MİNİBÜS SORUNU YENİDEN HORTLADI
admin • 20 Temmuz 2011 19:28:36 
MİNİBÜS SORUNU YENİDEN HORTLADI

 

Bilecik Belediye Başkanlığı olarak, “Belediyemiz mücavir alan sınırları 2008 yılında genişletilerek Gülümbe Köyü, Pelitözü Köyü, Aşağıköy, Başköy, Küplü köyleri mücavir alan sınırlarımız içerisine alınmıştır.
5393 Sayılı Belediye Kanununun 15 inci maddesi, mücavir alan sınırları içerisinde toplu taşıma yapma imtiyaz, yetki ve görevini belediyelere vermektedir. Bu kapsamda ilimizdeki toplu taşıma hizmetlerinin, mevzuatta belirtildiği şekliyle daha kaliteli hizmet vermesi amacıyla Belediye Meclisimiz ve Belediye Encümenimizce kararlar alınmıştır.
Sanayi Ticaret İl Müdürlüğünden aldıkları Y Yetki Belgesine istinaden Gülümbe Köyü – Bilecik Terminali arasında yolcu taşımacılığı yapan Gülümbe Kooperatifi ve Gülümbe Köy Muhtarlığı tarafından, belediyemizin toplu taşımaya ilişkin düzenlemeleri ile mücavir alan genişletilmesi kararlarına karşı, İdare Mahkemesi’nde iptal davaları açılmıştır. Gülümbe Kooperatifi bu davalarına dayanak olarak ise Belediyemiz ile Gülümbe Köyü arasında imzalanan 02/05/2005 Tarihli protokolü göstermekteydi.
Gülümbe Kooperatifi ve Gülümbe Köyü tarafından Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nde açılan davaların tümünde, mahkeme Belediyemiz işlemlerini hukuka uygun bularak Gülümbe Kooperatifinin iptal taleplerini reddetmiştir. Mahkeme, “Gülümbe Kooperatifi üyelerinin otobüs terminaline girmemeleri ve izinsiz şehiriçi taşımacılık yapmaları sebebiyle protokole aykırı davrandıkları, bu sebeple protokolün kendiliğinden geçersiz hale geldiği, belediyemizden protokol hükümlerinin uygulanmasının istenemeyeceği ve protokolün kazanılmış hak doğurmayacağı” hususlarını da red kararının gerekçelerinde açıkça belirtmiştir.
Bu süreçte Gülümbe Kooperatifi üyeleri, evvelce aldıkları Y Yetki Belgelerini Bursa Ulaştırma Bölge Müdürlüğüne müracaat ederek D4 Yetki belgesine dönüştürmüşlerdir. D4 Yetki Belgesi ile tarifeli veya tarifesiz şehiriçi iki nokta arasında yolcu taşımacılığı yapılması mevzuat gereğince yasaktır. Bu sebeple, Bursa Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nce – basın açıklamamızın ekinde sunduğumuz yazıdan anlaşılacağı üzere – Gülümbe Kooperatifi üyelerinin “Taşıma Güzergah Listeleri” iptal edilmiştir. 
Gülümbe Kooperatifi tarafından açılan davaların tümünde belediye işlemlerinin hukuka uygunluğu sebebiyle red kararı verilmesi, Bursa Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nün kooperatif üyelerinin taşıma güzergah listelerini iptal etmiş olması sonucunda Gülümbe Kooperatifi Üyeleri yolcu taşımacılığı yapamayacaklardır.
Belediye Başkanlığımızda 19 Temmuz 2011 Günü Emniyet Müdürlüğü Yetkilileri ile Gülümbe Köyü Muhtarının da katılımıyla, köy halkımızın toplu taşıma konusunda mağdur edilmemeleri ile ilgili toplantı yapılmıştır.Bu durum karşısında Gülümbe Köyü sakinlerine sunulacak toplu taşıma hizmetlerinin aksamaması için belediyemizce gerekli idari tedbirlerin alınacağı ve düzenlemelerin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla sunulur” diye tamamlandı. 
 
 
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
mustafa akkoç
11 yıl önce

S plakalar ne olacak baskan – syn baskan s plakaları sattın paraları aldıda uygulamasını neden yapmıyon

ramazan
7 yıl önce

d4 – d4 yetki belgesı çok pahalı bi indırım yapılmasını arz ediyorum

0
Would love your thoughts, please comment.x