POMEM’DE MEZUNİYET COŞKUSU
admin • 14 Haziran 2013 20:45:25 
POMEM’DE MEZUNİYET COŞKUSU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende mezunlar adına dönem 1’incisi Muhammed Yağmur Yıldırım bir konuşma yaptı.

Sonrasında POMEM Müdürü Hasan Uğural bir konuşma yaptı. Uğural, öğrencilere hitaben şöyle konuştu:

“Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu, Anayasa ve kanunların etkin uygulayıcısı olmayı ilke olarak kabul eden Emniyet Teşkilatımıza bugün sizlerde katılarak teşkilata güç vereceksiniz. Türkiye Cumhuriyetimizin ve demokratik kazanımlarımızın emanetçisi olduğunuzu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

Mesleki eğitiminizi aldığınız Bilecik ilimizin en önemli manevi değerlerinden olan Şeyh Edebali’nin çağdaş kamu yönetimi için mihenk taşı niteliğindeki,  ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünü asla unutmayın ve hizmetlerin en iyisine layık olan halkımız için bu ilkeye uygun hizmet üretmek için gayret sarf edin.

Bugün burada eğitim dönemi boyunca sürdürülen yoğun çalışmalar sonucunda mezun olmanızın haklı gururunu ve hazzını paylaşıyoruz. Yapılan eğitimlerin boşa gitmediğini görmek bizleri mutlu etmiştir.

Sizinle gurur duyuyorum, sizin de bu okulun öğrencisi ve Emniyet Teşkilatının mensubu olmaktan gurur duyduğunuzu biliyor hepinizin gözlerinden öpüyorum. Yolunuz açık olsun.”

Emniyet Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Hakan Özdöl de, “Bugün eğitim düzeyi yüksek bireylerle kadrolarımızı zenginleştirecek olmanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayım. İnanıyorum ki sizler bu güzide yuvada almış olduğunuz mesleki eğitim ile bilgi, görgü ve deneyimlerinizi en iyi şekilde birleştirerek Teşkilatımızın hizmet kalitesinin artmasına önemli katkılar sağlayacaksınız.

Sizlerin polis olmanıza imkan sağlayan kanunun çıkarılmasından, Polis Meslek Eğitim Merkezlerinin açılmasına ve eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar ciddi gayretler gösterilmiştir. Sizlerin en iyi şekilde yetiştirilmesi, her aşamada tek amaç olarak benimsenmiştir. Bugün bu gayretlerin boşa gitmediği görülmektedir. Şüphesiz ki sizler meslek yaşantınızda göstereceğiniz başarılarla bu yolun devam etmesinde veya son bulmasında önemli rol oynayacaksınız. Ben inanıyorum ki polislik hizmetlerinin geliştirilmesi adına başlatılan bu süreç, herkesin üzerine düşeni hakkıyla yapmasıyla, uzun yıllar devam edecektir.

İlk dönemi 2005 yılında İstanbul Arnavutköy, Etiler, Eskişehir, Çankırı, İzmir Bornova olmak üzere 5 Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü kurularak başladığımız, Polis Meslek Eğitimi uygulamasına bugün 7 Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden toplam 2 bin 686 üniversite mezunu polisimiz mezun olarak Polis Teşkilatımıza yeni bir güç katacaktır.

Çeşitli üniversitelerde kazanmış olduğunuz bilgi birikimi ile burada edindiğiniz bilgi, beceri ve çalışma disiplinini birleştirdiğinizde karşılaşacağınız her türlü zorluğu aşacağınıza, hedeflerinize ulaşacağınıza ve aynı zamanda teşkilatımıza da çok şeyler kazandıracağınıza inanıyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı Ekrem Ballı da yaptığı konuşmada, “Ülkemizin çeşitli üniversitelerinden aldığınız diplomalarla geldiğiniz eğitim merkezimizde polislik mesleğinin gerektirdiği temel bilgi, donanım ve gereklilikleri burada kazandınız. Ancak unutmayınız ki, eğitim ömür boyu devam edecek bir süreçtir. Kendinizi eğitmeye, öğrenmeye devam etmelisiniz.

Bugüne kadar devletimiz ve aileleriniz sizin eğitiminiz için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı. Göreve başlayarak aldığınız eğitimin ve sizin için yapılan fedakarlıkların karşılığını verme sırası sizde. Polis olarak yürüteceğiniz emniyet ve asayiş hizmetleri zor, ama bir o kadar da kutsal ve onurlu bir görevdir.

Türk Emniyet Teşkilatı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanmasından sorumludur.

En temel görevi de suç ve suçlularla mücadeledir.

Bu mücadele ve görevlerin yerine getirilmesinde; polisin temel rehberi Anayasa ve kanunlar olacaktır.

İnanıyoruz ki, sizler aldığınız eğitim kazandığınız becerilerle Türk Emniyet Teşkilatında, ülkemizin asayiş ve güvenliğinin sağlanmasında, Anayasa ve kanunlardan aldığınız yetkileri hak ve hukuka bağlı kalarak kullanacak, özveri ve fedakarlıkla çalışacak, ülkemize ve milletimize önemli hizmetler sunacaksınız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dönem 1’incisi tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı. Dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesini ardından yemin edildi. Törende son olarak Polis Marşı okundu ve sonrasında mezunlar şapkalarını havaya fırlatarak mezuniyetlerini kutladılar.

Gerçekleşen törene 2’inci Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Halis Zafer Koç, Belediye Başkan Yardımcısı Kadri Şentürk, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Harun Tunçel, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Baro Başkanı Halime Aynur, daire müdürleri ve mezunların aileleri katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x