Orman Yangınlarına Karşı Tedbir Zamanı

Orman Yangınlarına Karşı Tedbir Zamanı

 

Özdemir yaptığı açıklamada, orman yangınlarının %5’inin doğal nedenlerle çıktığını belirtirken % 95’inin ise insan kaynaklı olduğunu söyledi.  Bilecik ormanlarının yangına birinci derece hassas olduğunu belirten Özdemir şöyle konuştu:

“Bilecik’te bulunan toplam ormanlık alan 228, 613 Ha’dır. Bilecik’te bulunan ormanlar yangına birinci derece hassas olduğu için işletme olarak yangınla mücadeleye büyük önem veriyoruz.

Orman yangınlarıyla mücadelede 24 saat gözetleme yapılan 9 tane yangın gözetleme kulemiz bulunuyor. Ayrıca 7 tane olan yangın söndürme ekiplerimizde 24 saat hazır bekliyor. 7 tane 3,5 tonluk yangın söndürme arazözlerimiz mevcut. 3 tane 2-12 ton ve 1-6 tonluk olmak üzere su ikmal araçlarımız bulunuyor. 3 tane olan yangın ilk müdahale ekip araçlarımızda da 500 lt tank var. Helikopterle söndürme gereken yangınlarda Bursa’dan gelen 1 adet helikopterimiz var bu da yeterli gelmediğinde Balıkesir’den takviye yapılabiliyor.

Bilecik’te 2011 yılında toplam 20 Ha’lık 13 adet yangın gerçekleşirken 2012 yılında toplam 10 Ha’lık 8 adet yangın gerçekleşti.”

Orman yangınlarının çıkma sebeplerinden de bahseden Özdemir vatandaşların alması gereken tedbirlerden söz etti. Özdemir şunları aktardı:

Orman yangınlarının % 5’i yıldırım düşmesi gibi doğal nedenlerle çıkarken % 95’i insan kaynaklı nedenlerden çıkıyor. Bu nedenle özellikle sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretmekteyken vatandaşlarımız anız yakmamalıdır.

Yakılan piknik ateşleri daha dikkatli yakılmalıdır ve ateşle işimiz bittiği sırada ateşin söndüğünden emin olmamız gerekir. Cam ve cam kırıkları da ormanda bırakıldığı zaman güneşten gelen yansıma sonrasında yangın çıkabilir. Bu konuda da vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.

Ayrıca herhangi bir duman görüldüğünde ücretsiz olan Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattı’nı arayarak haber verilmesi gerekmektedir.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam