Öğrenciler “Bir Bahar Akşamı”nda Şiir Şöleni Yaşattı

Öğrenciler “Bir Bahar Akşamı”nda Şiir Şöleni Yaşattı

 

Bilecik Merkez’de bulunan ilk ve ortaöğretim okullarının katılımıyla gerçekleşen gecede duygu yüklü anlar yaşandı. 2004-2005 eğitim-öğretim yılından beri devam etmekte olan etkinlikte katılımcılar unutulmaz bir gece yaşadı.

            Gecede konuşma yapan Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü İsmail Işık, “Türk Milli Eğitiminin amaçlarından bir tanesi de, Türk Milletinin tüm fertlerini beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından, dengeli ve sağlıklı bir şekilde gelişmiş bir kişiliğe, bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, topluma karşı sorumluluk duyan kişiler olarak yetiştirmektir. Bu görevi üstlenmiş olan bakanlığımız da, okul ve kurumlarımızın eğitimlerini sürdürmekte olan çocuklarımız ve gençlerimiz için müzik ve şiir zevklerini artırmak, dil ve kültür birliğini güçlendirmek ve yaşatmak amacıyla 2004-2005 eğitim-öğretim yılından itibaren Mayıs ayının son haftasında yurt genelinde ‘Bir Bahar Akşamı Şiir Şöleni’ düzenlemektedir.  Bizde Atatürk İlköğretim Okulumuz organizesinde, ilimizde bulunan tüm ilk ve orta dereceli okullarımızın katılımıyla ‘Bir Bahar Akşamı Şiir Şöleni’ni düzenledik. 

            Dudakların tatlı gülüşü, sevdaların hüzün türküsü, şarkının, türkünün, destanın özüdür şiir. Her kulağın duyamadığı bir ses, zinciri kopmuş kükreyen duygulara kafestir şiir.” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ise konuşmasına halk şairi, hak aşığı Yunus Emre’nin “Gelin canlar bir olalım, işi kolay kılalım. Sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz” dizeleriyle katılımcıları selamlayarak başladı. Şişman konuşmasına şöyle devam etti:

“Şiir belki de bir değerin ifade edilmesidir. Belki de, sevginizin, aşkınızın, sevdanızın, heyecanınızın, içinizdeki fırtınaların dışınıza vurmasıdır. Ama unutmayın ki şiir, ‘Aşkın aldı benden beni, bana seni gerek seni. Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim. Aşkın ile avunurum, bana seni gerek seni.’ Bu bir duygunun, yoğun bir duygunun ifadesidir. Bunlara da fazlasıyla ihtiyacımız var. Öyle demiyor mu, “Memleket isterim, gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun. Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim ne başta dert ne gönülde hasret olsun. Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.’ Ne kadar ihtiyacımız var değil mi?”

            Yapılan konuşmaların ardından şiirler okunmaya başlandı. Öğrenciler şiirleriyle, dinleyenlerin kulaklarının pasını sildi. İlköğretim öğrencilerinin şiirlerini okumasıyla başlayan program ortaöğretim öğrencilerinin şiirleri ile devam etti.

            Bilim Sanat Merkezi Salonu’nda gerçekleşen geceye Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yürükcü, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, Şube Müdürü Mustafa Karaca, İl Eğitim Denetmeni Başkanı Saadettin Uğurlu, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam