Kemoterapi için başka illere gitmeye son

Kemoterapi için başka illere gitmeye son

Bilecik Devlet Hastanesinde kanser hastalarını ve yakınlarını memnun edecek bir çalışma yapılarak kemoterapi ünitesi kuruldu. Bu ünite ile birlikte kendisine kanser teşhisi konulan ve kemoterapi tedavisi görmesi  için çevre illere gitmek zorunda kalan kanser hastaları, başka illere gitmeden Bilecik Devlet Hastanesi  kemoterapi ünitesinde tedavi olabilecekler.

Kemoterapi ünitesi açılışına Vali Ahmet Hamdi Nayir, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan , 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Mehmet Yiğit,  İl Müftüsü Necati Akkuş, İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Turhan Sulhan, Hastane Yöneticisi Op. Dr. Burak Öztop, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız katıldı.

Açılışta konuşan Vali Nayir, ünite ile ilgili bilgiler alırken "Bu imkanlara sahip olmak güzel ama Allah kimseyi hastaneleri kullanmak durumunda bırakmasın. "ifadelerinde bulundu.

"Kanser hastaları ailelerinin yanında tedavi görebilecek"

Hastane Yüneticisi Op. Dr. Burak Öztop ise Bilecik'te yaklaşık 80 kişinin kemoterapi  tedavisi gördüğünü ve açılan ünitenin gelen hastaların hepsine hizmet sağlayabileceğini belirtti. Ayrıca bölüm için özel teknik personellerle çalıştıklarını belirten  Öztop şöyle konuştu:

" Bu ünitenin hizmete girmesiyle kemoterapi tedavisi gören hastalar artık başka illere gitmek zorunda kalmayarak tedavilerini ailelilerinin yanlarında sürdürebilecek.

Kemoterapi tedavisi sürecinde hastalarda mide bulantısı, kusma ve düşkünlük hali oluyor. Bu hali insanlar yakınlarıyla birlikte geçirebilecekler. Günde bir koltuk başına 2 hastaya randevu verebileceğiz. Bu da ayda 66 hastaya yetebileceğimizi gösteriyor. İlde 70 ile 80 kişi arasında kemoterapi tedavisi gören hasta var. Bunların hepsi buraya gelse bile şu anda buraya yetecek. Büyüdüğü takdirde de elimizde koltuğumuz ve cihazımız var."

"Her üç kişiden biri kansere yakalanabilir"

Kemoterapi ünitesiyle ilgili hastaneden yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"21. Yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser; günümüzde her üç kişiden birinin yakalanabileceği yaygın bir hastalık haline gelmiştir. En sık görülen ölüm nedenlerinin başında gelen kanser hakkında yapılan araştırmalara göre kansere yakalanan hasta sayısı tüm dünyada giderek artmakta ve bu artış ülkemizde de görülmektedir. Ülkemizde 2002 yılında kanserden ölüm oranı % 12 iken 2012 yılında % 20’ lere ulaşmıştır (Türkiye Halk Sağlığı Kurumu). Bu durum uzun ve zor tedavi süreci nedeniyle hastaları, yüksek tedavi maliyeti ile ülkeyi önemli derecede etkilemektedir.

            Kanser hücrelerinin büyüme ve çoğalmalarını önlemek ya da yok edilmeleri sağlamak için, anti-kanser ilaçlarla yapılan tedavi biçimine kemoterapi denir. Kemoterapi ilaçlarını vücuttaki uygulama şekli ağız yolu, damar yolu, enjeksiyon yolu gibi farklı yollarla olabilir. Bu ilaçlar kan yolu ile dağılarak tümör hücrelerine etki eder, büyüme ve çoğalmalarını durdurur. Ancak bu ilaçların sağlam hücrelere ve vücuda da  olumsuz etkileri olmakta ve tedavi sürecini hastalar için zorlaştırmaktadır.

Kemoterapi için başka illere gitmeye son

            Bu kapsamda ilimizde ikamet eden hastalarımızın, başka illere gitmeleri, sıra beklemeleri ve tedavi sonrası etkileri ile ikametlerinin olmadığı yerlerde mücadele etmeleri yaşamlarına ilave olumsuzluklar eklediğinden; tedavi sürecini daha konforlu hale getirmek için Bilecik Devlet Hastanemizde kemoterapi hizmeti sunulması kararlaştırılmış ve kemoterapi ünitesi açılmıştır.  

            Türkiye genelinde olduğu gibi kemoterapi ünitemizde de kanser hastalarımıza kemoterapi uygulanması yapılabilecektir. Kemoterapi ünitemizde ileri teknoloji ürünü cihazlarla el değmeden ilaçlar hazırlanabilmekte ve İç Hastalıkları Uzman Hekimi, kemoterapi konusunda eğitim almış hemşire nezaretinde bu ilaçlar uygulanabilmektedir. Ünitemizde başlangıç için üç koltuk planlanmış olup; ünitemiz ayda 150-200 arası tedavi seansına kadar ihtiyacı rahatlıkla karşılayabilecek durumdadır.

            Hastalarımız; hastalıklarını belirten bir belge, tedavi protokolü, kemoterapi aldığını belirten belge ile kurumumuza başvurdukları takdirde ,  birimimiz daha önce tedavi aldıkları kurum ile irtibata geçecek ve uygun görülen hastaların tedavisi ünitemizde yapılacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam