POYRAZ, ADAY ADAYLIKLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

POYRAZ, ADAY ADAYLIKLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Adalet ve Kalkınma Partisi Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, aday adaylıklarıyla ilgili yaptığı konuşmada

“Kim olursa olsun genel başkanımızın, alacağı karar çerçevesinde belirlenecek olan aday bizim adayımızdır. Seçilmesi halinde bizim belediye başkanımızdır.” dedi. Poyraz konuşmasında siyasetin sabır gerektiren bir şey olduğunu belirterek  “Kendinize göre, kendi çizdiğiniz sınırlar çerçevesinde siyaset yapacaksanız, o zaman adres AK Parti değil.” şeklinde konuştu.

Poyraz konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

 

“Biz hep şunu söyledik; partimizin siyasi partiler kanunu çerçevesinde aldığı kararlar belli. Siyasi partiler kanunu partilere bir merkez yoklamasıyla veya ön seçimle adaylarını belirleme noktasında bir yetki veriyor. Biz burada AK Parti olarak biraz da merkez yoklamasını ön seçime yaklaştıran teşkilatımızın ve vatandaşın da olaya bakışını anlamaya yönelik bir yöntem geliştirdik ve bu da merkez karar yürütme kurulu kararlaştırıp teşkilat başkanlıklarına da bildirdi.

Dolayısıyla daha aylar önceden AK Partiden aday olacak arkadaşlarımızın hangi usullerle aday olacağı, hangi prosedürlere tabı olarak bu süreci yaşayacağı belliydi. Şimdi ilan edilmiş olan süreçte aday olacak arkadaşlarımızın geçtiğimiz ayın sonuna kadar adaylık müracaatları noktasında teşkilat başkanlıklarımıza adaylık müracaatları alındı. Bundan sonra da büyükşehir belediye başkanlıkları öncelikli olmak üzere, diğer illerde de teşkilatlarımızın bu konuda ne düşünüp düşünülmediği noktasında temayül yoklamaları yapıldı. Geçtiğimiz haftada bunlar tamamlandı. Fakat sürecimiz hala bitmedi. Şimdi ben şu son dört beş günlük süreçte gerek bizim basınımızda yer alan haberlere gerekse siz değerli gazeteci arkadaşlarımızın yazdığı yazılar ve yorumlara bakıyorum. Tabı bu arada aday adayı olan arkadaşlarımızın da bir kısmının açıklamaları var. Gerek basın açıklaması biçiminde gerekse diğer sanal ortamda paylaştıkları var. Bu çevrede tabi şunu tekrar hatırlatmakta yarar var. Burada süreç bellidir. Yetki genel merkezimizdedir. Genel merkezimizin oluşturduğu sayın başbakanımızın başkanlığından oluşan komisyondadır. Bu komisyon kararını verirken  müracaat eden aday adayları göz önüne alınacak ama ondan önce unutulmaması gereken  bir şey va . Hep söylüyoruz bunu. Öncelikle mevcut belediye başkanlarıyla ilgili olarak bir değerlendirme yapılacak. Yani Bilecik’i konuşuyorsak Bilecik belediye başkanımız, Osmaneli’yi konuluyorsak Osmaneli belediye başkanımız, veya Pazaryeri’ni konuşuyorsak Pazaryeri belediye başkanımızın performanslarıyla, çalışmalarıyla, teşkilatlarıyla olan ilişkileriyle, vatandaşla olan ilişkileriyle ilgili olarak elbette bir değerlendirme yapılacak.

Zaten teşkilat temayül yoklamalarında da öncelikle teşkilata mensup arkadaşlarımıza da mevcut belediye başkanlarımızla ilgili olarak soru soruluyor. Sadece Bilecik değil tüm ilçelerdeki belediye başkanı arkadaşlarımızla ilgili sorular soruluyor. Yani belediye başkanımızın teşkilatıyla uyumu var mı yok mu ,halkla olan diyalogu nasıl, çalışmalarını başarılı buluyor musunuz bulmuyor musunuz ve mevcut belediye başkanımızın tekrar aday olmasını istiyor musunuz istemiyor musunuz şeklinde. İstemiyorsanız sadece aday adayı olanlar değil, bunlardan bağımsız olarak kimi AK Parti belediye başkanı adayı görmek istiyorsunuz? Teşkilat mensubu arkadaşlarımıza biz bunu sorduk.  Dolayısıyla buradan farklı sonuçlar çıkabilir.

Tabi şu da sorgulanabilir, siz teşkilat temayülünü gizli yapıyorsunuz ve sonrasından da piyasada kamuoyunda başka başka isimler konuşuyor. Yani bu nasıl oluyor hem bir taraftan gizli diyorsunuz bir taraftan bir takım isimler konuluyor haklı olarak tartışılıyor.

Biz burada 12 yıldır siyaset yapıyoruz ve teşkilattaki arkadaşlarımız da temayülden önce belki bir hafta on gün öncesinden başlayan, yoğun bir şekilde kendi aralarında istişarelerini yapıyorlar. Kendi aralarında istişare yaptıkları gibi il başkanımızla ve benimle de istişarelerini yapıyorlar. Hem mevcut aday adayı arkadaşlarımız hem de kafalarından geçen başka isimler varsa da yani bu arkadaş olur mu olmaz mı olursa nasıl olur biçiminde… Şu anda mesela kamuoyunda hiç konuşulmayan isimler bile geldi bize. Biz bu arkadaşla ilgili olarak neden bir çalışma yapmıyoruz diye çok aykırı fikirler de geldi gündeme. Dolayısıyla burada şunu söylemeye çalışıyorum, gerek teşkilat temayülü öncesinde gerek sonrasındaki bizzat teşkilattaki arkadaşlarımızın birbirleriyle konuşarak kamuoyunda bunu bazen örtülü bazen açıkça paylaşarak bir takım şeyler açığa çıkıyor. Bu sadece Bilecik’te böyle değil. Şu anda bütün illerde sıra dışı bir durum varsa veyahut teşkilatların gönlünden geçen isimler varsa bunlar bir şekilde kamuoyuna yansıyor. Bunlar bu süreçte yaşanması gereke şeyler. Biz bunu baştan beri söylüyoruz.

 

 

“Kimsenin aslında alınmaması, gocunmaması lazım”

 

Şu anda aday olan arkadaşlarımız veya şu anda adı geçen arkadaşlarımız, illa bunlar olacak diye bir şey yok. Ben bile aday olabilirim dedim. Sayın Başbakan bir görev verirse Bilecik’te belediye başkan adayım sensin derse veya Söğüt’te  veya Bayırköy’de sensin derse başkanların yerinde gözüm yok ama benim şu anda on yılı aşkın süredir birlikte siyaset yaptığım kadroda, kadronun başındaki genel başkanımıza karşı “Hayır kusura bakma ben Bilecik’e gidemem” diyemem. Burada neyin adil olduğu neyin hakkaniyete uygun olduğu konusunun bu şekilde tartışılması gerekiyor. Biz aslında süreci en baştan duyurduk. Ama bazı arkadaşlarımız kendilerinden emin değillerse özellikle aday adayı arkadaşlarımız kastederek söylüyorum, ona diyecek lafımız yok. Şu anda da bizim sürecimiz devam ediyor. Bilecik’teki kamuoyu araştırmalarını arkadaşlarımızın dikkate almalarını öneririm. Şu anda Bilecik’te vatandaşımız ne düşünüyor, biz teşkilat temayülü yaptık.

Biz şunu baştan söylüyoruz. Altı arkadaşımız veya onun dışında başka bir arkadaşımız kim olursa olsun genel başkanımızın, genel merkezimizin alacağı karar çerçevesinde belirlenecek olan aday bizim adayımızdır. Seçilmesi halinde bizim belediye başkanımızdır. Bize düşen sorumluluk iyilerin içinde hangisi daha iyiyse bu iyinin tespiti noktasında bir çalışma yapmaktır. Öncelikle hangi adayımızla biz seçimi daha rahat kazanırız, sonrasında da hangi adayımızla biz Bilecik belediyesinde hizmet üretiriz. Kimsenin aslında alınmaması, gocunmaması lazım. Bunu AK Partinin zenginliği olarak görmek lazım. Diğer siyasi partilerin de aile içi olan meseleye de çok da müdahil olmamaları lazım.

 

 

 

“Siyaset sabır gerektiren bir şey”

 

Siyaset sabır gerektiren bir şey. Sınırlarını çizemezsiniz. Sınırları o partinin kuruluşunda konulmuş olan ve devamında da gelişen ve uygulanan ilkeleridir. Eğer siz bu ilkeler çerçevesinde siyaset yapacaksanız buyurun gelin yapalım. Ama kendinize göre, kendi çizdiğiniz sınırlar çerçevesinde siyaset yapacaksanız, o zaman adres AK Parti değil. O zaman çıkarsınız bağımsız bir belediye başkanı adayı olursunuz. AK Parti’de siyaset yapacak arkadaşlarımızın bunun bilincinde olmaları gerekiyor. Özetle,  Bilecik’te mevcut bir belediye başkanımız var. Mevcut belediye başkanımızla ilgili olarak bir karar verilecek. Zaten karar verilir de devam noktasında bir karar çıkarsa sorun yok. Yani biz bütün aday adayı arkadaşlarımızın hepsine çok teşekkür edeceğiz AK Parti’den aday adayı oldukları, teveccüh gösterdikleri için. Mevcut arkadaşla ilgili bir tereddüt olur da başka bir arkadaşa yönelim olursa kim olursa olsun o zaman biz mevcut arkadaşımızın arkasından çalışacağız. Bundan öte bir şey yok.

Önümüzdeki haftadan itibaren öncelikle büyükşehir belediye başkanlıklarından başlamak üzere kesinleşen adayları açıklanmaya başlanacak. Ben Bilecik için sürenin aralık ayını bulacağın tahmin ediyorum. Aşağı yukarı üç hafta süremiz var.

Aday adayı olmak nasıl bireysel bir tercih ise, aday adaylığından çekilmek de bireysel bir tercihtir.  Bizim için birinci önceliğimiz kazanabilecek ve hizmet üretebilecek bir arkadaşımızla buluşmak. Ve bu çerçevede de aday adaylarımıza baktığımız zaman da AK Parti olarak zorlandığımızı da ifade edeyim. Hem mevcutta hem de diğer arkadaşlar için söylüyorum.

Biz AK Parti olarak Bilecik’te belli bir tabanımızın olduğuna inanıyoruz. Bundan önce girdiğimiz genel ve yerel seçimlerde zaten birbirine teyit eder sonuçlar elde ettik. Ben oranının %40 üzerinde olduğunu düşüyorum. AK Parti olarak bizim açımızdan gurur verici tarafı şu; hem yerelde hem genelde bir anket yapıldığı zaman bu sonuçları almak AK Parti’ye nasip olmuş. Yaptığımız hizmetin vatandaşımız tarafından da olumlu görüldüğünün ve devamından yana da bir kararın olduğunun ifadesi olarak görmek lazım. Fakat yeri gelmişken şunu da söyleyeyim, biz bugüne kadar yaptığımız şey, bize teslim edilen bir uçak düşünün, motor bakımsızdı onardık, personel noktasında eksiklerimiz vardı hallettik, hizmetler noktasında tüm eksikleri giderdik. Özellikle referandum sonrası pistte biz uçağı uçurmaya başladık. Yaşadığımız süreçte de yolcularımız şunu gördü, evet biz bu pilota ve pilotun ekibine güveniyoruz.

 

 

“Bundan sonraki işlerimiz aslında daha kolay”

 

Alt yapı noktasında hem Bilecik’e hem Türkiye genelinde çok ciddi yatırımlar yaptık. Biz şu anda, emin bir şekilde önümüze bakıyoruz. Yaptığımız karayolu yatırımları, demiryolları yatırımları, barajlarımız, organize sanayi bölgelerimiz ve diğer alanlarda eğitimden sağlığa pek çok yatırımlarımız gösteriyor ki bundan sonraki işlerimiz aslında çok çok daha kolay. Türkiye olarak başkasına muhtaç konumda değiliz. Biz önceden kız öğrencilerimizin üniversiteye başörtüsüyle girme konusunu tartışıyorken, şu anda mecliste milletvekillerimiz bile başörtülü.” dedi.

Gamze YILDIRIM 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam