Müftülük’ten Aşure İkramı

Müftülük’ten Aşure İkramı

Cuma namazı sonrasında cemaate yapılan aşure ikramı sırasında gazetecilere açıklama yapan İl Müftüsü Necati Akkuş, aşurenin Muharrem ayının bereketlerinden biri olduğunu söyleyerek ayrıca bizim milletimize has bir tatlı olduğunu belirtti. 
Müftü Akkuş, “Özellikle Hz. Nuh a.s’den bir sünnet olarak bize kadar ulaştığı rivayet ediliyor. Hz Nuh. a.s.’nin gemisi Cüdiye oturunca azıp içi yiyecekli şeyleri kalmamış ve herkesin azık torbasında neler varsa mercimekti, bulgurdu, fasulyeydi onları bir araya getirmişler ve ondan bir yemek yapmışlar bir çorba yapmışlar tabiri caizse. Ve O Hz. Nuh a.s’nin da duasıyla bereketlenmiş ve bütün oradaki müminlere yetmiş. O rivayete baktığımızda aşurede ayrı bir bereket var, ayrı bir özellik var. 
 
‘Aşure medeniyetimizin tatlı haline dönüşmüş hali’
 
Millet olarak da bizim için önemi şuradan geliyor. Anadolu’nun her bir bölgesinden aşurenin içerisinde bir nesne var. Bulguru Antep’ten geliyor, nohutu Urfa’dan geliyor, fasulyesi Erzincan’dan geliyor,  pirinci Trakya’dan, Çorum’dan geliyor, üzerine nar atıyolar güzel böyle çiçekli gibi oluyor Bilecik’ten geliyor, cevizi de buradan geliyor mesela ve Anadolu’yu temsil ediyor. Adeta bizim medeniyetimizin tatlı haline dönüşmüş hali aşure. Dolayısıyla bu yönüyle de bizim için ayrı bir mana ifade ediyor. Biz arzu ediyoruz ki bu anlayış içerisinde bizim milli ve manevi değerlerimiz devam etsin.
Buna istinaden birçok camimizde Kayıboyu’nda, Dedeoğlu’nda, Yediler’de, Kurtköy’de ve birkaç köylerimizde de aşure ikramında bulunduk. Bu vesileyle ben halkımızın, vatandaşlarımızın, Adem ayını tebrik ediyorum. Cenab-ı Hak memleketimize, milletimize, evlerimize, aile ocaklarımıza huzur ve bereket getirsin diyorum. O aşuredeki birliği ve o tadı milletimizde de inşallah Anadolu medeniyeti olarak bir tat olarak hasıl etsin, damaklarımızda o birliğin tadını bulalım inşallah diye dua ediyorum. Allah kabul etsin.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam