Şanlı Direnişin 4. Yılında Bilecik Tek Yürek Oldu

Şanlı Direnişin 4. Yılında Bilecik Tek Yürek Oldu

”15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nün dördüncü yıl dönümü Bilecik’te düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.
Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde, araştırmacı-yazar Abdurrahman Uzun’un ”Son Abdest” konulu söyleyişini izleyen Vali Bilal Şentürk, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Beydemir, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Faruk Dirgen, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler ile halkın katılımıyla, ”15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Yürüyüşü” düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanında devam eden programda, İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali Şentürk,  Bileciklilerle gurur duyduklarını ifade ederek, ”Sizler bu toprakları vatan eden ecdadın torunlarısınız. Şeyh Edebalilerin, Dursun Fakıhların, Ertuğrulgazilerin mirasının üzerinde yaşayanlar olarak, daha çok bu sorumluluğun üzerinde olduğunu bilen insanlarsınız. ” dedi.
Vali Şentürk, konuşmasına şöyle davam etti:
”Daha nice bin yıllar bu topraklarda kalacağız. Yedi düvele karşı mücadele vererek 100 yıl önce yaşadığımız bu topraklar, bizim için artık tescilli, tapusu alınmış ve kayıtlara geçmiş. Bundan sonra değişmesinin mümkün olmadığının delilli olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurtuluş mücadelesini vererek, bu topraklardan yine düşmana ilk önemli darbeyi vurduk. Türkiye Cumhuriyeti ne zaman sözü dinlenir emareleri göstermeye başladı yine aynı hesaplar devreye girdi. Dışarıdan müdahale edilerek çökertilemeyeceği bilindiği için, bu milletin yine içinden devşirme, aklını kiraya vermiş, uyutulmuş ve uyuşturulmuş fikirler,  hainleştirilmiş FETÖ adı altında bir yapılanmayla maalesef yine kendi insanımızın kanını akıttılar. Bizler şehit verdik. Şehitlik bizler için en büyük mertebedir. 15 Temmuz 2016’da büyük bir kalkışmayla her alanda dünyada yükselen bir değer haline gelen ülkemizin artık rahata ve refaha ereceğini düşünürken birilerinin de demek ki oyunu bozuluyordu. Bu nedenle kurdukları oyunla bizi tökezletmek istemişlerdi. Fakat bizim milletimiz buna fırsat vermedi. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde öyle kuvvetli bir rüzgar esti ki, bu millet sadece birkaç darbeci satılmışla değil, onların arkasında ki asıl gücü de durdurmayı başardı. Çok şükür ki darbeden daha da güçlenerek çıktık. 15 Temmuzda ki ihanet şebekesinin yaptığı o darbeyle insanımız potansiyelini görmüş oldu. Türk milleti olarak bam teline dokundukları an nasıl bir ve bütün olduğumuzu gösterdik. Millet iradesine yapılan bu müdahaleye karşı top yekün bir karşılık vermek sureti ile darbeye daha güçlü bir milli irade darbesi vurularak bu gidişatın önü alındı. Gönül birlikteliğimizi, kalbimizin birlikte atışını, söz konusu vatan olması durumunda gerisinin teferruat olduğu hususunu her türlü toplumsal kesimimizle, her farklı anlayışımızla beraber iliklerimize kadar hissedip, yaşamamız ve yaşatmamız, birbirimizi kucaklamamız gerekiyor. Allah bize tekrar bu tür sıkıntılar yaşatmasın.”
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Sancak koşusu’na katılan sporculara Vali Şentürk tarafından katılım belgesi vermesiyle devam eden program, Küre Mehter takımının gösterisiyle devam etti.
15 Temmuz belgesellerinin izlenmesinin ardından etkinlik, Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından hazırlanan ”15 Temmuz” konulu fotoğraf sergisinin gezilmesi, 15 Temmuz darbe girişiminin 4. yıldönümünde Türkiye genelinde olduğu gibi Bilecik ve ilçelerinde de eş zamanlı ”sala” okunması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Ali Erhun tarafından dua ettirilmesiyle sona erdi.
Vali Şentürk ve Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Beydemir, ”15 Temmuz Saygı Nöbeti” sırasında vatandaşlara İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan çorba ikramında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam