• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MUHTARLAR GÜNÜ, BİLECİK’TE TÖRENLE KUTLANDI

MUHTARLAR GÜNÜ, BİLECİK’TE TÖRENLE KUTLANDI

Bilecik’te “19 Ekim Muhtarlar Günü” dolayısıyla tören düzenlendi.

İlk olarak Konak Kafe&Restoranda kahvaltıda buluşan köy ve mahalle muhtarları Belediye Başkanı Semih Şahin’in de katımıyla kent dinamikleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Bilecik Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bilecik Muhtarlar Derneği Başkanı Çınar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Çınar, muhtarlığın gerek demokratik hayatta oynadığı roller gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında yüklendikleri görevler sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşaması olduğunu söyledi.

Yerel yönetimlerin en küçük biriminin köy ve mahalle yönetimleri olduğunu belirten Çınar, şunları kaydetti:

“Muhtarlık, gerek demokratik hayatta oynadığı roller gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında yüklendikleri görevler sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi köy ve mahalle yönetimleridir.

Muhtar, kelime anlamı itibariyle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır. Bu sebeple nasıl siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıysa, bizlerde ulu önderimiz; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Muhtar da demokrasimizin temel taşıdır.’sözlerine karşın görev bölgelerimizde en iyi şekilde hizmet ederek ona karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmekteyiz.

Muhtarlık müessesesi 1829’dan günümüze 191yıllık bir tarihe sahiptir. Bu tarih boyunca vatandaşların devlete ihtiyaç duyduğunda çaldıkları ilk kapı muhtarlıklarımız olmuştur.

Muhtar; mahallesinin, köyünün en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun için mahallesinde ya da köyünde olan her şeyden öncelikle biz muhtarlar sorumluyuz.

Bizler bu devletin muhtarları olarak her zaman devletimizin yanında yer almış, tek devlet, tek millet, tek bayrak altında yaşamayı ilke edinmiş, milletin bekası için elimizi taşın altına koymaktan çekinmemiş kişileriz.

“Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

Bu günü bizlere Muhtarlar Günü olarak, hediye eden başta Cumhurbaşkanımıza ve Gazi Meclisimize teşekkürlerimi sunuyorum,geçmiş dönemlerde görev yapmış muhtarlarımıza saygılarımı sunar, ahirete intikal etmiş, görevi başında şehit olmuş tüm muhtarlarımıza Allahtan rahmet dilerim. Görevi devam eden tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor ve meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Törene, Belediye Başkanı Semih Şahin, İl Özel İdare Sekreter Yardımcısı Mehmet Akil Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Yılmaz, İl Genel Meclis Üyeleri, mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Muhtarlar Kutlama Komitesi daha sonra Bilecik Valiliği’ni ve Bilecik Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam