“Olayları başlatanlar başka insanlar ama ondan kendilerine pay çıkarmaya çalışanlar, fırsatçılık yapan siyasiler”

“Olayları başlatanlar başka insanlar ama ondan kendilerine pay çıkarmaya çalışanlar, fırsatçılık yapan siyasiler”

Mustafa Şentop, Bilecik’te seçim işleri bölge toplantısına katıldı. Söğüt Osmanlı Konağı'ndaki toplantıda Şentop, Taksim'i yayalaştırmayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 12 Eylül 2011’de karar aldığını ve bu kararı mecliste bulunan CHP’lilerin de desteklediğini söyledi. Karara destek verenlerin, protestoculara da destek verdiğini ifade eden Şentop, şöyle konuştu:

"Olayları başlatanlar başka insanlar ama ondan kendilerine pay çıkarmaya çalışanlar, fırsatçılık yapan siyasiler. Bu arada MHP’nin doğru duruşunu takdirle karşıladım. Taksim'deki olayları bir gösteri yürüyüşü çerçevesinde değerlendirmek yanlış olur. 2 yıl önce belediye meclisinde alınan karar var ortada. Orada yapılan çalışmayı, samimi müdahaleleri, protestoları olan bir kaç vatandaşımız vardı. Daha sonra güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımıyla olayların büyüdüğünü görüyorum. Fakat bunu provoke eden, organize eden kesimlerin varlığını da unutmayalım. Bakın sadece Türkiye çapında ulusal bir provoke değil uluslararası bir provokasyonun içerisindeyiz. Bakın ABD’den olayların başlamasından yarım saat geçmeden bir tepki verildi, dışişleri sözcülüğü tarafından. Böyle bir tepkiyi ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü Los Angeles’deki olaylara bile yarım saat içinde veremiyor. AB de öyle Brüksel’deki olaylara bile bu kadar ani ve hızlı karar veremiyor."

Olayların inceleneceğini ve sorumluların belirleneceğini anlatan Şentop, şunları kaydetti:

"Mesele gezi parkının kaldırılması meselesi, topçu kışlası yapılması, AVM yapılması meselesi değil. Olaylar başlamadan, bazı haber sitelerinde başlamış gibi haberler gördük. Bir İtalyan polisinin köpeğe sıktığı gazın fotoğrafını yayınlayarak Türk polisinin sıktığı gibi yalan yanlış haberlerle milletin kafası karıştırılmak suretiyle provoke edildiğine şahit olduk.”

– Yeni anayasa çalışmaları

Mustafa Şentop, AK Parti'nin 11 yıldır ülkeyi yönettiğini belirterek, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) boyun eğen ülke görünümünden kurtulduğunu söyledi. Türkiye'nin, maaş ödemek için kredi kuruluşlarından borç isteyen bir ülke olmaktan çıktığını ifade eden Şentop, şunları kaydetti:

"Biz ülkeyi, AK Parti'nin özgüveni ve çalışmalarıyla buraya getirdik. Yaptıklarımızı, yapacaklarımızı millete daha iyi anlatmak durumundayız. Bizim açımızdan Türkiye'yi yaşatmak, büyütmek önemlidir. Bizim için Türkiye'nin barışı, asayişi ve huzuru önemlidir. AK Parti yeni anayasa için kuruluşundan bu yana çalışma yürütüyor. Yeni anayasanın yapılması için niçin bu kadar kararlıyız derseniz; Türkiye'yi daha fazla demokratikleştirmek için, temel hak ve hürriyetlerin alanını genişletmek için kararlıyız.”

Toplantıya, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş ile Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı da katıldı. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam