Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
KENT KONSEYİ ÜYELERİNE PROJE TURU
Sosyal Medyada Paylaş
16 Kasım 2013
admin

KENT KONSEYİ ÜYELERİNE PROJE TURU

Bilecik Belediyesi Kent Ormanı Tesisleri'nde bir araya gelen Başkan Selim Yağcı, Kent Konseyinin şehirlerin gelişmesinde önemli roller aldığını belirtti.

Vatandaşların, yapılan çalışmalar hakkında bilgilenmesinin önemine değinen Başkan Selim Yağcı, şunları aktardı:

''Bilecik Belediye Başkanı olarak, çeşitli zamanlarda şehrin sivil toplum kuruluşları ve esnafıyla bir araya geliyoruz. Bundan önceki programlarda, basın mensupları ve belediye meclis üyelerine, yapılan çalışmaları yerinde gezerek, inceleme fırsatı bulduk. Bilecik Belediye Başkanı olarak, elimizdeki imkanları, en iyi biçimde vatandaşlarımıza hizmet olarak verme çabasındayız. Şu ana kadar şehrimiz için olmazsa olmazları yerine getirdik. İkinci aşamada kentin vizyonunu gösteren alışveriş merkezleri, spor alanlar, kültür ve kongre merkezlerini yaptık. Bundan sonraki süreçte ise kentimizin tarihi, kültürel zenginliklerini kullanarak, Bilecik'i Türkiye ve dünyaya tanıtmak olacaktır. 8.'sini yaptığımız ulusal Bilecik tiyatro festivali de bu çalışmalarımızdan birisi idi.''

İLK AŞAMADA ŞEHİR İÇİN OLMAZSA OLMAZLARI YAPTIK

Bilecik'te göreve geldiğimiz ilk andan itibaren şehir için ilk önce yapılması gereken çalışmaların envanterini oluşturduklarını dile getiren Başkanı Selim Yağcı, şöyle devam etti:

''Bilecik'i yenilemenin yanında tarihi misyonunu da göz önüne alarak, bir çalışma programı hazırladık. Bu kapsamda ilk olarak, bir şehir için olmazsa olmaz ihtiyaçlardan bazıları olan alt yapı, ulaşım, su, çevre dizaynı ve temizlik konularındaki ihtiyaçları giderdik. Bu anlamda şu an Türkiye'deki çoğu şehirden daha iyi ve sağlam olan bir alt yapıyı meydana getirdik. 5 kilometre dahi sıcak asfaltı olmayan bir şehrin bugün neredeyse adım attığımız her yeri sıcak asfalt ve parke haline getirdik. Öte yandan Türkiye’nin en sağlıklı sularından birisini 60 Milyon TL bir yatırım yaparak, Bilecik’in yıllardır hayalini kurduğu, memba suyu kalitesinde olan, Bozüyük ilçesi sınırları içerisindeki Karasu’yunu Bilecik’e ve ilçe ve beldelerimize 126 kilometrelik bir hat ile getirdik. Halkımıza arzu ettiği temiz suyu sunma iddiasını gerçekleştirdik.  Bununla birlikte Bilecik'i çok büyük bir ihtiyaç olan doğalgaz ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimizde 6 adet olan çocuk parkını 86'ya çıkarmanın yanı sıra uygun olmayan koşullarda pazar ihtiyacını karşılayan vatandaşlarımızın hizmetine 20 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Kapalı Pazar'ı sunduk. Öte yandan şu an içinde bulunduğumuz Belediye Sarayı Binamızı atıl durumdan kurtararak, restorasyonunu yapmak suretiyle hizmete koyduk.''

ŞEHRİN VİZYONUNU GÜÇLENDİRECEK DEV ESERLERİ VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNDUK

Bilecik Belediye Başkanı olarak, ikinci aşamada ise kendimize hedef olarak, şehrin vizyonunu güçlendirecek dev eserleri vatandaşlarımızın hizmetine sunmak oldu.  Her ay vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla çıkardığımız ''Gelişen Bilecik'in Sesi'' gazetemizde belirttiğimiz ''Biz sadece yapabileceklerimize söz verdik; söz verdiklerimizi ise yerine getirdik'' anlayışıyla, ''11 Plakalı Bilecik'e 11 Dev Proje'' sloganıyla yolumuza devam ettik. Bu kapsamda, Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi gibi yüzyıllarca hizmet verebilecek bir eser başta olmak üzere, Bilecik Belediyesi Buz Pisti, Hamsu Vadisi Projesi, Pelitözü Gölpark Açık Hava Tiyatrosu, Kayı Plaza, Karasu Vadisi Projesi, Su Eğlence Dünyası, Kapalı Spor Salonu, Kapalı Pazar Yeri, Alt ve Üst geçitleri ile ihalesini yaptığımız Bilecik Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali gibi eserleri sayabiliriz. Yine bu sayılan 11 projeden ayrı olarak da yapımı tamamlanmış ve devam eden birçok çalışmayı da vatandaşlarımızın hizmetine açtık.

3. AŞAMADAKİ HEDEFİMİZ, ŞEHRİMİZİ TÜRKİYE VE DÜNYAYA TANITMAKTIR

''İnsan odaklı'' hizmet anlayışıyla hizmetlerine devam ettiklerini kaydeden Başkan Selim Yağcı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

''Bilecik Belediyesi olarak, 3. aşamada şehrimizin tarihi, kültürel, yer altı ve yer üstü zenginliklerini kullanarak, kentimizi Türkiye ve dünyaya tanıtmak bizim asıl hedefimizdir. Bu kapsamda bu yıl 8.'sini düzenlediğimiz Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali'nin 10.'sunu daha köklü değişiklikler ve yenilikler yaparak uluslararası boyutta sunacağız.İlk adımlarını 2004 yılında attığımız tiyatro festivalleri kapsamında şu ana kadar tiyatroda usta ve üstat olan birçok değerli sanatçımızı şehrimizde konuk ettik ve tiyatroya desteklerini sağladık. Yeni hizmete sunduğumuz Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi, tiyatroya ve sanata gösterdiğimiz değerin bir göstergesi olarak tiyatro sanatçılarımızın ve tiyatro severlerimizin hizmetinde dedik. 2004 yılında, tiyatro serüvenine başladığımızda ilk önce dedik ki, 'sanatların anası tiyatro ise o zaman Bilecik'te her şeyin en iyisi olmalı ve buna tiyatrodan bir başlangıç yapmalıyız' dedik. Ancak ilk önceleri salonu dolduracak seyirci bulamadık. Çok uğraştık, yılmadık, devam ettik ve sonunda tiyatroya o kadar ilgi oldu ki, insanlarımızı alabilecek salon bulamadık. Bundan sonra şu kararı aldık ki 'yeni büyük bir kültür ve kongre merkezi yaparak insanlarımızı tiyatroyla daha iyi yerlerde buluşturmalıyız' dedik ve bu günlere geldik. Bundan dolayı mutluluğumuzu tarif edemeyiz.

Kent Konseyi Başkanı Süleyman Özdemir de konsey üyelerinin toplantılara katılmasının önemine değinerek,üyelerinin çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Bilecik Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Abdullah Ay, beraberindeki üyelerle yapımı devam eden ve tamamlanançalışmaları gezerek bilgi verdi.  (Bilecik Belediyesi)

 

 

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım