Osmaneli’de Restore Edilen Tarihi Konaklara Büyük İlgi

Osmaneli’de Restore Edilen Tarihi Konaklara Büyük İlgi

Osmaneli ilçesinde kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen 2-3 katlı cumbalı konakların büyük bölümü, restore edilerek turizme katma değer sağlıyor.

Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı, 18 medeniyete ev sahipliği yapan tarihi ilçede bulunan yüzyıllık tescilli konaklar, bir kaç yıl önce Osmaneli Belediye Başkanlığı, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle restore edilmeye başlandı.

Konakların bulunduğu bölgenin 2006 yılında SİT alanı olarak ilan edildiğini hatırlatan Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, gazetemize yaptığı açıklamada, ”Bu dönemde bir iki tane restore edilen konak olmuş. Daha sonra 2014 biz göreve geldiğimizden bu yana bu işi ilçenin öncelikli konularından biri olarak gördük. Çünkü Osmaneli’nin 18 tane medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve bunlardan geriye kalan en önemli eserlerden bir tanesini de turizme açmak için hızlandırdık. Bir taraftan restore ediyoruz binalarımızı ama bunlara bir kimlik vermemiz lazım ve kullanımlarını sağlamak gerekiyordu. Şu anda 3 otelimizi açtık ve hizmete soktuk.” dedi.

Konakların bir kısmını gençlik merkezi, birini kadın girişimciler kooperatifine vereceklerini açıklayan Şahin, ”Tarihi çarşıyı komple canlandırırken burada da kaybolmakta olan eski sanatlarımızı tekrar gün yüzüne çıkartmaya çalışacağız. Sürekli eğitim vereceğiz. Kısaca bir yıllık süre içinde artık bu restore ettiğimiz konaklarda turizme direk katkı sağlayacak durumda olacağız.” ifadesini kulandı.

– Konaklarda yer bulmak zor

Hizmete giren konaklara müşteri ilgisini beklenenin üzerinde olduğunu anlatan Şahin, ”Doluluk yüzdesi yüzde 90. Bazen de yer olmuyor. Bu anlamda biz de mutlu oluyoruz. Çalışmalarımız halktan karşılığını buluyor. Yakın bir süreç içinde Osmaneli, Safranbolu, Beypazarı, Odunpazarı gibi gerçekten tarihi konaklarıyla anılan bir ilçe olacak. Dikkat çekmeye başladık. İlgi odağı durumundayız. Üniversiteler için acık laboratuvar durumuna geldik. Diziler, yarışma programları, spor etkinlikleri derken dünyada önemli bir turizm merkezi olmaya doğru gideceğiz.” açıklamasında bulundu.

Konak’ta kalan Sakarya ve İstanbul’dan gelen tatilciler ise, ”Tarihi bir ilçemizi görmek nasip oldu. Tarihi bir konakta misafir ettiler bizi. Çok memnun olduk, çok beğendik. Osmanlı’dan kalan konaklara hayran kaldık açıkçası. Bundan sonra ailelerimiz de alıp en kısa zamanda gelmeyi düşüneceğiz. Arkadaşlarımıza burayı anlattık, tavsiye ettik.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam