• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ON İKİ YIL SONRA SUYA ZAM

ON İKİ YIL SONRA SUYA ZAM

Bilecik Belediye Başkanı Seim Yağcı başkanlığında yapılan toplantıda ağırlıklı olarak ücret ve tarifeler komisyonu raporunun görüşülmesi meclis gündeminde yer aldı.

SU ZAMMI TARTIŞMA YARATTI

Gündemin ilk maddesi olan ve Kasım ayı meclisinde havale edilen ücret, tarife, kira tespit ve plan bütçe komisyonu Aralık ayına hazırlıklarını tamamlayarak geldi. Komisyonun ücret ve tarife tespit değerlendirmesi kapsamında öngördüğü yüzde 15 ile 20 arasındaki zam ise mecliste tartışma yarattı.

CHP ve MHP meclis üyeleri su zammına şiddetle kaşı çıkarken aynı zamanda eski ve yeni tarife üzerinden kıyaslamalar yaparak zammın geri çekilmesini istediler. Başkan Yağcı ise 12 seneden beri Bilecik'te suya zam yapılmadığını fakat artan yatırımların giderilmesi ve daha kaliteli hizmetlerin sağlanması için bu zammın yapılması gerektiğini savundu.

50 METREKÜP ÜZERİ 2,5 TL ÜZERİNDEN

2016’da uygulanacak  karara göre 2016 yılı için suyun metreküp fiyatı 25 metreküpe kadar 1,5 TL, 25 ile 50 metreküp arası 1,75 TL, 50 metreküp ve üzeri ise 2,5 TL'den ücretlendirilecek.

CHP meclis üyesi Seyfi Özgen ve MHP meclis üyesi Aytaç Yılmaz mevcut su fatura tutarlarıyla 2016 yılında yapılması planlanan su fatura tutarlarını karşılaştırdı. Bu karşılaştırmalara göre örneğin 91,90 TL olan su faturası 2016 yılından itibaren gelen zamla 114,10 TL olarak karşımıza çıkacak.

AKILLI SAYAÇLARA TON FARKI YOK

Başkan Yağcı akıllı sayaç sisteminde ton farkı ödenmeyeceğini belirtirken “Akıllı sayaç sisteminde bir defada 30-40 ton su alarak bir defaya mahsus sayacını yenileyerek bunları yapması mümkün. Mutlaka hemşehrilerimize bu bir sıkıntı oluşturacaktır. Ama biz hemşehrilemize yönelik bu hizmetleri daha verimli götürebilme adına idare adına bunu önerdik. Komisyonumuz da bunları değerlendirdiler. Temennimiz hemşehrilerimiz 12 yıldan sonra yapılan bu zammı anlayışla karşılayacaklarıdır.

Su zammı Ak Parti meclis üyelerinin kabul muhalefet üyelerinin ret oylarıyla oy birliğiyle kabul edildi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam