MUHTEŞEM KUTLU DOĞUM
admin • 30 Nisan 2013 18:43:59 
MUHTEŞEM KUTLU DOĞUM

 

Düzenlenen programa katılım oldukça fazlaydı. Etkinliğe konuşmacı olarak Prof. Dr. Cevat Akşit katıldı.

Bilecik Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlik İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından AGM Turizm hocalarından Mustafa Çalışkan ve EHAD Bilecik Temsilcisi Deresakarı Köyü İmamı Murat Küçük tarafından Kur’an-ı Kerim tilavet edildi.

AGD Bilecik Şube Başkanı Sadık Savak gecede yaptığı konuşmada, “Şehrimizin en büyük salonunda gerçekleştirdiğimiz bu program da amaç sadece Efendimiz (sav)in hayatından kesitler öğrenmek ya da program vasıtasıyla mübarek adını çokça zikretmek değildir. Asıl amaç Rabbimizin kendisine “Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzerinesin” buyurduğu elçinin ahlakını kuşanmak, bu ahlakı evimize, sokağımıza, şehrimize, ülkemize ve yeryüzüne taşımaktır.

Kutlu Nebi , “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız.” buyuruyor. Üzülerek söylemeliyim ki sevgisizlik, hoşgörüsüzlük toplumumuzda gittikçe çoğalıyor.

Anadolu Gençlik Derneği olarak bu noktada her şeyden evvel ümmet bilincine sahip gençler yetiştirilmesine gayret sarf ediyoruz. Bu anlamda yapmış olduğumuz her çalışmanın karşılığında sadece Rabbimizin rızasını talep ediyoruz.

Çalışmalarımızda hiçbir zaman bizlerden gönlünü, yüreğini ve maddi desteğini esirgemeyen siz değerli peygamber aşıklarına sonsuz teşekkür ediyoruz. Anadolu Gençlik Derneği ilkesi, ideali olan bir dernektir. Zamanı gelir ümmet bilinci ile ta uzak diyarlarda zulüm gören Müslümanlara destek için mitingler ve protestolar düzenleriz. Zaman gelir unutulmuş milli heyecanlarımızı topluma hatırlatmak için Çanakkale’ye akın ederiz. Zaman gelir salavat ve hadis yarışmaları düzenleriz zaman gelir küçük çocuklarımızı eğitmek için kamplar düzenler yaz etkinlikleri düzenleriz. Cenab-ı Hak hepimizi dini üzere sabit kılsın, ayaklarımızı kaydırmasın.” dedi.

 

“Toplumun çekirdeği mutlu olursa o ailelerden meydana gelen toplum da sağlıklı olur”

 

Gece, Prof. Dr. Akşit’in İslam’da Aile Hükümleri, Peygamberimiz (sav)in hayatı hakkında bilgiler vermesiyle devam etti. Prof. Dr. Akşit, nikah konusunun hassas bir konu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Akşit, “Sadece heyecan yetmez temel olmadıktan sonra heyecan insanı kurtarmaz. Bu fıkıh hükümleri temel hükümlerdir. Kur’an-ı Kerim’de hükümler bizim dünya ve ahret hayatına yönelik mutluluğunuzu sağlayacak hükümler genel prensipler halinde açıklanır. Ama bazı konular detaylarına varıncaya kadar açıklanmıştır. Detaylarına varıncaya kadar açıklanan konulardan birisi de evlenme hükümleridir. Çünkü aile toplumun çekirdeğidir. Toplumun çekirdeği mutlu olursa, sağlam olursa o ailelerden meydana gelen toplumda sağlıklı olur, mutlu olur, yıkılmaz. Kim kiminle evlenir, kim kiminle evlenemez? Konu çok önemli.

Evlenmek zorunlu mudur? Evlenmek bazı kimseler için zorunludur. Günümüzde parasal meseleler ön plana geçmiş. Dünyada böyle bizde o dünyadan ayrı yaşayamıyoruz. Her şey para, madde ölçüsüyle değerlendirilmeye çalışılıyor. Bu nedenle bazıları, ‘Evlenip de hanımın nazını mı çekeceğiz, onun masrafını ödemeye mi çalışacağım.’ diye evlenmekten uzak duruyorlar. Bazıları da sofuluk taslayarak bundan kaçıyorlar.

 

‘Evlenme dinin emridir’

 

Bizim yolumuzda evlenmemek yoktur. Evlenme dinin emridir peygamberin emridir, özürlüler hariç. Evlenmek bu kadar önemli, evlenmekten kaçmak yok. Okutunuz çocuklarınızı, kızlarınızı da okutunuz. Bize kadın doktor lazım, kadın polis lazım. Çocuklarımızı okutacağız, meslek sahibi yapacağız.

Rızıkları Allah verir. Evlenen adama Allah rızık kapılarını açar. ‘Evlenmeden rızık peşinde koşanın aklına şaşarım’ diyor Hz. Ömer. Ev alanla evlenene Allah yardım eder, atasözü bu. Tamamen Kur’an’a, tamamen hadise dayanır.

 

‘Yakın kan akrabalarıyla evlenilmez’

 

Evleneceğiz, kimlerle evleneceğiz? Yakın kan akrabalarıyla evlenilmez. Bir kimse anasıyla evlenemez, anasının anasıyla evlenemez. Bir kimse kızıyla evlenemez. Kızının kızıyla, kızının torunuyla evlenemez. Bir kimse kız kardeşiyle evlenemez. Bir kimse halasıyla evlenemez. Bir kimse teyzesiyle evlenemez. Erkek kardeşin kızlarıyla, yeğenleriyle evlenilmez. Kız kardeşin kızlarıyla evlenilmez. Yakın sıhhi insanlarla evlenilmez. Eşin torunlarıyla evlenilemez. Oğlun eşiyle asla evlenilemez. Babanın eşiyle evlenilmez. Eşin kızı ve torunlarıyla evlenilmez. Bunların hepsi ayette var. Şehvetle dokunulan, öpülen kimsenin yakın akrabasıyla da evlenilemez.

Bir kadının kocası öldüğünde veya ayrıldıklarında bir başkasıyla 3 aydan önce evlenemez, nikah tutmaz. 4 ay 10 gün bekleme süresi vardır. Kimse onunla evlenemez. Evli kadınla evlenmek mümkün değildir. Dinden çıkanla evlenilmez. Müslümanlıktan çıkana mühlet verirler.

Sakın ağzınızdan öfkeyle ya da şakayla dine, imana, Allah’a, peygambere, kitaba, ezana, namaza, hacca, zekata küfür çıkmasın. Tamiri mümkün değil, eşiniz gider. Dilinize hakim olun. Müşrikle evlenilmez. Bir Müslüman kızı bir kafirle evlenemez.

 

‘Kişi evleneceği kişiye kendi karar verir, aile sadece yol gösterir’

 

Bir Müslüman erkek bir Müslüman kız evlenecekler. Evlenirken eş seçme yetkisi taraflarındır. Buluğa ermiş olan kız kendi evlenme kararını kendi verir. Dinimize göre konuşuyorum. Baba zorla onları evlendiremez. Sadece ‘Oğlum-kızım bu çocukla ailemiz uyuşmuyor kafa yapımız farklı, düşüncelerimiz farklı problem olur yavrum.’ dersin iki tane tokat atıp ‘Bunla evlenmeyeceksin.’ diyemezsiniz. Allah’ın emri böyle. Evlenme hakkı kendinindir siz sadece yol gösterirsiniz zorlayamazsınız. Bunlar birbirleriyle evlenince birbirlerini görürler. Evlenecekseniz evleneceğiniz adaya bakmak helaldir. Yolda herkese bakmayın. Dinimizde flört yoktur. Fransızlarda vardır. Sadece bayramda seyranda çay verir kahve verir görürler birbirini bu helaldir. Böyle birbirlerini görecekler. Velilerin rolü sadece yol göstermektir.

 

‘Nikahın şakası olmaz’

 

Bakire ile mi evlenmeli dul ile mi evlenmeli? Peygamberimiz (sav) Efendimiz bakireyi seçin diyor. Yani dul kadınla da bir bekar evlenebilir, nikah düşer. Efendimiz sadece Ayşe validemizle bakireyken evlenmiş.

Nikahın şakası olmaz. Ben seni aldım dedim mi o senin karın olur. Boşanmanın da şakası olmaz. Din şakaya gelmez.”

Prof. Dr. Akşit sözlerine, “Çocuklara asla beddua etmeyeceksiniz. Asla. Ananın babanın ağzından çıkan beddua anında arşa gidiyor.” diyerek son verdi.

Konuşma sonrasında 1 kişi yapılan çekiliş sonrasında AGM Turizm ile umreye gitmeye hak kazandı. Cevat Akşit Hoca tarafından seçilen isim Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Eda Kaya oldu.

Program Ammar Acarlıoğlu’nun konseriyle devam etti.  ZEYNEP KILBAHRİ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x