Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
ŞANLI ZAFERİN 95.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
Sosyal Medyada Paylaş
30 Ağustos 2017
Hande Nur Uysal

ŞANLI ZAFERİN 95.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramının 95. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Kuruluş ve Kurtuluş Şehri Bilecik’te de törenle kutlandı.

Düzenlenen törene Bilecik Valisi Doç.Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün,  2.Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, Askerlik Şubesi Başkanı-Garnizon Komutanı Per.Yzb.Müslüm Akdoğan, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, şehit aileleri ve askeri erkan katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayan Zafer Bayramı kutlamaları, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Ardından Garnizon Komutanı Per.Yzb. Müslüm Akdoğan tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Garnizon Komutanı Per.Yzb. Akdoğan, 30 Ağustos zaferinin tarihi önemine vurgu yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Bugün burada Türk Milletini yok etmeye ve Türk vatanını istilaya kalkışan zamanın en güçlü devletlerine karşı kazanmış olduğumuz şanlı 30 Ağustos zaferimizin 95’inci yıl dönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Türk tarihinin en görkemli zaferlerinden birisi olan 30 Ağustos zaferi; “bağımsızlık” hedefine kilitlenmiş bir ulusun, yokluk içinde olmasına rağmen, azim ve kararlılıkla, karşısındaki büyük gücü eriterek askeri açıdan ulaştığı en yüksek noktayı ifade etmektedir.

Muharebe meydanında bir destan yazarak tüm dünyanın gözlerini kamaştıran kahraman Türk ordusu, bu zaferle tarihte yeni bir sayfa açarak Türk kurtuluş savaşının öyküsünü, unutulmayacak eserler arasına sokmuştur.

Öyle ki bu zaferin etkileri, bölgesel sınırları aşarak küresel bir nitelik kazanmış; başka devletlerin boyunduruğu altında ezilen diğer ulusların bağımsızlık mücadeleleri için de ilham kaynağı olmuştur.

Bu sıradan bir mücadele değil; milli bağımsızlık mücadelesidir. Zulme, haksızlığa karşı bir direniş; mazlumun zalime karşı şahlanışıdır.

Her safhasında ayrı bir destan yazılan Kurtuluş Savaşı’nın her günü milli bir gün, her zaferi milli bir bayram olarak kutlanmaya değerde önem taşımaktadır.

Gazi Mustafa Kemal, Türk Milleti’nin tarihin en karanlık ve ümitsiz günlerini yaşadığı bir dönemde, milletin boynuna geçirilmek istenen esaret zincirini kırma inancıyla, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmış,   23 Nisan 1920’de Türkiye büyük millet meclisini açarak genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.

Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri, 1.ve 2. İnönü Muharebeleri, Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi şanlı tarihimizin altın sayfalarını süsleyen önemli ve ihtişamlı pek çok hadiseden sadece birkaçıdır.

Nihai olarak 30 ağustos 1922’de Dumlupınar’da gerçekleşen Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle düşmanın bel kemiği kırılarak bağımsızlığa giden yolun kapıları açılmıştır.

Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan bu büyük zafer; asil Türk milletinin ve onun kahraman ordusunun, ulu önder Atatürk ve silah arkadaşlarının etrafında kenetlenerek, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde muvaffak olduğu bir özgürlük mücadelesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu zaferle yakmış olduğu bağımsızlık ateşi; yalnızca Türk milletinin değil, tüm dünyada esaret altında ezilen diğer mazlum milletlerin de hürriyet meşalesi olmuştur.

Bu büyük zafer, aynı zamanda, Türk milletine çağdaşlaşma yolunu açan, modern çağın gerektirdiği siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyal reformları gerçekleştiren Türk devrimini başlatan bir kıvılcım olmuştur.

Bu zaferi bizlere armağan eden, bu topraklar üzerinde özgürce yaşamamızı sağlayan, başta ulu önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; tüm aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu vatan için hayatını feda eden tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk silahlı kuvvetleri günümüz kutlu olsun.”

Garnizon Komutanı Per.Yzb. Müslüm Akdoğan günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Edebali Orta Okulu Öğrencileri Fatma Ayben Coşkun “ Bu vatan kimin?” ve Berkay Avcı “30 Ağustos” isimli şiirleri seslendirdiler.

2.Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı bandosu tarafından konser verilmesinin ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından tertip edilen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Buradaki program tören geçişinin ardından son buldu.

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım