KURULTAY DELEGELERİ NE DEDİLER?
admin • 9 Ocak 2016 13:36:33 
KURULTAY DELEGELERİ NE DEDİLER?

Yapılan İl Kongresinde belirlenen dört kurultay delegesi arasında CHP Bilecik İl Başkanı Mehmet Metin Yaşar, Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, Söğüt ilçe başkanı İsmet Tunca ile Bozüyük ilçe Başkanı İhsan Esel bulunuyor.16 Ocak’ta Ankara Spor salonunda saat 10’da başlayacak ve iki gün sürecek CHP’nin 35. Olağan kurultayında genel başkanlık ve Parti Meclisi(PM)seçimlerinin yanı sıra; Tüzük ve Sonuç Bildirgesi komisyonlarının oluşturulması öngörülüyor.

“Kontenjan Aday” Uygulaması Değişecek mi?

Yapılacak kurultayda genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 7 Haziran seçimleri öncesi açıklanan “Kontenjan Aday” uygulamasına yönelik değişikliğin önce komisyona, kabul edilmesi halinde ise delegelerin onayına sunulması planlandığı kaydedildi.

Değişikliğin delegeler tarafından onaylanması halinde Kontenjan uygulaması bir dönemle sınırlı tutulacak. Buna göre genel başkan tarafından bir dönem kontenjan olarak gösterilen kişi, bu haktan bir daha yararlanamayacak. Diğer yandan 60 kişi olan PM’nin 8 üyesi Bilim Yönetim ve Kültür Platformundan oluşuyor. Kalan 52 üye ise Çarşaf liste yöntemi ile belirleniyor. CHP Bilecik Kurultay Delegelerinin Açıklamaları:

İl başkanı Metin Yaşar: “Cumhuriyet Halk Partisinin şahlanış kurultayı olacak”

“Partimiz siyasi partiler yasası gereği iki yılda bir yapması gereken kongrelerini ilimizde tamamlamıştır. Partimiz il kongresini gerçekleştirmiş şimdi kurultayımıza emin adımlarla yürüyoruz.16 – 17 Ocak tarihlerinde yapacağımız kurultayda Genel başkanlık için yarış olacak. Parti meclisi üyelikleri için yarış olacak. Umuyorum bu Cumhuriyet Halk Partisinin şahlanış kurultayı olacak. Zaten Cumhuriyet Halk Partisinde var olan birlik beraberlik, dayanışmayı bu kurultayımızda daha üst noktalara taşıma gayreti tüm kurultay delegelerinin hepsinde mevcut. Ben Kurultay delegesi ve il başkanı olarak bu azim ve şevki görüyorum. Kurultayımızda şuan 2 tane adayımız bulunmakta; mevcut genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir milletvekilimiz Mustafa Balbay bunun haricinde olağan kurultayımızda başka bir genel başkan adayımız şuana kadar bulunmamakta tabi kurultaya belli bir süre var.

“Cumhuriyet Halk Partisi demokrat bir partidir”

Bu süreç içerisinde belki başka bir genel başkan adayı da çıkabilir. Cumhuriyet Halk Partisi demokrat bir partidir. Demokrasinin parti içerisinde işlev kazanması için her zaman kararlı bir şekilde duruş sergilemiştir. Bu kurultay da öyle olacak. Bizim kurultayımızda tüzüğümüz gereği genel başkan adaylığı için %10 delege desteği gerekiyor. Bu desteği bulabilen her partilimiz genel başkan adaylığına talip olabilir. Biz bugün örgüt başkanlarımızla birlikte bu kurultayımızın değerlendirmesini yapacağız. Sonrasında bu kurultayımızın coşkulu geçmesi için de ne tür katkı verebiliriz bunun değerlendirmesini yapacağız. Kurultayımıza gitmek isteyen tüm partilileri Bilecik il başkanlığı olarak taşıma gayreti içerisinde olacağız. Kurultayımızın coşkulu geçmesine katkı sunmak amacıyla onun değerlendirmesini yapacağız.

 

Şuanda desteklediğimiz bir aday bulunmamakta ama bu toplantımızın sonucunda netleşecek. Arkadaşlarımız, başkanlarımız düşüncelerini söyleyecek. Biliyorsunuz ki Bilecik’te 4 tane kurultay delegelerimiz var. 1il başkanı 3’de ilçelerden aldık. Bir de milletvekilimiz doğal olarak kullanacak, bir de parti meclisi üyemiz var Didem Gültekin.6 Kişi Bilecik’ten kurultayda oy kullanacak. Şekillenmiş ve netleşmiş bir düşüncemiz yok. Bu düşüncemizi bugün yapacağımız toplantımızda netleştireceğiz.

 

“Cumhuriyet Halk Partisi kurultaylarında Bilecik hep ortak tavır almıştır.”

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik örgütlerinde bir gelenek vardır. Cumhuriyet Halk Partisi kurultaylarında Bilecik hep ortak tavır almıştır. Bu ortak tavrı kurultay iradesinde gerçekleştirmiştir. Umarım bu kurultay da bu şekilde olacaktır. Ben kurultay delegesi olarak aklımdan başkan bir kişi geçebilir. Ama örgüt başkanlarım, örgüt yöneticilerim ve diğer kurultay delegelerim derlerse ki “Şöyle bir değerlendirme yapsak nasıl olur?”Ben il başkanı olarak buna uymak zorundayım. Ve bu yıllardır hep böyle olmuştur.

Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan: “Biz örgütlü Partiyiz, tabanımızın sesine kulak veririz”

Kurultayı var. Çok aday çıkması Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokrasi zenginliğidir. Çok aday çıkarsa iyi olur. Bu Cumhuriyet Halk Partisi’nde olur zaten. Şu andaki adaylar Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Mustafa Balbay. Ama şu anda en güçlü aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu gözüküyor. Biz de Kurultay delegeleri olarak örgütümüze soracağız. Sayın İl Başkanımız soracaktır mutlaka örgütümüze. Ne gerekiyorsa biz de onu yapacağız orada.

Biz Kurultay Delegeleri olarak Sayın İl Başkanımız Mehmet Metin Yaşar Önderliğinde bütün örgütümüze Sayın İl Başkanımız bunu sormuşlar. Ben toplantıda kendim yoktum ama bütün örgüte sorduklarında İlçe Başkanlarına sormuşlar, görüşlerini almışlar, örgüt olarak onların da bilgileri bizim için çok önemli. Orada kimi destekleyeceğimiz konusunda Sayın İl Başkanımızın bu konudaki fikirleri önemlidir. Biz örgütlü Partiyiz, biz tabanımızın sesine kulak veririz. Biz her zaman da bunu örgütümüze danışarak yapacağız. Orada kimi destekleyeceğimizi örgütümüz karar verecektir. İl Başkanımız Metin Yaşar’da bu işin önderliğini yapıyordur. Tüzük Komisyonu’nda zaten kendisi de.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününüzü kutluyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi 35. Olağan Kurultayının başta ülkemize sonra ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu arada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününüzü de kutluyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar oluşunun ilk adımlarını burada atıyoruz ama bizim hedefimiz öncelikle Bilecik Belediye Başkanlığını kazanmak, yerel seçimlerde iktidar olmak ondan sonraki ikinci hedefimiz de Türkiye genelinde Cumhuriyet Halk Partisinin halkın iktidarında kurmak. Kurultay’da ben Sonuç Bildirgesi Hazırlama Komisyonu’ndayım. Sayın İl Başkanım Mehmet Metin Yaşar da Tüzük Komisyonu’nda. Benim için önemli görev bu Merkez İlçe Başkanı olarak.

Söğüt ilçe başkanı İsmet Tunca: “Kurultayımız Türkiye’ye ve ilimize hayırlı olsun.”

“Bugün burada kurultay hakkında bir takım kararlar almak için toplantı yapıyoruz. Bir ön görüşme olacak, belirli kararları çıkaracağız ve bu kararlar doğrultusunda kurultayımızda hareket edeceğiz. Umarım coşkulu bir kurultay yaşarız. Kurultaydan iktidara koşan bir yapılanmayla çıkmayı hedefliyoruz. Bu yönde araştırmalarımız devam ediyor. Kimlerin parti meclisine gireceği kimlerin daha başarılı olacağı gözüküyor şeklinde. Birazdan onları burada görüşeceğiz, konuşacağız, tartışacağız ve buna göre hareket edeceğiz. Kurultayımız Türkiye’ye ve ilimize  hayırlı olsun.”

Bozüyük İlçe Başkanı İhsan Esel:“Bütün ülkemize hayırlı, uğurlu olsun. Partimizin en güzel şekilde bu kurultayı başarılı bir şekilde geçireceğine inanıyorum.”

Tüzün ve Gültekin Doğal Delege 

Diğer yandan İl Kongresinde belirlenen bu 4 ismin yanı sıra CHP Milletvekili Yaşar Tüzün ile Parti Meclisi (PM) Üyesi Didem Gültekin de doğal delege olarak Kurultay’da oy kullanacaklar. ERHAN TOKA 

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x