• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
OSMANLI OCAKLARI’NDAN BELEDİYEDE SİYAH ÇELENKLİ PROTESTO

OSMANLI OCAKLARI’NDAN BELEDİYEDE SİYAH ÇELENKLİ PROTESTO

Belediye hizmet binası olarak kullanılan tarihi binadaki minyatür tablonun kaldırılması üzerine Türkiye’nin birçok ilinden Bilecik’e gelen Osmanlı Ocakları Başkanı Kadir Canpolat ve derneği üyeleri protesto etmek için Bilecik Belediyesi önüne çelenk bırakarak basın açıklamasında bulundular.

 

Mehteran eşliğinde ellerindeki siyah çelenkle Belediye Hizmet Binası önüne gelen Osmanlı Ocakları Derneğinin üyeleri adına açıklama yapan Osmanlı Ocakları Başkanı Kadir Canpolat, Osmanlı Devleti medeniyetini yaşamak ve yaşatmak için bir araya geldiklerini belirtti.

 

Canpolat, “Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’den Osmanlı Devleti’ne yakışacak eserlerle binanın orijinalliğinin korunacağı sözünü aldık. Bu işin takipçisi olacağız.” dedi.

 

Tarihi binadaki minyatür tablonun kaldırmasını doğru bulmadıklarını söyleyen Canpolat, “Bilecik ve Söğüt’te kurulan Osmanlı Devleti’nin burada II. Abdülhamid’in yaptırmış olduğu bir binada Osmanlı eserlerine yönelik bir saldırı demek istemiyorum ama işin sonucu burada Osmanlı eserleri kaldırılmıştır. Biz de teşkilatlarımızla beraber buraya siyah çelenk bıraktık. Eğer o tablo yeniden yapılacaksa, aynı şekilde yerine geçecekse biz bu siyah çelenk bırakmaktan vazgeçeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

 

Ayrıca Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, Başkan Kadir Canpolat’ı belediyeye davet etti.

Gürses burada yaptığı açıklamada, Osmanlı minyatürlerin sanatsal değeri olmadığını, herhangi bir sanatçı tarafından değil yevmiyeyle çalışan bir kişi tarafından alçı kalıplar üzerine birtakım figürlerin işlenerek duvara asıldığını söyledi.

 

Daha sonra çelenk bırakmaktan vazgeçip Belediye Başkanı Semih Şahin ile görüşen Canpolat, “Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’den Osmanlı Devleti’ne yakışacak eserlerle binanın orijinalliğinin korunacağı sözünü aldık. Bu işin takipçisi olacağız.” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam