“Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” Konulu Eğitim

“Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” Konulu Eğitim

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Sene Sonu Mesleki Çalışmalar kapsamında öğretmenlere Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar tarafından “Eğitimde Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” konulu eğitim verildi. Programa İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Tahsin Yazır ve Bektaş Uçkun, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Sarıfakıoğulları, okul ve kurum müdürleri ve öğretmenler katıldı.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE ALTERNATİF SORU TEKNİKLERİ EĞİTİMİ2

Programın başında önce Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in konuşması EBA üzerinden canlı olarak izlendi. Müsteşar Tekin öğretmenler tarafından çokça sorulan soruları da cevapladı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin konuşmasında Milli Eğitimin büyük bir aile olduğunu söyledi. Birlik ve beraberlik halinde olunduğunda her tür sorunun kolaylıkla aşılabileceğini dile getirdi. Eğitim camiası olarak bazen anne bazen baba bazen abla bazen ağabey olduklarını yani yeni yetişen nesle rol model olunduğunu, içten gelerek çalışıldığında ülkedeki birçok sorunu çözebileceklerini ifade etti. Bütün çabalarının öğretmenlerin daha iyi noktalara gelmesi için olduğunu, öğretmenlerin de kendilerine destek olmalarını beklediklerini söyleyerek öğretmenlerin Ramazan aylarını ve yaklaşan bayramlarını tebrik etti, tüm öğretmenlere ve öğrencilere iyi tatiller diledi.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE ALTERNATİF SORU TEKNİKLERİ EĞİTİMİ3

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş tarafından programın açış konuşması yapıldı. Durmuş, konuşmasında 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nı sorunsuz bir şekilde bitirdiklerini söyledi. Mesleki çalışmalar kapsamında düzenledikleri faaliyetleri, öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerine bir basamak olacak şekilde planlamaya çalıştıklarını ve bu dönemi verimli şekilde değerlendirmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda önce Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar’ın öğretmenlere “Eğitimde Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” konulu sunumu olacağını daha sonra ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden Prof Dr. Zeki Taştan’ın “Kuşaklar Arası Değişim ve Türkçe” konulu bir sunumu olacağını ifade etti. Kalan günlerde ise öğretmenlerin zümre arkadaşlarıyla alanlarını ilgilendiren çalışmalar yaparak etkinlik sunumları, raporlar ve kazanım değerlendirme soruları hazırlayacaklarını söyledi. 8. ve 12. sınıflar için bu yıl Kazanım Değerlendirme Sınavları yaptıklarını anlatan Durmuş, emeği geçen tüm öğretmenlerine teşekkür etti. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında bunun daha da gelişerek devem etmesini sağlayacaklarını dile getirdi.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE ALTERNATİF SORU TEKNİKLERİ EĞİTİMİ4

Fazilet Durmuş, öğretim programlarının yenilendiğini, eğitim alan formatör öğretmenle tarafından diğer öğretmenlere de eylül ayından itibaren bilgilendirme çalışmalarının yapılacağını söyledi. En iyi müfredatın kötü uygulayıcılar elinde kötü sonuçlar verdiğini, en kötü müfredatın, iyi uygulayıcılar elinde iyi sonuçlar verdiğini vurguladı. Öğretmenlerimizin bu işi sahiplendiklerinde, “Ben bulunduğum yer itibarıyla ne yapabilirim?” düşüncesiyle hareket ettiklerinde başarılamayacak iş olmadığını sözlerine ekledi. “Her koyun kendi bacağından asılır.” sözünün bizim kültürümüzle bağdaşmadığını, bir şeyleri düzeltmek için taşın altına ellerini koymaları gerektiğini dile getirdi. 2016- 2017 Eğitim Öğretim Yılı’nda üstün bir gayretle çalışan meslektaşlarına teşekkür etti. Önümüzdeki eğitim öğretim yılının daha güzel olmasını ve seminer döneminin hayırlı uğurlu olmasını temenni etti. Öğretmenlere iyi tatiller dileğinde bulunan Fazilet Durmuş, şehit öğretmenimize de Allah’tan rahmet dileyerek sözlerini noktaladı.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE ALTERNATİF SORU TEKNİKLERİ EĞİTİMİ5

Programın son bölümünde Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar, “Eğitimde Ölçme Değerlendirme ve Alternatif Soru Teknikleri” konulu bir sunum yaptı. İnsanı zayi etme lüksümüzün olmadığını belirten Otrar, eğitimde ölçme ve değerlendirmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Ölçme değerlendirme sisteminin bozulması halinde eğitim faaliyetlerinin de bekleneni veremeyeceğini dile getirdi. Ölçme ve değerlendirme kavramlarının tanımıyla konuya giriş yapan Mustafa Otrar, iyi bir ölçme aracının geçerlik, güvenirlilik ve kullanışlılık özellikleri bulunması gerektiğini ifade etti. İyi soru hazırlama işinin aynı zamanda öğretmenler için bir vebal de taşıdığını vurguladı. Ardından soru türleri konusuna geçen Otrar, klasik sorular, kısa cevaplı sorular, sınıflama soruları ve çoktan seçmeli sorular hazırlanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini, bu soru türlerinin avantaj ve dazavantajlarını anlattı.

Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş tarafından Yard. Doç. Dr. Mustafa Otrar’a hediye takdim edildi. Durmuş, ölçme değerlendirme alanındaki etkileyici sunumlarından dolayı Mustafa Otrar’a teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam