Muhtarların Yeni Başkanı Çınar Oldu

Muhtarların Yeni Başkanı Çınar Oldu

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurulun Divan Başkanlığı görevini Çukurören Köyü Muhtarı Ahmet Sevinen yürüttü. Yapılan genel kurula İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik, İl Genel Meclisi Üyesi Halit Gölcan, CHP İl Başkanı Çağatay Karaahmet, Yardımcısı Erdoğan Tan, Merkez İlçe Başkanı Mühiddin Demirci, İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktepe de konuk olarak katıldı.

                Açılış konuşmasını yapan Divan Başkanı Sevinen, yapılan seçimin birlik ve beraberlik içinde olduklarının göstergesi olduğunu söyledi. Seçime 55 üyeden 41 tanesinin katıldığını belirten Sevinen şöyle devam etti:

“Gönlümüz isterdi ki 66 muhtarımızın hepsi bu derneğimize üye olsun inşallah onları da aramızda görmek isteriz. Bugün burada yapacağımız seçim birlik ve beraberliğimizi göstermektedir. Nasıl göstermektedir? Biz Bilecik’teki muhtarlar bazı şeylerle kenetlendiğimize inanıyorum. Bir Köy-Des seçimi yapıyoruz birleşiyoruz aramızda aday çıkarmıyoruz. Sosyal yardımlaşma seçimi yapıyoruz tek aday çıkıyoruz. Bazı şeylerde birleştik, bu birliğimiz ve beraberliğimizin yani gücümüz olduğunun sembolüdür. İnşallah bu birliğimiz ve beraberliğimiz bozulmaz ve devam ederiz inşallah.

İlimizde Eskişehir Milletvekilimiz ama Milli Eğitim Bakanımız oldu. Ben isterim ki derneğimizle birlikte Milli Eğitim Bakanı’ndan randevu alıp hayırlı olsun ziyaretine gitsek. Gittiğimizde de hepimizin acısı olan köydeki okullar var. Bunların köy tüzel kişiliklerine devretmesini isteyelim. Bunlar yarın hepimizin başına bela olabilir. Çünkü çoğu köyümüzdeki okullar kapalı, sağlık ocakları kapalı. Bunların da bize devredilmesini istiyoruz. Ama ‘Bir sebep göster amaç göster o şekilde devredelim.’ diyorlar. Bugün belki lazım değil ama 10 seneye belki lazım olacak. Yarın satışa çıkarıp da bu sağlık ocaklarımızı okullarımızı almasınlar.”

Konuşmanın ardından mali rapor okundu ve katılımcıların oylarına sunuldu. Muhtarlar Derneği Başkan Adayı İlhami Çınar bir konuşma yaptı. Çınar, muhtarların sorunlarına değindi. Özellikle köy muhtarlarının büyük sıkıntıları olduğunu dile getiren Çınar şöyle konuştu:

“Muhlis Başkanımla 3 yıldır bu görevi beraber götürüyoruz. İyi bir uyum içerisinde beraber çalışarak bağlılığımızı, muhtarların dertlerini, dileklerini toparlayıp bu zamana getirdik. Muhlis Başkanım, ‘Ben yoruldum.’ Dedi ve arkadaşlarla beraber bu görevi bizi uygun gördüler. Sizlerle birlikte uyum içerisinde bir yönetim oluşturarak iyi bir çalışma ortaya koyacağız. dert ve dileklerimiz için hep beraber çalışacağımıza söz veriyorum.

Köy muhtarları ve mahalle muhtarlarının hakikaten sorunları çok büyük. Köy muhtarı doğumdan ölüme kadar bütün işlerle ilgilenen muhtar arkadaşlarımız. Yeni yapılan düzenlemelerle gerçekten mahalle nüfusları büyüdü, sistem gerçekten çok ağırlaştı. Mahalleye gelen kişilerin taşındıkları Nüfus Müdürlükleri, bizlere bildirdiği halde kağıtlar bize gelmiyor.

Vatandaş nüfus kağıdını kaybettiği zaman  o kişiyi tespit etmek gece gündüz çalışıyoruz. Bu yönden adliye koridorlarında bulunan arkadaşlarımız var sıkıntı içerisinde. Zahmet çekmekteyiz. O gelen kişileri bir ay boyunca ziyaret edip tespit edip nüfus müdürlüklerine bildiriyoruz. Köy muhtarlarına gelince bunların bizden de büyük dertleri var. Gelir-giderleri yok sıkıntıları büyük. Köye gelen misafirleri ağırlama giderleri var.

Ben buradan şunu arz ediyorum. Yani bizim sesimizi hükümet yetkilileri, başbakanımız milletvekillerimiz duysunlar. Bir asgari ücretin altında maaş almaktadır muhtarlar. Bunların  çay ve şeker parası değil. Bunların asgari ücret almasında Başbakanımız ve hükümet yetkililerine sesleniyorum, muhtarlara kulak versinler.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Hak ettin sen.. – Duygusal muhtarım, ne zaman bir hayır işlesen gözlerin dolar, dilin tutulur, Allah yar ve yardımcın olsun, çok işler başaracağınızı biliyorum. Hayırlı uğurlu olsun..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam