Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Poyraz, seçim sonrası ilk değerlendirmesini yaptı
Sosyal Medyada Paylaş
5 Nisan 2014
admin

Poyraz, seçim sonrası ilk değerlendirmesini yaptı

Teşkilat tarafından basın mensuplarına düzenlenen kahvaltıda, 5 aylık bir maraton olan yerel seçimlerin sonucunda yapılan seçimlerin değerlendirmesi konuşuldu. Ak Parti Milletvekili Fahrettin Poyraz seçim öncesi süreçten, seçim sonuçlarına kadar olan bir durum değerlendirmesinde bulundu. Yapılan seçim sürecinde Mhp ve Chp’nin kendi tipik muhalefetlerinin haricinde ortak bir argüman oluşturduklarını eleştiren Poyraz, bu sürecin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle de devam edeceği düşündüğünü de ifade etti.

Yapılan toplantıda, Poyraz İl genel meclisi ve yerel seçimleri geçen dönem seçimleriyle karşılaştırarak, hangi partide ne kadarlık bir oy değişikliği olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz yerel seçimler sonucu 3. Parti olarak çıkan Chp’ye yönelik konuşan Poyraz “ Bu seçimin tek mağlubu Chp” olmuştur dedi. Poyraz, yaptığı açıklamada Mhp’ye de yüklenirken, Mhp’nin Bilecik’te bir koalisyon partisi olduğunu ve Demokrat Parti kökenli Bahattin şeker faktörünün olmaması durumunda oy kaybı yaşayacaklarını da belirterek “ Bahattin Şeker faktörünün olmadığı bir Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve özellikle bu yerel seçim ittifaklarının olmadığı bir seçim ortamında Milliyetçi Hareket Partisi’nin gerçek tabanı olan %15-17 bandına oturacağını tahmin ediyorum.” İfadelerinde bulundu.

Bilecik’te gerçekleşen il genel meclisi seçim sonuçları hakkında konuşan Poyraz şu ifadelerde bulundu:

“ Yerel seçimlerde kıyaslama bir önceki yerel seçimle yapılır. İlla bir genel seçim ile kıyaslama yapacaksak da o zaman genel seçimde il genel meclisinde kullanılan oylarla, genel seçimlerdeki oylar karşılaştırılırsa hemen hemen en sağlıklı sonuç alınabilir. Her siyasi parti açısından da baktığınız zaman Türkiye genelinde bundan önceki seçimlerde de, yerel seçimle genel seçim arasında 4-5 puana varan bir düşüşler olduğunu göreceksiniz.

“Ak Parti’nin Bilecik’te olmazsa olmaz bir %40’lık tabanının olduğunu kabul etmek gerekir”

2009 genel seçimlerinin il genel meclisi oranına baktığımız zaman Ak parti olarak %34,4 ile 2009 seçimlerinde çıkmışız. Bugünkü tabloya baktığımızda %40’ı aşan 40-45 oranına gelen bir Ak Parti’nin oy artışı var. Yaklaşık 6 puan gibi Ak Parti’nin iki yerel seçim arasında il genel meclisinde oyunu artırdığını göreceksiniz. Bir önceki genel seçimdeki sonuçlarla karşılaştırdığımız zamanda aslında aralarında çok büyük bir fark olmadığını, Türkiye genelinde 45 ile 49’un üzerinde 5 puana yakın bir fark varken Bilecik’te bu makasın daha da daraldığını görüyorsunuz. Yaklaşık 2 puan düzeyinde genel seçimle aramızda bir fark var. Bu bizim Türkiye ortalamasıyla kıyasladığımızda aslında Ak Parti Bilecik tabanının, Bilecik seçmeninin aslında %40 bandına oturduğunu gösteriyor. Bundan sonraki genel seçimlerde belki diğer siyasi partiler kendi tabanlarıyla ilgili bir takım tartışmalar yapabilirler. Ak Parti’nin şu anda geldiği noktada, şu son iki seçimde baktığımızda genel seçimle son yerel seçim il genel meclisi sonuçlarını karşılaştırdığımızda artık Ak Parti’nin Bilecik’te olmazsa olmaz bir %40’lık tabanının olduğunu kabul etmek gerekir. Bizim açımızdan da yerel seçimden 2 yerel seçim arasındaki genel anlamdaki 6 puanlık artışın bizim için olumlu.

“Bu seçimin tek kaybedeni vardır o da Cumhuriyet Halk Partisi”

 

Bilecik’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin %25-27 aralığında bir tabanı olduğu ifade ediliyordu. En son seçimlerde de bunu teyit eden %25,4’lük bir oyları var. 2 yerel seçim karşılaştırmasını yaptığımız zaman %24,9’dan %21’e varan 3 puanlık bir düşüşün olduğunu görüyorsunuz. İster bir önceki genel seçimde, isterseniz de bir önceki yerel seçimdeki oranı esas alın belediye başkanlıklarından bağımsız sayı itibariyle baktığımız zaman Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bilecik’teki oyunun aşağıya doğru düştüğünü görüyorsunuz. Bu Cumhuriyet Halk Partisi için sorgulanması gereken bir husus. Cumhuriyet Halk Partisi’nin özellikle Türkiye genelindeki aldığı oy oranıyla, Bilecik’te aldığı 21,9’luk oy oranını kıyasladığı zaman Türkiye genelinde aldığı % 27 alırken burada 5 puanlık bir düşüş var. Bunu elbette ki kendileri de sorgulayacaklardır. Fakat bu seçimin tek kaybedeni vardır o da Cumhuriyet Halk Partisi.

“ Mhp’nin oy artışındaki etken Bahattin Şeker”

Mhp ile ilgili olarak da, baktığımızda aslında Mhp bir koalisyon partisi konumunda şu anda Bilecik’te. Zaten bu koalisyon partisi olmanın verdiği rahatsızlığı sayın milletvekili yaptığı basın toplantısında da bizzat kendi ağzıyla da ifade etmiştir. Bir önceki seçimlerde Demokrat Parti’nin %10’a yakın bir oy var. Demokrat Parti Sayın Bahattin Şeker’in Milliyetçi Hareket Partisi’nden milletvekili adayı olmasıyla birlikte ağırlıkta olarak buraya geçtiği kanaatindeyiz biz. Bahattin Bey ile birlikte buradaki oy oranlarının 2009 yerel seçimlerinde aldığı 20,7, Bilecik’te 2. Parti oldu, oyları 27’ye çıktı. 7 puanlık bir artış var. Bahattin Bey’in aday olmasıyla birlikte Demokrat Parti9.4’ten binde 1’in altına düşen bir oran sergiliyor. Buradaki oyun mutlaka bize gelen kısmı da vardır ama önemli bir kısmının buraya kaydığını düşünmek lazım. Cumhuriyet Halk Partisi’nden de Ak Parti’ye ve Mhp’ye mutlaka oy kaymaları oldu ama Demokrat Parti geleneğinden gelen seçmen tabanının Bahattin Bey’in de etkisiyle Milliyetçi Hareket Partisi’ne kaydığını ifade etmek lazım.

“Mhp’nin gerçek tabanı %30 değil,%20”

Mhp açısından sorgulanması gereken şu, %30,9’luk oy oranı Milliyetçi Hareket Partisi’nin kendi oyu mudur, parti olarak, yoksa Bahattin Şeker faktörü ile birlikte Demokrat Parti geleneğinden gelen, bir kısmı da yereldeki ittifaktan kaynaklanan konjonktürel bir aktarım mıdır? Şu anda Milliyetçi Hareket Partisi’nin gerçek tabanının %30,1 değil, %20’lerde olacağı kanaatindeyim. Bahattin Şeker faktörünün olmadığı bir Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve özellikle bu yerel seçim ittifaklarının olmadığı bir seçim ortamında Milliyetçi Hareket Partisi’nin gerçek tabanı olan %15-17 bandına oturacağını tahmin ediyorum.

Belediye başkanlığı için atılan oy oranlarına baktığımızda Ak Parti’nin yine %6 küsurluk bir oy artışı var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin de belediye başkanlığı için kullanılan oyun il genel meclisine göre neredeyse 7 puana çıktığını görüyoruz. Cumhuriyet Hlak Partisi belediye başkanları için bir önceki seçimde oy kullanan seçmen bu seçimde Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkan adaylarına 7 puana yakınlık bir daha az oy vermiş.

İlçe bazlarında belediye başkan adayları ve aldıkları oy oranları üzerinde konuşan Payraz ilçe ilçe şu yorumlarda bulundu:

Bozüyük için 18 oy farkla belediyeyi kaybettiklerini belirten Poyraz, “Geçen sefer Mhp ile yarışmıştık Bozüyük’te Mhp 18 oyla seçimi kaybetmişti. Bozüyük’ün şu andaki tablosu 28’den 39’a çıktı.

Chp geçen seçimde 24,2 almış, bu sefer 20,8’e düşmüş. Demokrat Parti’nin önceki adayı olan Mete Bey bu kuz Mhp’den aday oldu. Aldığı oylar Demokrat Parti’den mutlaka Mhp’ye geldi. Bir kısım Demokrat Parti oyları da bize geldi.

Bizim buradaki adayımız vekâlet dönemini çok iyi değerlendirdi. Partiyle olan uyum noktasında da ciddi bir birliktelik sağladı. Demokrat Parti’den gelen sağ tabanın önemli bir kısmını bizim partimize taşıdı. Her iki vekilde baktığımızda Bozüyük’lü. Burada vekillerin bir yarışı olduğu söylenebilir.” Dedi.

Osmaneli’de  de “ 2009 seçimlerinde  33,7 ile almıştık bu sefer 39.3 oranında 6 puanlık bir artış yapmışız” ifadelerinde bulunan Poyraz, belediye başkan adayı olarak gösterilen Münir Şahin hakkında da isabetli bir karar verdiklerinin ortaya çıktığını belirtti. Ayrıca yerel seçimlerde adayların kişiliklerini çok önemli olduğunu vurgulayan Poyraz “Gerek Bozüyük’te Fatih, gerek Osmaneli’nde Münir Şahin. Kendisinin kişiliği de oy almasına etkili oldu. Eğer oylara kişilik yansımasa Yenipazar ve İnhisar ve Vezirhan’da seçim kaybetmezdik herhalde” dedi.

“Pazaryeri, Chp için tam bir rezalettir”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Pazaryeri’nde olan %24.4 oranındaki oy oranını bu seçimlerde %2.9’a düşürmesi konusunda “ Türk siyasi tarihinin, Cumhuriyet Halk Partisi açısından tam bir rezalettir. Ak Parti açısından baktığımızda bizim oylarımızda az da olsa bir artışımız var. Burada Mhp 27’den 43’e çıkmış. Anlaşılan o ki aday noktasındaki bu parti tabanının Mhp’ye transferi noktasındaki Chp seçmeninin bir kısmı tahminim tepki koymuş, bunların bize geldiğini düşünüyorum. %24.4’ün yaklaşık 3 puanı bize gelmiş, kalan %21’in 3’ünü çıkartırsanız 18’i olduğu gibi Mhp’ye geçmiş.Bu Cumhuriyet Halk Partisi için siyaset tarihine geçmiş yüz karası denilebilecek olan bir tablodur. Cumhuriyetin kurucusu olduğunu iddia eden bir partinin Pazaryeri’nden aday bile çıkartamamış”

“ İnhisar’ı  kendi hatalarımız yüzünden kaybettik”

Mhp tarafından alınan İnhisar hakkında ifadelerde bulunan Poyraz “Bizim parti tabanımız olduğu gibi durmuş. 44.6’dan 44,7’ye çıkmış. Chp bir önceki seçimde %20.8 almış, %8’e düşmüş, yaklaşık %13 lük bir düşüş var. Mhp %46,3, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti. Partiler burada belli bir aday atrafında toplanmışlar. Eğer bizim belediye başkanı adayımız bin kişilik bir nüfusun olduğu yerde 5 sene geçirip de hala oyunu 46,6’dan devralıp da 44,7’ye taşıyorsa zaten bizim parti olarak, teşkilat olarak özellikle de adayın kendisini çok ciddi sorgulaması lazım. 44.6 dan devralınan bir belediyenin hiç tartışmasız 50 bandına taşınması lazım. Biz burayı kaybettiysek kesinlikle bunların ittifakından kaybetmedik. Burada biz kendi hatalarımız yüzünden kaybettik. 12 oyla alınan bir yerde belediye başkanı adayı arkadaşımızın 5 yıl içerisinde kendini teminat altına alması lazımdı. Burada bizim kabul edilemez bir hatamız var. Biz bu arkadaşlarımıza belediyeyi altın tepside ikram ettik.” Dedi.

Poyraz, Chp’nin %39’luk oy oranını %45,6’ya taşıdığı Gölpazarı’nın Ak Parti’nin de oyunu %31’den %44’e çıkarttığını belirtirken bu durumda çok fazla konuşmaya da gerek olmadığını belirtti.

“Söğüt, Chp’nin yüz karasıdır”

Chp’nin %31 olan oyunu %9.4’e düşürdüğü Söğüt için de “yüz karası” tabirini kullanan Poyraz “Biz 32’den 40’a yaklaşık 9 puanlık bir oy artışımız var. Burada Chp’nin hali içler acısı. 31 gibi bir rakamdan 9.4’e düşülmüş. Yaklaşık 21 puan gibi bir düşüş var. Öbür tarafta bakıyorsunuz 30,6’dan 44’e çıkan. 14’lük bir şey var.” dedi.

“Yenipazar’da Ak Parti’nin yüz karasıdır”

Yenipazar’da Ak Parti’nin aldığı düşük oy oranları yüzünden Yenipazar’ı da kendi partilerinin yüz karası olarak ifade eden Poyraz “Bu bizim milletvekili olarak da, İl başkanı olarak da, belediye başkanımızın da hatası veya ayıbıdır. Yenipazar’da Ak parti’nin seçim kaybetmesi için üst üste hatalar yapması lazımdı, biz o hataları yaptığımız kanaatindeyim. Yenipazar’ın temelde sorun olarak ortada gözüken ne varsa, baraj diyorlardı baraj yapıldı. Kanalizasyon yoktu, doğru düzgün imarı yoktu, imarı yapıldı. Kanalizasyon 1. 6 Trilyon TL para harcadık. Yenipazar’ın tamamı hize kanalizasyonunu, arıtmasını yaptırdık. En önemlisi de geçen sene biz buranın meşhur Sürümderesi yolunun ihalesini yaptık. Yaklaşık da 37 Trilyon TL bin nüfuslu bir ilçe için bütçe ayırıyoruz. Biz burada 38,7 ile almışız,  18’e düşmüşüz. 20 punadan fazla bir düşüşümüz var. Chp’ye bakıyoruz, Chp’nin oyu 3 puan düşmüş. Mhp’deki 22 puanlık bir artış var, bu artışın temel nedeni Ak Parti’nin bizatihi kendisi. Burada tek sebep vardır, bizim belediye başkan adayı arkadaşımız sağ olsun buradaki 5 yıllık dönem zarfında gereken çalışmayı yapmamış. Burada başka bir aday olmuş olsaydı elini kolunu sallaya sallaya %60-70’le alması lazımdı.” İfadelerinde bulundu

 

Bayırköy’ün Ak Parti belediye başkanını kutladığını belirten PoyrazDemokrat Parti ve diğer partilerden oy alıp %50’yi geçmiş arkadaşımız. Burasının geçmişi sol olan bir yerde, arkadaş kendisini tartışmasız bir hale getirmiş. İnhisar’dan, Vezirhan’dan, Yenipazar’dan beklediğimiz tablo da bu.” Dedi.

“Vezirhan’daki iletişimsizlik hatasının faturası bize kesildi”

Küçük yerlerdeki kişisel ilişkilerinin ne denli önemli olduğu konusunda Bayırköy’ü olumlu bir örnek olarak nitelendirdiğini belirten Poyraz, Vezirhan’ı da bu konuda olumsuz örnek olarak kaydetti. Poyraz Vezirhan’da Ak Parti’nin aldığı oy sonuçları hakkında “Burası da bizim tereddütte olduğumuz yerlerden bir tanesiydi. Oyumuzu arttırdık ama yeterli gelmedi. Burada, kişiler çok ön planda. İnhisar’da söylediğimizi burada da söylüyoruz, 10 yıldır belediye başkanlığı yapıp da 36,9’dan 37,8’e üstelik de Vezirhan’da yapılmayan bir sürü şey yapıldı. Yeni belediye binası yapıldı, konak yapıldı Kayabeli Mahellesi’nde. Yüzme havuzu, parklar, mezarlık düzenlemelerine kadar bir sürü yatırım yapıldı. Demek ki burada bir iletişim sorunu var. Hizmette bir problem yok, iletişimde var. Bu iletişim sorununun faturası da bize burada 28 oyla çıktı.” Dedi.

Dodurga belediye başkanı Selim Tuna  için de kendisinden ümitli olduklarını belirten Poyraz, ileriki dönemlerde de kendisinin iyi hizmetler yapacağına inandığı ifadelerinde bulundu.

Son 2 seçimdir alamadığımız yerdi burası. Burada genç bir arkadaşımız var, çok ümitliyiz” ifadelerinde bulundu.

Poyraz değerlendirme paylaşan: betlsnmzr

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım