OSMANLI DÖNEM ŞEHRİ 1299 ULUÇINAR TEMATİK PARK HAYATA GEÇİYOR

OSMANLI DÖNEM ŞEHRİ 1299 ULUÇINAR TEMATİK PARK HAYATA GEÇİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Başkan Binali Yıldırım’ın katkı sözü verdiği Osmanlı Dönem Şehri 1299 Uluçınar Tematik Park hayata geçiriliyor.

Belediye Başkanı Nihat Can, AK Parti Bilecik Milletvekili Adayı Selim Yağcı ve belediye başkan yardımcılarının da olduğu toplantıda basın mensuplarına proje hakkında detaylı bilgiler verildi.

Osmanlı Medeniyeti’ni her yönüyle yeniden yaşatacak olan ve 2 bin dönümlük proje olan Ulu Çınar 1299 Osmanlı Tema Parkı, ilk etapta 500.000 metrekarelik bir alana kurulacak.

Bilecik’in plaka numarasından yola çıkılarak  Özel Tasarım 11 Tematik Alandan ve tur rotalarından oluşacak 1299 Uluçınar Tematik Parkta; Osmanlı Müzesi, Her yönden görülebilecek Sembol Anıt, Seyir Terası ve Osmanlı Bahçeleri, Üzüm Bağları ve meyve bahçeleri, Eğitim, ilim, irfan, kültür ve sanat külliyesi, Osmanlı’da tören kültürü alanlar, Osmanlı yemek kültürü, atölyeler ve restoran, Doğal yaşam alanına kurulu 120 kişi kapasiteli Oba Otel, Etnospor Olimpiyatları’nın yapılacağı, at ahırlarının da yer alacağı açık kapalı spor alanları, Geleneksel Osmanlı Çarşısı ile Osmanlı’da gündelik hayatın ve mahalle kültürünün birebir yaşanacağı Osmanlı Evleri Sokağı yer alacak.

BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN:

‘’CANLA BAŞLA İLK GÜNKÜ HEYECANLA BİLECİK’İN MEGA PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’’

Belediye Başkanı Nihat Can, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Bugün Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik’imiz için çok büyük ve önemli olan bir müjdeyi sizlerle paylaşmak ve çok değerli hemşehrilerimizin, vatandaşlarımızın bilgisine sunmak üzere toplandık’’ ifadelerini kullanarak, ‘’Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın yakın takibi ve katkıları doğrultusunda gerçekleştireceğimiz 1299 Uluçınar Tematik Park Projemiz hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bilecik’imizin Mega ve Çılgın Projesi olan aynı zamanda bir Türkiye Projesi olan 1299 Uluçınar Tematik Park Projemizin Mimari çalışmaları ile diğer alanlara ilişkin faaliyetleri başladı.  Bilecik’in ve Türkiye’nin 2023 Projesi niteliğinde olan 1299 Uluçınar Tematik Park’ın, 3 kıta 7 iklime hüküm sürmüş Osmanlı Devleti’nin medeniyeti Bilecik’te vücut bulmasından dolayı duyduğumuz mutluluk ve memnuniyeti sizlerin aracılığıyla tüm halkımıza duyuruyoruz. Etrafındaki metropol şehirlerde yaşayan,  30 milyon insanın 2 saatte ulaşabildiği; 6 yıl sonra Türk Kültür Başkentliği yapacak olan; tarihi, kültürel ve ekonomik zenginliklerinin yanı sıra, ılıman iklimi ve yeşil alanlarıyla doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan “Dirilişin, Kuruluşun ve Kurtuluşun Kenti Bilecik”te yeniden atılıyor.’’ İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Nihat Can, yaptığı açıklamada ayrıca AK Parti Bilecik Milletvekili Adayı ve Bilecik Eski Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın 1299 Uluçınar Tematik Park projesinin mimarı olduğunu belirterek, kendisine teşekkür etti.

AK PARTİ BİLECİK MİLLETVEKİLİ ADAYI SELİM YAĞCI:

‘’BUGÜN ÜZERİNDE 4 YILDIR ÇALIŞTIĞIMIZ BİR TÜRKİYE PROJESİNİ UYGULAMAYA KOYMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ’’

AK Parti Bilecik Milletvekili Adayı Selim Yağcı konuşması öncesinde ülke ve millet olarak bir seçime girildiğini hatırlatarak, ‘’Öncelikle ülkemiz bir seçim süreci içerisinde girdik. Bu anlamda 24 haziran günü yapılacak seçimlerin öncellikle şehrimize, ülkemize ve milletimiz ile dünya insanlığı hakkında hayırlara vesile olmasını ve güzel sonuçlar getirmesini Cenabı Allahtan niyaz ediyoruz.’’ Dedi.

‘’BUGÜN HAYALİMİZ GERÇEKTEN BÜYÜK BİR HEDEFE DÖNÜŞÜYOR’’

Konuşmasına ‘’Bugün hayalimiz gerçekten büyük bir hedefe dönüşüyor’’ açıklamasında bulunan Milletvekili Adayı Selim Yağcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Hayalimiz gerçekten bugün hedefe dönüşüyor. Bugün hedefimizin artık ete ve kemiğe dönüştüğü bir süreci yaşıyoruz; Çünkü Bilecik olarak değerlendirdiğimizde bu topraklarda yaşıyoruz. Bu topraklarda yaşamaktan ve bu toprakların insanı olmaktan büyük gurur ve haz alıyoruz. Bir medeniyetin temsilciliği görevini yerine getiriyoruz. Bilecik olarak en büyük referans kaynağımız tabi ki tarihimiz. Osmanlı Ulu        Çınar’ın doğduğu topraklar olması. Her zaman hepimiz gururla bunu söylüyoruz. Dirilişin kuruluşun ve kurtuluşun beşiği olan topraklar atalarımız ve dedelerimiz burada metfun ve onların gölgesinde ışığında geleceğe yönelik hizmet ve çaba gösterme gayretindeyiz.’’ Dedi.

‘’CUMHURBAŞKANIMIZIN HİMAYESİ VE BAŞBAKANIMIZIN KATKILARI BİZLERE GÜÇ VERİYOR’’

Proje ve şu ana kadar yapılan çalışmalara ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın himayeleri ve katkısının kendilerine güç verdiği hatırlatan Milletvekili Adayı Selim Yağcı,  ‘’Şehrimizde birçok güzel yatırımları hep birlikte gerçekleştirdik. Ama şehrimizin gerçek değeri en önemli referansı anlamında geçmiş ile geleceği birbirine bağlayacak bir mega proje rüyamız vardı, hayalimiz vardı ve bunu hedef şekline dönüştürdük. Bu projeye bizler 2014 yılından bu yana yoğun bir şekilde hedefimize koyduk ve buna ilişkin çalışmalar yaptık. Malumunuz olduğu üzere AK Parti İl Başkanlığımızın son kongresine katılan Sayın Başbakanımız bu dev projemize destek sözü verdi. Bu destek bizim gücümüze güç kattık. Projemizi aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisine sunduk ve kendileri de böyle bir projenin Bilecik’te olmasının haklı bir talep olduğunu kaydettiler.

‘’PROJE İLE 1500 KİŞİ İSTİHDAM OLACAK’’

Projenin tamamlanmasına kadar 1500 kişinin istihdam edileceği bilgisini veren Milletvekili adayı Selim Yağcı, ‘’Bu proje bir Osmanlı Dönem şehri projesidir. 600 yıllık bir medeniyetten esintiler sunan bir projedir. Bizi biz yapan değerleri destansı bir şekilde ortaya koyan bir projedir. Bu proje ile bir taraftan medeniyetimizi anlatırken, diğer taraftan geleceğimiz şekillendirmek; ticaret ve turizmde hedeflerimizi gerçekleştirmemize büyük katkılar sunacak bir projedir. 1299 Uluçınar Tematik Park Projemiz, Bilecik Belediyesi, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansımız işbirliğinde sayın Valimizin de koordinasyonunda değerlendirdiğimiz ve şu anda projelendirme ve yapımına başlama anlamında adımlar attığımız son hali alma konusunda günler saydığımız bir proje.’’

‘’PROJE TAMAMLANDIĞINDA YAKLAŞIK 500 MİLYON TL’LİK BİR PROJEDEN SÖZ EDİYORUZ’’

Proje hakkında bilgiler veren Milletvekili Adayı Selim Yağcı, projenin tamamlandığında yaklaşık 500 milyon TL’lik bir proje olduğunu belirterek, ‘’ Nihayetinde 2 bin dönüm arazi üzerine konumlanacak ve bittiğinde 500 milyon TL’Lik bir dev yatırımın adı. Bu bir Bilecik projesinin ötesinde bir Türkiye Projesi. Bu projeyi bizler 4 etapta yapmayı düşünüyoruz. İlk etapta 500 dönümlük bir alanın projelendirilmesi ve 5 yıl içinde uygulamaya konulmasını hedefliyoruz. Her 5 yılda şartlara göre projeyi tamamlamayı düşünüyoruz. Şehrimiz bu sayede sadece etrafımızdaki 30 milyon insana hitap edecek şekilde değil bütün ülkemize hitap edecek şekilde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.’’

1299 ULUÇINAR PROJESİ KAPSAMINDA NELER OLACAK?

Projenin Bilecik’in plakası 11 rakamından hareketle 11 ayrı bölüm ve alanda etkinlik ve uygulamaların olduğunu vurgulayan Milletvekili Adayı Selim Yağcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Projemiz; şehrimizin plakasından hareketle 11 adet etkinlik alanı ve başlıkta ele alacağız. Projemiz kapsamında bir Şehir müzemiz olacak. Yani Geçmiş ile geleceği bağlayan bir müzemiz olacak. Kronolojik tarihsel süreci gösterecek bir alan olacak. Dijital anlamda Panorama ve Osmanlı Mirası Uluçınar şeklinde gösteri merkezleri olacak. İkinci alanda ise Temaparkı oluşturacak sembollerin olduğu anıt ve heykelleri yerleştireceğiz. 3. Alanda ise Osmanlı bahçeleri ve av köşkü temalı parklar ve mesire alanları olacak. 4. Alanda her zaman dediğimiz gibi organik üzüm bağları, meyvehaneler ve baharat bahçelerin olduğu özel alanlar olacak. 5. Alanda eğitime yönelik alanlar olacak. Osmanlı medeniyetinde eğitim, ilim ve müziğe ilişkin bilgi ve görselleri yansıtacağız. 6. Alanda kültürümüzdeki medeniyet ve tören kültürü ile gelenek ve göreneklerimiz ve gündelik yaşamdan izlerin olduğu görselleri paylaşacağız. 7. Alanda ise Osmanlı Medeniyetinde bizim kültürümüzdeki Gastronomi ve yemek kültürümüzü ele alacağız. Eski han kültürü ve mutfak kültürünün nasıl olduğunu şimdiki nesillere aktarmayı planlıyoruz. 8. Alanda bu defa konaklama alanlarımız, oba ve çadır otağlarının olduğu bölümler olacak. Etkinlik ve toy alanlarının olduğu özel mekanlar olacak. 9. Alanda ise Etno sporlarının yapılacağı, Osmanlı kültüründe sporlardan okçuluk, at binme, güreş ve diğer sporlardan esintiler olacak. 10. Alanda ise Osmanlı Pazarı olacak ve bu her gün aktif olarak çarşı şeklinde vatandaşlarımızın hizmetinde olacak. 11. Alanda ise Osmanlı Evleri olacak. Mahalle kuracağız Osmanlı evlerinden. Geleneksel ortamlarda konaklama hizmetleri vereceğiz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam