• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mor lahanadan doğal boya ürettiler

Mor lahanadan doğal boya ürettiler

     Kimya dersinde boyar maddelerle ilgili deney yaparken, kıyafetlerde kullanılan boyaları doğal maddelerden oluşturulup oluşturulamayacağını merak ettiklerini anlatan Çekirgeci, ''Aklımıza okulumuz yemekhanesindeki mor lahanabitkisi geldi. Tekstil sanayiinde kullanılan çoğu boyanın sentetik olduğu, bu boyaların insan bedenine zarar verebileceği, alerji yapabileceğini ve sağlıklı olmadığı düşüncesiyle bu projeye başladık. Mor lahana bitkisinin etken maddesinden (boyar maddesi) yararlanarak, sağlıklı ve insan vücuduna zarar vermeyen doğal bir boya çıkarmak amacıyla öğretmenimiz Sami Aygül'e danıştık. 45 günlük deney safhası sonucunda, projemizi 2013 Şubat ayında, DOESEF Yarışmaları'na gönderdik. DOESEF'te yapılan değerlendirme sonucunda kimya alanında 23 finalist proje arasına girmeyi başardık'' dedi. 
     Okul Müdürü Coşkun Bakırtaş da okulda her yıl bir proje koordinasyon ekibi kurulduğunu ve proje koordinasyon ekibinin, proje ve yarışmalar için hazırlıklar yaptığını anlatarak, ''Ders dışı eğitim çalışması kapsamında, fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanında kurulan ekiplerle yıl boyunca eğitim çalışması yapılıyor. Bu çalışma süreçlerinde hazırlanan projelerle, başta TUBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmaları olmak üzere diğer özel yarışmalara da katılım sağlıyoruz. Müracaat ettiğimiz projeler arasında kimya alanında ''Mor Lahananın Doğal Boyamada Kullanılması'' projesi Türkiye finaline kaldı. Final 13 – 14 Nisan 2013 tarihinde gerçekleşecek, projeden Türkiye finalinde de iyi bir derece almasını bekliyoruz. Projede emeği geçen danışman öğretmenimiz Sami Aygül'e ve çalışmayı sürdüren öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.'' diye konuştu. 
     10 – 13 Nisan 2013 arasında İzmir'de fuarda sergilenecek projelerden ilk üçe girenlere para ödül verileceği bildirildi. 
     Öte yandan Bakırtaş, Bilecik Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi'nin 2013 yılında, 5 projeyle TUBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmaları'na, 3 projeyle DOESEF'e, 6 projeyle MEF Ulusal ve Uluslararası Lise Öğrencileri 21. Araştırma Projeleri Yarışması'na katıldığını ayrıca 21. TUBİTAK Bilim Olimpiyatları Yarışması'na 41 öğrenci, Akdeniz Üniversitesi Matematik Olimpiyatları'na 3 öğrenci, 17. Türkiye Felsefe Yarışmaları'na da 1 öğrenciyle Bilecik ilini temsil ettiğini kaydetti. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam