PAZARYERİ’NDE ŞERBETÇİ OTU ALIM SEZONU SONA ERDİ

PAZARYERİ’NDE ŞERBETÇİ OTU ALIM SEZONU SONA ERDİ

 

Ot-Gül Kooperatifi Başkanı Muzaffer Kozpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 Mayıs'ta, ilçede meydana gelen şiddetli dolu ve selden birçok şerbetçi otu tarlasının zarar gördüğünü belirterek, bazı tarlalarda kısmen bazı tarlalarda da tamamen zayiat meydana geldiği için her yıl ortalama 1500 ton civarında ot alımı yapılırken, bu yıl yüzde 40 azalma olduğunu belirtti. 
Tarlasını sigorta ettirmiş olanların yapılan incelemeler sonunda, yüzde 75-85'e kadar olan zararlarını sigortadan tahsil edilmesine karar verildiğini ifade eden Kozpınar, şunları kaydetti: 
''Bizler buradan üreticilerimize ekim alanlarını özellikle yüzde 50'si devlet tarafından karşılanan tarım sigortası kapsamına almalarını tavsiye ediyoruz. Toplama süresince belli bir derecede kurutulup balya yapılan şerbetçi otları yeniden parçalanarak palet haline getirilip piyasaya satışa hazır duruma getirilme çalışmalarımız devam ediyor.'' 
     
ŞERBETÇİ OTUNUN GETİRDİKLERİ     
Şerbetçi otunun tamamına yakını, bira sanayinde maya olarak, çok az bölümü de ekmek ve ilaç sektöründe kullanılıyor. 
Türkiye'de Bilecik ve ilçelerindeki 3 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan şerbetçi otunun sadece dişi çiçeklerinden (koza) faydalanılıyor. Bilecik genelindeki üreticiler için önemli gelir kaynağı olan şerbetçi otu, bölgede küçük aile işletmeciliğinde yapılıyor. 
Sarmaşık gibi tırmanıcı özelliğe sahip olan ve yaprakları tam veya parçalı, çiçekleri açık yeşil renge sahip şerbetçi otu, Türkiye'de bira üreticilerine yönelik alım yapan kooperatife bağlı olarak yaklaşık 4 bin kişiye istihdam olanağı sağlıyor. Yaş şerbetçi otu fırınlarda kurutulduktan sonra paketler halinde fabrikalara satılıyor. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam