• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Kadın Konukevi Büyük Bir Eksikti”

“Kadın Konukevi Büyük Bir Eksikti”

Düzenlenen toplantıda Dernek Başkanı Münevver Geyik, Bilecik’te eksikliği hissedilen ve yapımı gerçekleşen Kadın Konukevi ile ilgili de bilgi verdi. Geyik derneği amacı ve çalışmalarından da bahsettiği açıklamasında şunları aktardı:

“Derneğimiz, kadının maddi ve manevi yönden kalkındırılması, kendiyle beraber çocuklarının da topluma yararlı, üretken ve mutlu birer vatandaş olarak yetiştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu bağlamda kurulduğu 2008 yılından bu güne derneğimiz pek çok faaliyet gerçekleştirmiş ve bunları hep vefakar üyeleri vasıtasıyla gerçekleştirmiştir. Derneğimizin yeni bürosunda çalışmalarına devam edecek. Yeni büromuz dernek üyelerimizin maddi ve manevi destekleriyle kurulmuştur.

 

Kadın Konukevi büyük bir eksikti

 

Bilecik’te 2012’ye kadar şiddete maruz kalmış kadınlar ve çocukları için bir bina yoktu. Bu ihtiyaçlar Sosyal Yardımlaşma Vakfı vasıtasıyla karşılanıyordu. Bu ihtiyaca binaen dernek olarak, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na Bilecik Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ortaklığıyla bir proje hazırladık. Başvurumuz kabul edildi, projemiz uygulanmaya devam etmektedir.

 

Sevgi Anneler Destek ve Danışma Merkezi (Kadın ve Çocuk Misafirhanesi) projesi

 

Projemizin amacı ise, Bilecik’te ikamet etmekte olan, yaşadığı aile sorunları veya şiddet dolayısıyla derneğimize veya ilgili kamu kurumlarına başvuran kadınlara hukuki ve psikolojik destek sağlamak. İhtiyaç halinde kadınların çocuklarıyla birlikte sığınma evleri (ilk etapta süreç 8 -10 gün sürmektedir) veya diğer imkanlara erişinceye kadar geçici olarak barınabilecekleri, yemek, güvenlik vb. maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanacağı, güvenli ve sıcak bir ortam oluşturmak. Ayrıca dernek üyeleri, hukuki danışman ve psikologların da katılacağı mahalle toplantılarıyla kadınların, aile içi şiddet, oluşturulacak destek ve danışma merkezi faaliyetleri, kadın hakları konularında bilgilendirmek ve bu konuda kadınlarda farkındalık oluşturmaktır. Bu 120 bin 900 lira proje maliyeti olan bir proje ve 60 bin lirası İçişleri Bakanlığından hibe olarak alınmıştır.

Proje kapsamında önümüzdeki günlerde de mahalle muhtar konaklarında kadınlara yönelik eğitimler düzenlemeyi planlamaktayız.

Bu faaliyetlerimizde hep yanımızda olan değerli üyelerimize, Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammet Akgül’e teşekkür ederim.”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın eşi Fatma Yağcı da Kadın Konukevi ile ilgili, “Allah kullanmayı nasip etmesin. Bu proje kapsamında Mahalle konaklarında yapacağımız toplantılarda bayanlarımıza yönelik bilgilendirmelerde bulunacağız. Başlarına böyle bir durum geldiğinde neler yapacaklar, nereye gidecekler, nereye başvuracaklar onunla ilgili.” dedi.

Yapımı gerçekleşen kadın konukevinin kullanıma hazır durumda olduğu, 3 kattan oluştuğu, 11 bayanın çocuklarıyla beraber yaşayabileceği bir yer olduğu öğrenildi.

Dernek, faaliyetlerine yeni yeri olan İstiklal Mahallesi Belediye Sokak Seven Çarşısı No:9 B/12 adresinde devam ediyor. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam