Pazaryeri’nde asırlık bayramlaşma geleneği
admin • 13 Ağustos 2013 12:45:01 
Pazaryeri’nde asırlık bayramlaşma geleneği

Pazaryeri ilçesinde kılınan bayram namazının ardından, tüm ilçenin erkekleri topluca kabristana giderek dua ediyor. Bu Ramazan Bayramı'nda da ilçenin kuruluşundan bu yana sürdürülen bayramlaşma geleneği yaşatıldı.

Mezarlık ziyaretinin ardından hane halkıyla bayramlaşmak üzere evlerine dağılan vatandaşlar bayramlaşma programına kentteki parkta devam etti.

Uzun kuyrukların oluştuğu bayramlaşmaya, yaklaşık 6 bin kişi katıldı. 

Programa, Pazaryeri İlçe Kaymakam Vekili Bekir Çelik, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İsmail Erdin, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, İlçe Emniyet Amir Vekili Komiser Ufuk Karabudak, ilçe müftüsü Ramazan Kara, il genel meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Çelik ve beraberindeki heyet daha sonra İlçe Emniyet Amirliği, Huzurevi, İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ve Devlet Hastanesinde düzenlenen bayramlaşmaya katıldı.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Bayramlar, toplumsal birliği sağlayan değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı dostluk ve kardeşlik duygularının ve hislerinin güçlendiği, sevgi ve saygının geliştiği çok özel günlerdir. Özellikle dünyanın pek çok yerinde insanların çektikleri acıları göz önüne alırsak, inşallah bu Ramazan Bayramı öncelikle ilçemize, ilimize, yurdumuza ve tüm dünya insanlarına barış ve huzur getirmesini diliyor, tüm halkımızın Ramazan Bayramı'nı kutluyorum." AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x