İpek Böcekçiliği Yeniden Hayat Bulacak

İpek Böcekçiliği Yeniden Hayat Bulacak

Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı Bilecik’in Osmaneli ilçesinde, geçmişi Selçuklu dönemine dayanan Günüören köyünün ipek böceği yetiştiriciliğinde önemli bir merkez haline getirilmesi hedefleniyor.

İlçenin tarihi yerleşim bölgelerinden Günüören köyü, bu özelliğinin yanı sıra son yıllarda halkının ipek böcekçiliğine yönelmesiyle de biliniyor.

Evlerin restore edilmesi, malzeme desteği verilmesi, ürettikleri ipeğin pazarlanmasına aracılık edilmesi gibi konularda projeler hayata geçirilecek. Böylece hem köyün kalkındırılması hem de Bursa’nın “Osmanlı köyü” Cumalıkızık Mahallesi örneğinde olduğu gibi bölge turizme açılacak.

Bilecik Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan ve Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, bu kapsamda köyde incelemelerde bulundu. Başkan Şahin, köydeki yüzyıllık konaklara bu sene de müdahale edilmemesi durumunda  çoğunun kendiliğinden yıkılacağını söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın 14. Etap Hibe Projesi kapsamında İpek böcekçiliği yetiştiriciliğine yüzde 100 hibe destek vereceğini açıklamasının ardından harekete geçen Bilecik Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Koza Tarım Satış Kooperatifi, Osmaneli Belediyesi ve diğer paydaşlar, tarihi köyde İpek böcekçiliğinin yeniden hayat bulması için düğmeye bastı.

Bilecik Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan ve Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, köye giderek hibe destek projesine başvurmak için alan araştırması yaptı.

Özellikle restorasyonlarda en çok ihtiyaç duyulan ahşap malzeme ve de özellikle kereste konusunda kurumların desteği bekleniyor.

Öte yandan Osmaneli Belediyesi kendi iş makineleri ile eski Sufi yolunu tekrar kullanılabilir hale getirdi. Osmaneli-Bayırköy-Günüören mevcut yoluna göre mesafe 10 kilometre kısalmış oldu. Yürüyüş yolu olarak da kullanılacak tarihi yol turizmde önemli bir seçenek olacak.

Çalışmaların tamamlandığı takdirde 700 yıllık Osmanlı köyünün İpek böcekçiliğinin önemli bir merkezi haline geleceği kaydedildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam