KIZIL ŞAHİN’İ EVİNDE MİSAFİR ETTİ
admin • 5 Ocak 2016 09:58:53 
KIZIL ŞAHİN’İ EVİNDE MİSAFİR ETTİ

Kızılcapınar köyündeki evini ziyarete gittiği sırada ormanlık alanda şahin kuşunu bulan Mehmet Ümit Türk, Bozüyük merkezdeki evine kuşu yaşatabilmek için getirdi. Mehmet Ümit Türk yaptığı açıklamada ormandaki bahçelerine gezinti yapmak için gittikleri sırada her zaman uçarken gördükleri bu kuşu donmak üzere bulunca eve getirdiklerini anlattı. Yırtıcı kuşun türünü bilemeselerde ürkütücü olduğundan dolayı yanına çekinerek gittiklerini anlatan Türk şunları kaydetti: "Uzaktan gördüğüm bu kuş hareket etmekte çok zorlanıyordu bu yüzden yanına yaklaştığımda çokta fazla bir tepki vermedi, ona yardım edeceğimizi anlamış olacak ki pek fazla hareket etmedi, bize direnmedi. Direk olarak elimize alıp sıcak arabanın içine yerleştirdik ve arabanın içine koyduğumuzda rahatladığını hissettirdi. Kuşun cinsini bilmiyorduk, hastalıklı olduğundan şüphelendik ancak sonrasında arabanın içinde ısınması ile birlikte çok üşümüş olduğuna kanaat getirdik. Akşam geç saatler olduğu için evimize getirdik.Kime danışacağımızı bilemedik, pek çok arkadaşımızı sorduk resimlerini gönderdik bu konuda tecrübeli olan avcılık kulübünden, orman işletmeleri müdürlüğünden arkadaşlarımıza resimlerini gönderdik ve büyük olasılıkla bir şahin türü olduğunu söylediler.  Gerekli devlet mercilerine haber verdik, çünkü bu kuşların ticari olarak kullanılması da gayet yaygınlaşmış bir durumda, bu zavallı kuşlardan para kazanmak isteyen, kötü emellerine alet etmek isteyen insanlar, bu kuşların neslinin tükenmesini hızlandırıyor.Biz de bu maksatla hiç vakit kaybetmeden görevli memurlarımızı aradık şu anda onları bekliyoruz.

Bir gecede bu eşsiz güzel kuşu evimizde misafir etme şansına sahip olduk. Memur arkadaşlarımız geldikten sonra onları emin ellere teslim edeceğiz. Özellikle yaban hayattaki bu canlıların av olarak veya ticari amaçlı katledilmesine son derece karşıyım. Bu bölge ormanın içerisinde olan bir bölge ve bir çok böyle hayvanımız var. Yardıma muhtaç oldukları anlaşıldığında sahiplenilip, yetkililere teslim edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu soğuk kış günlerinde hemşerilerimden temennim sokak hayvanlarına bir kap içerisinde su ve yiyecek bırakabilirlerse bu canlarımızda açlık tehlikesinden korunmuş olacaktır. "

Bozüyük Doğa Koruma Milli Parklar Şefliği'nden gelen personel ise kuşun türünün yırtıcı atmacagiller familyasından olan Kızıl Şahin olduğunu belirterek, gerekli ihtiyaçları karşılanıp, sağlığına kavuşturulduktan sonra doğaya salınacağını kaydetti. AA

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x