“Mesleğimiz artık dayanılmaz bir noktaya geldi”

“Mesleğimiz artık dayanılmaz bir noktaya geldi”

 

BSMMMO, 3568 sayılı meslek yasalarının kabul edilişinin 23. Yıldönümünde basın açıklamasında bulunarak yemek verdi. BSMMMO Başkanı Hüseyin Şensoy yaptığı açıklamada, ilgililerden vicdan muhasebesinde bulunmalarını talep etti. Mesleklerinin artık dayanılmaz bir hale geldiğini söyleyen Şensoy şöyle konuştu:

             “3568 sayılı meslek yasasının kabul edilişinin 23. Yıldönümü olan 13 Haziran 2012’de bugün, ilgililerden vicdan muhasebesi talebinde bulunuyorum. Bugün yapılanların, yapılmayanların gözden geçirilmesi, doğru veya yanlışların ortaya koyulması günüdür. Yani herkes için vicdan muhasebesi günüdür.

‘Mesleğimiz artık dayanılmaz bir noktaya geldi’

            Bizler akademik bir mesleğin mensupları olarak yıllardır kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin devletle kurduğu vergi, finans ilişkilerinde sistemin başrolünde olduk. Bizler demokratik ve sivil bir örgütlenmenin mensupları olarak meslekte hem vicdani hem de hukuksal ağır sorumluluklarla gecemizi gündüzümüze katarak ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminde, özellikle kayıt dışı ekonominin önlenmesinde elimizi taşın altına koyduk. Yıllarca vergilerin toplanmasında, idarenin en güçlü görünmez eli olduk. Ekonomik krizlerde çözüm ortağı görüldük. Oysa bugün refahın paylaşılmasında devletin yetim çocuğu olduk. Çatı örgütümüz TÜRMOB ve ülke genelinde 83 il ve ilçede örgütlü meslek mensupları olarak mesleğimizin artık dayanılmaz bir noktaya geldiğini gördük.

‘Azınlığın çoğunluğu yönettiği anti-demokratik hükümlerin kaldırılmasını istedik, duyulmadı’

            Dün vesayete son derken bugün ne oldu, yarın ne olmamalı? Dün 3568 sayılı meslek yasamızın 35. maddesinde 5’e 4 diye bilinen TÜRMOB yönetiminde 80 bin SMM’yi 4 üyenin, 4 bin YMM’yi ise 5 üyenin temsil ettiği, azınlığın çoğunluğu yönettiği anti demokratik hükümlerin kaldırılmasını istedik, duyulmadı. Dün TÜRMOB Genel Kurulu’nun iradesi ile oluşan yönetmeliklerin yayınlanması özellikle de binlerce meslektaşımızın kariyerlerini ve geleceklerini ilgilendiren yeni sınav hakkı çağrısında bulunduk, göz ardı edildi. Oysa bugün ilgili kuruluşların fikri alınmadan bir gecede kanun hükmündeki kararname ile 9 üyeden 7’sinin bakanlıklardan atandığı, özerk olmayan kamu gözetimi muhasebe ve denetim standartları kurumu oluşturuldu.

            Bugün denetim yapacak kurum ve müşavirlerden fahiş tutarlı ruhsat harçları talep ediliyor. Mesleğin her aşamasında getirilen yüksek harçlar meslek mensubunu adeta cezalandıracak, denetimin ise tek ellere bırakılmasına sebep olacaktır. Bugün ülkemizde 100 binlerce KOBİ’ye bağımsız denetim hizmeti vermeye hazır olan meslektaşlarımızın önü kesilmemelidir. Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu TÜRMOB’la mutlaka işbirliği yapmalı, unvanlara eşit davranmalı, denetim yapacak meslek mensupları için asla ve asla sınav getirmemelidir. Angaryalar bitsin derken cezalandırıldık, yük katırı olduk. Angaryalara karşı çıktık, bürokrasiyi azaltmak için kesin mizan formlarını basitleştirerek yıllık beyanname eki olarak alınmasını istedik. Mahsup iade sorunları, internet vergi dairesi uygulamaları ve kot uygulamaları için vergi daireleri arasında ve vergi dairesinin kendi içinde uygulama birliğinin sağlanmasını talep ettik. Cezalarla karşı karşıya bırakıldık. Başta Ba-Bs olmak üzere sadece bilgi amaçlı formlar için bile özel usulsüzlük cezası uygulandı. Kesin mizan bildirimlerinin süresi içerisinde verilmemesi durumunda dahi özel usulsüzlük cezası uygulandı. Mükellef bilgileri bildiriminin eksik ve yanlış verilmesi durumunda özel usulsüzlük cezası uygulandı. Tahsil edilemeyen ücretin KDV’sini ödemeyelim dedik. Meslek mensupları tahsilat yapmamasına rağmen serbest meslek makbuzu veya fatura düzenlemek zorunda olduğu için tahsil etmediği geliri ve KDV’sini beyan ederek mağdur edildi.         

‘Bugün mesleğimize sahip çıkma günüdür’

            Meslektaşa destek istedik, sonuç alamadık. KDV indirimi talep ettik, muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinde %18 olan yüksek katma değer vergisi oranı birçok sektörde uygulandığı halde %8’e düşürülmedi. Mesleki giderlerin indirilmesini talep ettik. Meslek mensubunun işiyle ilgili yaptığı her türlü gideri vergi matrahından indirme hakkı getirilmedi. Bugün mesleğimize sahip çıkma günüdür. Bizler meslek mensupları olarak böylesine ağır sorunlarla boğuşurken gördük ki, bugün demokratik meslek örgütü olmamızın dahi önü kesilmek istenmektedir. Oysa bizler dün olduğu gibi bugünde siyasete mesleki ve meslektaşın sorunlarını ülkemizin sorunlarının bir parçası olduğu görüşüyle baktık. Ve bu konuda asla taviz vermedik. Gelin artık ülkenin ekonomisine özellikle mali sistemine çok önemli katkıları olan meslek örgütümüzü zedeleyen girişimlere son verin. Gelin meslektaşın bir ailesi ve sosyal bir yaşamının olduğunu unutmayın. Gelin meslek mensuplarımızın aşağıdaki haklı taleplerini yasal düzenlemelerle hayat geçirin ki ülkemiz kazansın.

Taleplerimiz,

Angaryalar kaldırılmalıdır.

Başta 5 ve 4 olmak üzere antidemokratik maddeler kaldırılmalıdır.

TÜRMOB Genel Kurulu’nca kabul edilen yönetmelikler bir an önce yayınlanmalıdır.

Sınav mağdurlarının ek sınav talebi yerine getirilmelidir.

Bilgi amaçlı bildirimlerden alınan özel usulsüzlük cezaları kaldırılmalıdır.

Müşteri bildirim listeleri kaldırılmalıdır.

Denetim sürecinde yetki belgeleri ve ruhsat harçları bedelleri kaldırılmalıdır.

Denetim lisanslamasında sınav yapmayı asla düşünmeyin.

E-beyanname şifresi mükelleflere değil meslek mensuplarına verilmelidir.

Meslek mensubunun KDV yükü azaltılmalıdır.

Serbest meslek uygulamasında gelir, KDV çelişkisi düzeltilmelidir.

Ücret tarifesinin yayınlanması meslek örgütümüze bırakılmalıdır.

Bakanlık vesayetine son verilmelidir.

Taleplerimiz Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmiş olup en kısa sürede çözüme kavuşturulmalıdır. Demokratik haklarımız saklı kalmak kaydıyla bu sürecin takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam