• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KAÇIRILMAYACAK FIRSATTA SON 3 GÜN

KAÇIRILMAYACAK FIRSATTA SON 3 GÜN

Ekonomiyi canlandırmayı ve vatandaşlarını bütçelerini canlandırmak amacıyla yapılan beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimlerinde son 3 güne girildi.
Türkiye’de olduğu gibi Bilecik’te de vatandaşların yoğun ilgisiyle karşıladığı vergi indirimleri 30 Eylül Cuma günü son bulacak.
Yürürlüğe girdiği günden bu yana yeni evlenen çiftlerine ve eşyalarını değiştirmek isteyen kişilere büyük ekonomik fayda sağlayan vergi indirimleri beyaz eşya sektöründe de hareketliliğe neden oldu.
Sektörlerde vergi indiriminin bitmesiyle mobilyadaki Katma Değer Vergisi yeniden yüzde 8’den 18’e, beyaz eşyadaki özel tüketim vergisi de sıfırdan yüzde 6,7’ye yükselecek. Öte yandan 150 metrekarenin üzerindeki konut teslimlerinde yüzde 8’e düşürülen KDV oranı da yüzde 18’e çıkacak.
Mart ayındaki Bakanlar Kurulu kararıyla tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15 olarak belirlenirken, bu oran ekim ayından itibaren eski haline dönecek.
Bakanlar Kurulu kararları ile piyasaları canlandırmaya yönelik tedbirler kapsamında bu yılın şubat ayında beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV 30 Nisan’a kadar sıfıra çekilmiş, mobilyada ise KDV oranı yüzde 8’e indirilmişti. Sektördeki olumlu sonuçlar ve bu tedbirlerin devam etmesine ilişkin taleplerin etkisiyle söz konusu vergi indirimlerinin süresi 30 Eylül’e uzatılmıştı.
Geçen yılın eylül ayında başlayıp 2017 Mart sonunda biten konut teslimlerinde KDV indiriminde de şubat ayında süre uzatımına gidilmişti.
Bilecik merkezde beyaz eşya sektöründe satış temsilciliği yapan Sezer Ok muhabirimize konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Vergi indiriminin başladığı günden bu yana beyaz eşya sektöründe bir hareketlilik yaşandı. Özellikle düğün sezonunun başladığı yaz aylarında yeni evlenen çiftler daha rahat hareket etmeye başladı. Şuanki durumdan memnunuz vergi indirimlerinin kalıcı olmasını talep ediyoruz hem sektör açısından hem de vatandaşların ekonomik durumları açısından yararı olacağı kaçınılmaz bir durum.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam