KIRK YILLIK KANİ OLMAZMIŞ YANİ!

KIRK YILLIK KANİ OLMAZMIŞ YANİ!

Geçtiğimiz Cuma günü Bilecik siyasetini yakından ilgilendiren bir konu gündeme düştü.Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş’un CHP’den istifa edip, Ak partiye geçeceği iddiaları çok tartışıldı,çok yorumlandı.Mehmet başkan benim yaklaşık 35 yıllık arkadaşım.Ticaret Lisesinde beraber okuduk ve o yıllardan beri de görüşürüz.

 

Kendisi Vezirhan Belediyesinde Zabıta memuruydu, ben pazarcılık yapar Cumartesi günleri Vezirhan’da kurulan pazara gider bana her konuda yardımcı olurdu.Yıllar sonra ben Belediyede işe başladım, kendisiyle yine görüşürdük.Bir sürü de ortak arkadaşlarımız var başkanla.Yıllar sonra kendisi emekli oldu ve siyasete girdi.

 

2014 Yerel seçimlerinde CHP’den aday oldu.Vezirhan yapı itibarıyla sağ kökenli bir belde olmasına rağmen seçimi göğüsledi.Hem de 2 dönem Başkanlığını yapan Yusuf Fidan’a rağmen.Mehmet başkan başkanlığı kazandı ama Meclis üyelerinde istediği başarıyı yakalayamadı o seçimlerde….

 

Vezirhan’daki iddialara göre sadece eski başkana oluşan tepkiler üzerine Duymuş’un seçimleri kazandığı konuşuldu hep..Gelinen noktada da başkan yaklaşık 2 yıllık sürede de beldesine bir şeyler yapmaya çalıştı, çalışıyor da…

 

Buraya kadar her şey normal. Peki ya son yaşananlar? Mehmet Duymuş Ak partiye geçeceğini İl başkanına iletmiş. Ak parti İl Başkanı Av. Kadir Bayrak da konuyu partisinin yetkili organlarında masaya yatırmış.Hatta iddialara göre yapılan oylamada Başkan Duymuş’un Ak partiye geçmesine 15 EVET,7 RED oy kullanılmış.Bu gelişmelerin üzerine Cuma günü telefonla aradığım Başkan Mehmet Duymuş iddiaları doğruladı ve; “Erhan sonuçta biz Hizmet etmek için geldik,hayırlısı olsun.Nasip olursa Pazartesi, Salı günü de rozetimizi takacağız” dedi.Daha sonra yine telefonla görüştüğüm Ak parti İl Başkanı Av. Kadir Bayrak da; “Evet Başkanın böyle bir talebi oldu.Partimizin yetkili organlarıyla konuyu görüştük,gerekli raporlarımızı genel merkezimize ilettik.Ancak nihai kararı genel merkezimiz verecek.İstenilen bazı kriterler de var” dedi.

 

Peki biraz tersten düşünelim şimdi. Tüm gelişmelerin yaşandığı saatlerde Mehmet Duymuş’un ne Vezirhan CHP Belde teşkilatına, ne de Merkez ilçe başkanlığına istifası yok idi. Sonradan kargoya vermiş miş… İkincisi Ak parti İl başkanı partideki işleyişi gayet güzel izah etti. Diyelim Ak Parti Genel Merkezi bu geçişi kabul etmedi diyelim, sonra ne olacak peki?

 

Veya kabul gördü diyelim, rozet takıldı, Ak partiye geçti, sonrası ne olacak? Küçük yerlerde siyaset yapmak zordur, hele hele Vezirhan gibi bir yerde hakikaten zordur.Bu durumda “Ne İsa’ya Ne Musa’ya yaranamayacak” Mehmet Başkan!…Bozüyük eski Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu örneği ortada duruyor.

 

Şimdi başa dönelim; 2014 yerel seçimlerinde CHP’de Belediye Başkan Aday Belirleme yöntemlerinin ne kadar yanlış olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı. Gerek Bilecik merkezde, gerek İlçelerde ve gerekse de Beldelerdeki yanlışlar “aha Kabak” gibi ortaya çıktı.Bayırköy’de Ak partiden Belediye Başkanlığı yapan Rakin Çakır’ı aday gösterirsen,Vezirhan’da Mehmet Duymuş’u aday gösterirsen, merkezde Sungur Turan’ı gösterirsen,Meclis üyelerini yazarken,”Ben yazdım oldu bitti” anlayışını güdersen sonuçlarına ortak olursun birader…Hani “Hırsızın hiç mi suçu yok” sözü tam da burada geçerli bana göre.Dönemin CHP yetkilileri biraz şapkalarını öne koysunlar da düşünsünler şimdi,” Biz nerde hata yaptık” diye…

 

Bakın CHP’lilerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalarda sıkça kullandıkları bir laf vardır; “Örgütten Gelme” diye…Yani tabandan gelme anlamında kullanılır.İşte bir yerlere getirdiğiniz adam örgütten gelme olmayınca bunların yaşanması son derece normal.Tarlada izi olmayanın Harmanda sözü olmazmış.Bu yüzden ben fazla da yadırgamadım Mehmet Duymuş’un böyle bir tavrını.Yalnız dikkatimi çeken Başkan ilk etapta farklı açıklamalarda bulunurken, daha sonra CHP’nin terör örgütüyle birlikte hareket ettiği yönündeki açıklamaları düşündürücü bence…

 

Dilerim çok fazla yorumlara neden olmayacak açıklamalarda bulunulmaz.Herşeyden önce siyasetten öte bazı birliktelikler, dostluklar,yaşanmışlıklar vardır yaşamda.Örneğin herkesin pek fazla bilmediği bazı ayrıntıları da paylaşayım.CHP İl Başkanı Metin Yaşar, Mehmet Duymuş’un Ticaret Lisesinden öğretmeni.Milletvekili Yaşar Tüzün ile de yine aynı okuldan arkadaşlar.Nasıl olacak şimdi?

 

Sonuçta Mehmet Başkan kendince doğru olan kararını vermiş. Dilerim başta kendisine olmak üzere Vezirhan’a hayırlı olur. İyi işlere imza atar Vezirhan’da ve tarihteki yerini alır. Ne diyeyim başka ”Ne eylerse Mevlam Eyler, Eylerse Güzel Eyler” Mehmet Başkanım…

Demek ki neymiş; “KIRK YILLIK KANİ OLMAZMIŞ YANİ…”

HOŞÇAKALIN…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam