Oğulpaşa Köyü Yayla ve Karakucak Güreşleri

Oğulpaşa Köyü Yayla ve Karakucak Güreşleri

Osmaneli ilçesinde düzenlenen "14'üncü Oğulpaşa Köyü Yayla ve Karakucak Güreşleri"nde, Fatih Kamper başpehlivan oldu.

Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, güreşler öncesi düzenlenen törende, milli sporun ve milli güreşin gelişmesinde bu tür etkinliklerin önemli katkılar sağladığını söyledi.

Sporculara başarılar dileyen Akpınar, şöyle konuştu:

"Bu organizasyonlar, ilimizdeki sporun ve ata sporumuzun gelişmesine yardımcı oluyor. Bizler de spor altyapısını desteklemek suretiyle katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bilecik, Türkiye'nin gelişen illerinden. Coğrafyası güzel ve yüzde 60'ı ormanlarla kaplı bir ilimiz. Tarımının yanında aynı zamanda bir sanayi şehri. Yapılan kamu yatırımlarıyla her şey daha da güzel olacak."

Osmaneli Kaymakamı Ali Ada ise bu tür etkinliklerin insanları birbirleriyle kaynaştırdığını, sosyal hayatı, birlik ve beraberliği güçlendirerek sağlamlaştırdığını dile getirdi.

Ata sporu güreşi yaşatmayı ve genç nesillere bu sporu sevdirmeyi amaçladıklarını anlatan Ada, şunları kaydetti:

"Bugün dünya çapında şanlı bayrağımızın göndere çekilmesine vesile olan güreşçilerimiz dün bu çimlerde güreşiyordu. İnanıyorum ki burada güreşecek gençlerimiz, yarın dünyanın dört bir yanında gururla bayrağımızı dalgalandıracak. Doğa harikası bir yerde bulunuyoruz. Yeşillik ve bereketli topraklara sahibiz. Bilecik'in en yoğun tarımını yapan, üreten köylerine ve çalışan, çalışkan köylerine sahibiz. İdareciler olarak bizler, çalışan köylümüzün daha az para ve daha az emek harcayarak üretmesini ve ürettiğini değerinde satması için mesaimizi harcıyoruz."

Osmaneli Belediye Başkanı Mehmet Isıkan da ata sporu güreşi yaşatmanın ve genç nesillere sporu teşvik etmenin en güzel yerinin, meydanlar olduğunu söyledi.

Daha sonra, 197 sporcunun katıldığı güreşlerde, küçük orta kategorisinde Zafer Dama ve büyük orta kategorisinde İsmail Can, birincilikleri kazandı. Başaltında Emre Karabaçak birinci, Mikail Keser ikinci, Nuh Yalçın ve Memiş Katmerlikaya üçüncü, başpaşpehlivanlıkta Fatih Kamper birinci, Sait Bingöl ikinci, Ferhat Binici ve Ümit Balta üçüncü oldu.

Ödül törenin ardından yapılan güreş ağalığı seçimini, iş adamı İrfan Dünyalı 21 bin lira ödeyerek aldı.

Organizasyona, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant, Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürü Hasan Uğural, belediye başkanları, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç