabul edilmedi. 5 Belediye Meclis üyesi bulundurun CHP ise hiçbir komisyona giremedi. 

 Bilecik Belediye Encümeni seçimine ise AK Parti gurubu Ebutalip Dursun, Serkan Dalkılıç ve Nusret Tosun’u önerdiler. MHP gurubu ise Hüseyin Köymen, İrfan Yılmaz ve Hamdi Salt’ı aday olarak gösterdi. Yapılan oylama sonucu 12’şer oy alan MHP Meclis Üyelerine Karşılık 14’er oy alan  Ak Parti Meclis üyeleri Belediye Encümenine seçildiler. Belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin 22. maddesi gereği denetim komisyonu raporunu Sevcan Uzun okuyarak meclise bilgi verdi. Diğer taraftan 5393 sayılı belediye kanununun 56. maddesi gereği 2013 yılı faaliyet raporunu 1. Meclis Başkan vekili Şadan Turhan okuyarak meclise sundu.

Bundan böyle Belediye Meclis toplantıları her ayın ilk Salı günü saat 17.30’da yapılmasına oy birliği ile karar verildi. Ağustos ayı’nda ise toplantı yapılmamasına karar verildi. Toplantıya daire müdürlerinin yanı sıra, Ak Parti merkez ilçe başkanı Fikret Karabıyık ile çok sayıda basın mensupları katıldılar.

Meclis Toplantısının ardından Meclis Üyeleri ve Basın Mensuplarına Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı Kent Orman’da akşam yemeği verdi. Hiçbir komisyonlarda yer almayan Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleri de yemeğe katıldılar. ERHAN TOKA – CANER ALKAN


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam