“Karar uygulanmazsa Valilik ve Müdürlüğe suç duyurusunda bulunacağız”

“Karar uygulanmazsa Valilik ve Müdürlüğe suç duyurusunda bulunacağız”

Yerel idarenin de bu karar en kısa sürede uyması gerektiğini ifade eden Yel, Bilecik Valiliğine ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne seslendi. Karar doğrultusunda okul müdürlerinin bir an önce görevlerine döndürülmesi gerektiğinin altını çizen yel, aksi takdirde Valilik ve Müdürlük için suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti:

Yel yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığınca 2014 yılında yapılan Yönetmelik Değişikliği ile binlerce Okul Müdürü tasfiye edilerek görevlerine son verilmişti.Türk Eğitim-Sen olarak bu zulme sessiz kalamazdık, kalmadık da. Hukuken ne yapılması gerekiyorsa onu yaptık. Tasfiye edilen, zulme uğrayan binlerce Okul Müdürümüzün hakkını adaletine güvendiğimiz Yüce Türk Mahkemelerinde aradık. Bilecik ilinde sendikamızca Okul Müdürü üyelerimiz ile ilgili toplam 7 dava açıldı. Aradan aylar geçse de, adalet gecikmiş olsa da, dava açtığımız Okul Müdürlerimizin hakları mahkemelerce geri verilmiştir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu(YD İtiraz No: 2014/1151) 18/02/2015 tarihli Kararı ile uygulamanın Yürütmesini Durdurmuştur. Ayrıca, Eskişehir 1. ve 2. İdare Mahkemeleri, Okul Müdürlerine uygulanan idari işlemleri İPTAL etmiştir. Mahkeme Kararları, Haziran ayının ikinci haftasından itibaren, Bilecik Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tebliğ edilmeye başlanmış ve hala da tebliğ edilmeye devam etmektedir.

Bundan sonra idarenin yapacağı işlem çok basittir. Hiç düşünmelerine, işi savsaklamalarına gerek yoktur. İDARE, MAHKEME KARARLARINI UYGULAMAK ZORUNDADIR.Çünkü; İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. Maddesinin 1. Fıkrası’nda “Danıştay, Bölge İdare Mahkemeleri, İdare ve Vergi Mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak 30 (otuz) günü geçemez.” denildiğinden, Bilecik Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü yasal süre içerisinde dava kazanan Okul Müdürlerini göreve döndürmek zorundadır.

Eğer, Türkiye Hukuk Devleti ise eğer, Bilecik Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü hukuka saygılı ise, hukuk neyi emrediyorsa onu yapacaklardır. Yani, Mahkeme Kararlarını uygulayıp Okul Müdürlerini eski görevlerine geri döndüreceklerdir.

Sendikamıza gelen bilgilere göre, idare yeniden değerlendirme işlemi yapmaktadır. Üstelik bu değerlendirme işlemi Danıştay’ın iptal etmesine rağmen yine 6 ay süre ile çalışmadıkları Milli Eğitim Müdürleri veya Şube Müdürleri tarafından yapılmaktadır. Yeniden Değerlendirme işlemi kesinlikle Mahkeme Kararının uygulanmaması anlamına gelir, Mahkeme Kararının yok sayılması demektir. Göreve geri döndürülmeyen, yani fiilen Okul Müdürü olarak görev yapmayan, kendisini değerlendirecek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri ile en az 6 (altı) ay çalışması gerektiği halde, henüz çalışmadan yeniden değerlendirme işlemi yapılması hukuka aykırıdır. Aynı zamanda Mahkeme Kararı uygulanmadığı için idare suç işlemektedir.

Buradan Sayın Bilecik Valimize ve Sayın Bilecik İl Milli Eğitim Müdürümüze bir kez daha sesleniyorum. Mahkeme kararlarını yok sayamazsınız. Mahkeme Kararı gereği, dava kazanan Okul Müdürlerini görevlerine geri döndürmek zorundasınız. Bunun dışında yapacağınız her türlü idari işlem yok hükmündedir, hukuka aykırıdır ve suçtur. İşlenen bu suçun cezasız kalması da mümkün değildir. Dava kazanan Okul Müdürü üyelerimiz haklarını yargı organlarında aramaya devam edeceklerdir.

Bu amaçla, Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından Valilikler uyarılmıştır. Danıştay’ın kararı doğrultusunda Okul Müdürlerinin göreve döndürülmeleri istenmiştir. Eğer Bilecik Valiliği bu kararı hemen uygulamazsa, Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz hakkında şube başkanlığımızca önümüzdeki hafta Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunularak yasal işlem başlatılacaktır.

Kamuoyuna, yönetici üyelerimize ve atama makamındaki değerli yöneticilerimize saygıyla duyurulur. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. misafir@gmail.com

    Sadece bu değil mevcut uygulama da bile adam kayırdılar. Birşey değilde zaten müdür olan adamlar tekrar kazandırıldı ya bu insanı üzüyor. 75 ve üzeri puan alan 17 kişi var ve bunların 11 tanesi zaten müdür bir daha neyin müdürü olacaklar? Hak yedikleri için sınava tekrar giren ve bunlara sınavı kazandıranlar sizlerden Allah huzurunda hesap soracağım. Bu iş bu dünya da insan adaleti ile olmayacak. Ama öbür dünyada iki elimde yakanızda olacak. Beni değerlendiren sizleri bende değerlendireceğim. Bu devran elbet bir gün dönecektir. Kul hakkıyla kirli ellerinizle nasıl namaz kılıp dua edebiliyorsunuz? Allah'tanda mı utanmadınız? Hele malum sendikanın başkanı sen ki Bileciklisin sen bu memleketin insanına ihanet edensin. Sen ki din dersi öğretmenisin asıl sana yazıklar olsun. Hakkını yediğiniz ve önüne geçtiğiniz ben bu dünyada adaletin sizden yana olduğunu çok iyi biliyorum. Ama Allah'ın adaletinden kaçamayacaksınız. Hepinizin çoluğu çocuğu var. Allah dan korkun tabii ki inancınız varsa. Sakın utanmadan biz adil davrandık demeyin kimin adil olduğunu Allah biliyor. İnsanın gözünün içine baka baka yalan söylemeyin. 17 kişi kazanıp da 10 tanesi zaten müdür ise bundan adalet aramayın. İlmik sizin boynunuzda ve ben çekeceğim. Unutmayın Allah adil olmanız için sizlere vicdan verdi. Sendikacılar müdürlüğünüze fazla güvenmeyin. Yarın ne olacağını bilemezsiniz. Bir fırtına bir anda her şeyi tarumar edebilir. Kendi pisliğiniz de boğulu verirsiniz. Yasal yaptığınızı savunmayın adaletinizi savunun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam