Mısır Halkına Destek İçin Toplandılar
admin • 3 Ağustos 2013 17:41:51 
Mısır Halkına Destek İçin Toplandılar

Programda konuşan Anadolu Gençlik Derneği Bilecik Şube Başkanı Sadık Savak, “İslam’ın Afrika kıtasına açılan kapısı Mısır’da yüz yılı aşkın sömürge yönetiminin ve diktatörlerin ardından ilk defa geçtiğimiz yıl serbest seçimler yapılmıştır. Bu seçimlerde halkın yüzde elli birinin oyunu alan Muhammed Mursi Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Bir yıllık süreçte ABD, AB ve İsrail üçlüsü Mısır’ın seçilmiş yönetimine her istediklerini yaptıramamışlar ve bunun üzerine muhalefeti ve orduyu organize ederek seçimle gelmiş meşru hükümeti önce sokak gösterileri ile yıpratmaya ve yıkmaya çalışmışlardır. Bunu da başaramayınca bizzat Mısır Ordusunu devreye sokarak meşru hükümeti darbe ile düşürmüşlerdir. Buna karşın Mısır halkının çoğunluğu darbeye karşı barışçıl gösterilerle hükümete olan desteklerinde kararlılık göstermişlerdir.

Gelinen noktada Mısır’da yaşanan darbe süreci halk iradesine müdahale olmaktan çıkmış ve tam bir katliama dönüşmüştür. Batı basınında ve ülkemizde birilerinin iddia ettiği gibi Mısır’da bir çatışma ortamı yoktur; bilakis darbe karşıtı barışçıl gösteri yapan silahsız bir halka karşı silahlı kuvvetler tarafından vahşice bir operasyon yürütülmektedir. General Sisi bir terör örgütünün elebaşı gibi davranmaktadır. Tüm dünyanın gözleri önünde savunmasız masum insanlara gerçek mermilerle ateş emri verilmiştir. Adeviyye Meydanı bir can pazarına dönüşmüştür. İki yüzden fazla kardeşimiz şehit edilmiş, beş bine yakın insan da yaralanmıştır. Olup bitenler karşısında ideolojik bir tavır takınıp katliamı görmezden gelmek ayrı bir insanlık suçudur.

Mısır ordusu maalesef İsrail’in varlığını teminat altına almak için ABD tarafından finanse edilen bir ordudur. Bu Sisi gibi işbirlikçi generallerin ve Baradey gibi siyasetçilerin Mısır’daki varlık sebebidir. General Sisi Mısır halkının hesabına değil Siyonist İsrail’in hesabına çalışmaktadır. Batı’nın olup bitene ses çıkarmaması Anglosakson-Yahudi zihniyetinin normal bir tavrıdır. Mısır’da olup biteni batıya şikayet etmenin de tutarlı bir tarafı yoktur. Suriye’deki iç savaşın Irak’ta patlayan bombaların, Afganistan’da, Pakistan’da, Yemen’de insansız hava araçlarının katlettiği insanların, Sudan’da yaşanan bölünme sürecinin, Somali’deki kaosun batının bilgisi dışında gerçekleştiğini düşünmek safdilliktir. Biz biliyoruz ki İslam coğrafyasındaki akan kanın, dökülen gözyaşının, yaşanan terör olaylarının sebebi batıdır. Batı için demokrasi, insan hakları ve özgürlükler batının çıkarlarına hizmet ettiği oranda değerlidir. Müslümanlar için çıkış yolu batının çifte standardından ve ikiyüzlülüğünden medet ummak değildir. Tek çözüm hakkı üstün bir anlayışla İslam Birliğini yeniden kurmaktır.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bütün kadrolarımızı ve halkımız Mısır’da seçilmiş meşru yönetim iş başına gelinceye kadar sürekli teyakkuz halinde bulunmaya çağırıyoruz. Hangi ideolojik görüşe sahip olursa olsun üzerinde duyarlılık taşıyan herkese sesleniyoruz. Her şehirde bir meydanı Adeviyye Meydanı yapalım istiyoruz. Seçimle işbaşına gelmiş iktidarları ırkçı emperyalizmin beslemesi zorbaların inisiyatifine bırakmayacağımızı beyan ediyoruz. Mısır’da darbe ile iş başına gelmiş yönetimi tanımıyoruz. Bu yönetime destek verenleri yapılan katliama ortak sayıyoruz. Twitter hesaplarında olup biteni kınayan hükümet yetkililerimizi daha ciddi adımlar atmaya davet ediyoruz. Bu ülkenin topraklarına patriot rampalarının yerleştirilmesi müsaade eden, füze kalkanını konuşlandırtan ve NATO ile birlikte sınır ötesi operasyonlara iştirak etmekte beis görmeyen yöneticilerimizden kimin ipi ile kuyuya indiklerini gözden geçirmelerini istiyoruz. Mısır’da darbeye karşı durmak lafla olmaz diyoruz. Darbe karşıtlığı İslam Birliği diyenlerle aynı safta olmayı gerektirir diyoruz. Ey İslam ülkelerinin yöneticileri ABD, AB ve İsrail ile ilişkilerinizi gözden geçirin.

Herkes bilsin ki Anadolu Gençlik Derneği olarak bizim tüm dualarımız ve gayretlerimiz yeryüzündeki her insanın saadeti içindir. Sonuna kadar hakkın ve adaletin yanındayız. Sonuna kadar Mısır halkının yanındayız. Sonuna kadar İslam Birliği diyoruz. Gecemiz ve kıyamımız mübarek olsun.” dedi.

Gerçekleşen eyleme sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden de destek geldi. Eğitim-Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz de konuyla ilgili, “Mursi aslında tutuklu değil. Zincirlerin arkasında da olsa namluların ucunda da olsa aslında o tutuklu değil. Onlar esir değil. Asıl özgür olanlar onlar. Adeviyye meydanında askerler tarafından sisinin askerleri tarafından kuşatılmış olan kardeşlerimiz asıl özgür olanlar. Bizlerde bu akşam Bilecik’te şehitler parkında bu kardeşlerimize selam vermek için Allah’ın selamını vermek için Bilecik’ten direnişlerine destek vermek için buradayız. Sizlerin bizlerin duaları ramazan mübarek günlerinde onlarla beraber biz de onların şehadetlerine şahitlik etmek için duruşlarına şahitlik etmek için buradayız. Allah hepinizden razı olsun. Allah orada modern firavunlara direnen kardeşlerimizden razı olsun. Direnişleri mübarek olsun. Kutlu olsun. Bu darbe sona erinceye kadar direnişlerine Türkiye’den de kardeşlerinin onlarla beraber olduklarını bilmelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Son olarak konuşan Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Meral şunları aktardı:

“Bilecik Şehitler Parkı’ndan Rabiatül Adeviyye Meydanında anılan Musa a.s’nın evlatlarına, torunlarına selam olsun. Asrın firavunlarına da lanet olsun diyorum. Batı helvadan yaptığı putları yemeye başlamıştır. Demokrasi demokrasi dediler, işte demokrasi % 52,5 oy almış bir siyasi partinin cumhurbaşkanını 1 yıl sonra hapse attılar darbe yaptılar. Şimdi batıya diyecek söz yok. Çünkü onların kanlarında vicdanlarında fıtratlarında bunlar var. Bunlar işlerine çıkarlarına gelen iktidarları hükümetleri tutarlar işlerine gelmeyenleri böyle askeri darbeyle indirirler. Bunları izlerken 28 Şubat’ın iz düşümünü Mısır’da, Tunus’ta Libya’da Sudan’da görebilirsiniz. 28 Şubat’ta neler yapıldıysa şu anda bu ülkelerde de aynıları yapılmaktadır. İhtilal yapmadan 3 gün önce alçak namussuz herif Sisi denen adam İsrail’e bilgi veriyor, ‘İhtilal yapacağız Hamas’a dikkat edin’ diye. Bu arada Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkür ediyoruz. Dik duruşlarından dolayı tebrik ediyoruz. Tespitleri doğru teşhisleri doğru ama şimdi tedavi bekliyoruz. Avrupa birliği yarın bizim başımız sıkışsa bize de aynısını yapacaktır. O yüzden kurtuluş İslam birliğidir d-8lerdir diyoruz. Hükümete sesleniyoruz. Lütfen d8leri bir an önce faaliyete geçirin. Başına geçin ve dünyayı selamete ve refaha kavuşturun.

Gazetelerden basından takip ediyoruz. Eylül ve Ekim ayında Türkiye’de bir Gezi Parkı olayları daha oluşturulmaya çalışılıyor. Buradan sesleniyoruz. Sakın ha! Gezi parkı olaylarını belki görmezden geldik ama yarın Türkiye’yi karıştıracak Türkiye’yi kaosa sokacak herhangi bir fiile asla müsaade etmeyeceğiz. Çünkü görüyoruz Tunus’u Mısır’ı Libya’yı. Türkiye’yi de bu hale getirmeye çalışacaklar. Bütün 75 milyona sesleniyoruz. Aklınızı başınıza alın. Bu olayların kimseye bir faydası yok. Memleketimize insanımıza zararından başka.”

Konuşmaların ardından Bilecik Merkez Ertuğrulgazi Camii’nde kılınan teravih namazının ardından Mısır’da şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. ZEYNEP KILBAHRİ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x