İŞÇİLER HAKLARINI MAHKEMEDE ARIYOR

İŞÇİLER HAKLARINI MAHKEMEDE ARIYOR

Diğer Duruşma 17 Şubat’ta

Bilecik’te fabrikası bulunan Camiş Madencilik Anonim Şirketi çalışanlarının, ilk duruşması Bilecik Adliye Sarayında yapıldı. 

Bilecik Camiş Madencilik A.Ş çalışanları, Bursa Kristal – İş sendikasına üye oldukları dolayısıyla çalıştıkları iş yeri ile mahkemelik oldular. İşveren, yeterli sayıyı ulaşamadıkları için çalışanlarının bir sendikaya üye olamayacağı iddia etmesi üzerine çalışanlar yeterli sayıya ulaştıklarını iddia ederek mahkemeye başvurdular. Bilecik Adliye Sarayında görülen dava iş kollarının incelemesi talebiyle 17 Şubat 2015 tarihine ertelendi.

Mahkeme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kristal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı Bugün ilk duruşmamız oldu. Burada en büyük görev devletimize düşüyor, verdiği kararın arkasında durması gerekir” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu arkadaşlarımız suç işlemedi, anayasal hakkını kullanarak sendikaya üye oldular”

 “Bizim bugün burada toplanmamızın amacı bu kadar arkadaşımın anayasal hakkını kullanarak sendikaya üye olmalarından dolayı sendikaya üzerine basa basa burada söylüyoruz anayasa hakkını kullanarak bu ülkede bu arkadaşlarımız suç işlemedi, anayasal hakkını kullanarak sendikaya üye oldular ve işveren bunlara itiraz etti. Bugün ilk duruşmamız oldu. Burada en büyük görev devletimize düşüyor, verdiği kararın arkasında durması gerekir. Çünkü e-devlet sistemini getiren devletimiz, sendikaya üye olmak bazında üzerine çıkan tek şey 'şu sendikalara üye olabilir' diye bir alan koydu. Bu arkadaşlarımız da karşılarına çıkan Kristal İş Sendikasına üye oldular. Bunu biz kendimiz yazmadık, bunu devlet yazdı ve bu arkadaşlarımızda Kristal İş Sendikasına üye oldular.

“Hiç kimsenin bu arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynamaya hakkı yoktur”

Hiçbir şekilde anayasaya, hukuka aykırı hareket etmemişlerdir, işyerine, işine sahip çıkmışlardır ve sendikamıza üye oldular. Biz de sendika olarak bu arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız. Hiçbir sendika işçinin arkasında olmaz, her sendika için önünde gider. Biz de bu arkadaşlarımızla omuz omuza ve Camiş Madencilik Şişecam’a Kristal İş Sendikası girecektir. Bizim burada söyleyecek fazla bir şeyimiz yok. Bir sonraki duruşmamız Şubat’ın 17’sinde ama burada devletimizden tek istediğimiz şey verdiği kararın arkasında durmasıdır. Orada çalışan 120 işçi aileleri ile birlikte 500 kişi yapar. Hiç kimsenin bu arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynamaya hakkı yoktur. Herkes verdiği kararın arkasında dursun, bu arkadaşlarımız da verdikleri kararın sonuna kadar arkasındalar ve sendikamıza üyeler. Ayrıca bize burada destek veren Atatürkçü Düşünce Derneği ve siyasi partilere de çok çok teşekkür ediyorum.”

 

Öte yandan Camiş İşçilerine Milliyetçi Hareket Partisi Bilecik İl Başkanı Mehmet Yılmaz ve MHP’lilerin yanı sıra Atatürkçü Düşünce Derneği Bilecik Şube Başkanı Feyzi Köse de destek verenler arasındaydı.  

CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam