“Şehrin Geleceğini İmar Edeceğiz”

“Şehrin Geleceğini İmar Edeceğiz”

Çalışmaları bir yıldan beri devam eden projenin ayrıntılarını anlatan Yağcı, projenin şehir için önemine değinerek “Karar milletin” dedi. Proje kapsamında,  ilk etaptan beri önemi belirtilen İstiklal ve Cumhuriyet Mahallelerinin sıkıntılarından bahseden Yağcı, bölgelerde mevcut yapı stokunun deprem şartlarına uygun olmaması, buralarda yeni yapılaşmanın çok az düzeyde olması, bu bölgenin jeolojik anlamda eğimli olması ve kendine özgü, o anın ihtiyaçlarını gidermeye yetecek bir yapılaşma içerisinde olması konularından bahsetti.

Konu hakkında bilgi veren Yağcı şu ifadeleri kullandı:

“Biz,  bütün bu sıkıntılardan hareketle, buralarda vatandaşlarımızı rahatlatacak, çok değer verdiğimiz halkımızı rahatlatacak çözüm, ancak toptan yenilenmeyle, bu alanın topyekûn ele alınmasıyla gerçekleşebilir diye düşündük. Bu anlamda da meclisimizden bugün siyasi ortam olduğu için birileri ‘biz istemiyoruz’, ‘ biz kesinlikle kentsel dönüşüme karşıyız’, ‘ kararı halk verecek’ dese de,  meclisimizden, tüm partilerimizin meclis üyelerinin oy birliğiyle kentsel dönüşüm kararı alınmıştır. Meclisimizin bize vermiş olduğu bu yetkiye dayalı olarak, biz kentsel dönüşüme ilişkin olarak, firmamızla işbirliği içinde çalıştık. Devletimizin bu alandaki yetkili organları kimse tümüyle görüştük ve birçok şehirde olmayacak derecede kentsel dönüşüm yaparken hemşerilerimize, bu konuda da iddialıyız en uygun teklifleri sunacağız.

Her kurumun kendine özgü güçlerinden, imkânlarından girişimlerimiz sonucu faydalandık. Meclis üyelerimizle bir toplantı yaptık. Meclis üyelerimizin, kendi daire müdürlerimizin, amirlerimizin mülkleri olan noktalarda Başkanım hemen getirin biz imzayı atalım diyen birçok teklifle karşılaştık.”

 

Kentsel Dönüşüm, yaşam kalitesini artırmak demektir

 

Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında çıkan “rantsal dönüşüm” iddialarına cevap veren Başkan Yağcı “Bazıları kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm diye bir ifade kullanıyorlar. Rantsal dönüşüm; eğer buranın yoğunluğu normal imar şartlarımız uygulanırsa 3 bin 800 konut. Siz buraya 3 bin 800 konut yerine 5 bin konut yaparsanız, 6 bin konut yaparsanız, vatandaşın yapacağından fazla yapar, buradan da Belediyeye veya ilgili kurumlara pay çıkarırsanız rantsal dönüşüm budur. Ama 3 bin 800 konut yapılacak yere 2 bin 657 konut yaparsanız bu rantsal dönüşüm değil, bu gerçekten kamuya yönelik, şehre yönelik, o insanın huzur ve refahına, mutluluğuna, geleceğine yönelik bir çalışmadır. Kentsel Dönüşüm Projesi, Bilecik’in yoğunluğunun gelecek zaman diliminde baktığımızda, neredeyse yarı yarıya azaltmak demektir.  Buralarda yaşam kalitesini yükseltmek, daha çok meydan, daha çok otopark, daha çok çocuk parkı, daha çok spor, daha çok sosyal donatı alanı demektir. “ dedi.

Yaptırdıkları anketleri baz alarak, vatandaşların temel olarak projeye karşı olmadıklarını savunan Yağcı “Vatandaşlar,  büyük bir oranda kentsel dönüşümü istiyor ama neyi ne kadar vereceğimizi, ne kadar süre içerisinde bu çalışmaların başlayacağını ve esas itibari ile evine, arsasına karşılık kendisinin alabileceği hakların ne olduğunu bilmek istiyor. Bu konuda da biz hemşerilerimize en üst seviyede ne verebiliriz kaygısı ve çalışmasında olduğumuz için bu zaman kadar bu gecikti ama bugün geldiğimiz noktayı idealı bir şekilde söylüyoruz hemşerilerimizle masaya oturduğumuzda onların beklediğine değdiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“Bizim notere ihtiyacımız yok!”

 

Başkan Yağcı, MHP Belediye Başkan adayı Hüseyin Şensoy’un Kentsel Dönüşüm için verdikleri sözü noterden tasdik ettirmeleri üzerine “Bizim sözümüzün söz olması için notere, başka bir senede gerek yok, söz ağızdan çıkar. Çıktığı zaman biz bunun gereğini yerine getiririz. Unutmayız, unutturmayız. Ben 2009’da 11 proje dedim, başladığım günden itibaren hiçbir zaman üzerine yatmadım 11 proje hedefiyle yürüdüm. Bu işe başlarken meclisimize de verdiğimiz söz, halkımıza da verdiğimiz söz, çalışmaları yapacağız, projeleri ortaya koyacağız, sizlere teklifi yapacağız ve sizlerden talepleri alacağız. Eğer sizin kabulünüz %60 ve üzeri olursa biz kentsel dönüşümü yapacağız. Eğer sizin kabulünüz %59 dahi olsa biz kentsel dönüşümü yapmayacağız. “ şeklinde konuştu.

Proje hakkında açıklamalarına devam eden Yağcı, “Biz şehrin geleceğini imar ve ihya adına bu riskli olaya soyunduk, bu sıkıntı ve tepkilerin olabileceğini bilemeyecek düzeyde bir insan değiliz. Kıyıdan ayrılmayı göze alamayanlar başka limanları keşfedemezler. İş eskisi gibi olsun derseniz, başka güzellikler vardır farkında bile olamazsınız. Biz Bilecik adına, bölge adına bunun gerekli olduğunu ve geleceğimiz adına çok önemli bir adım olacağını düşündüğümüz için el birliğiyle meclisimizden oy birliğiyle bir karar alarak bu işe giriştik.

 

“Bu iş siyasi bir malzeme konusu değildir”

 

Bu iş şehrin bugünü ve geleceğinin konusudur. Bu iş toplumunun kazanımının konusudur. Gelecek nesillere güzel bir miras bırakmanın konusudur. Kimse bunu siyasi bir argüman olarak, siyasi manipülasyon meselesi olarak görmesin. Bu vazgeçilmez ve herkes tarafından Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunda yapılabilecek ve yerine konulabilecek konulardan birisidir. Bu anlamda Bilecik’in faydasına olabilecek ve gelecek nesillere çok faydalı olacak projeyi hep birlikte destekleyelim. Eksikliklerimiz vardır, hemşerilerimiz kesinlikle bu konuda sıkıntı içinde olmasınlar.

Daha önce de keşifler yapıldı, tutanaklar tutuldu ama olabilir. Olayın yapısının bir bölümü yazılmamış olabilir, hesaba katılmamış olabilir, metrekaresi eksik yazılmış olabilir, bazı itilaflar olabilir. Yetkili arkadaşlarımız var onlara açık yüreklilikle bunları konuşabilirler, değerlendirebilirler. Artık söz milletin, karar milletin. Hemşerilerimizin vereceği her türlü karara saygılıyız. Bazıları sanki emrivaki yapıyormuşuz gibi tepkiler veriyorlar. Kepçeler, İstiklal Mahallesine, Cumhuriyet Mahallesine dayanmış gibi yaptırmayacağız diyorlar. Biz de yapacağız demiyoruz, biz çalışma yapıyoruz. Emrivaki diye bir şey yok, zorunluluk diye bir şey yok, %60 ve üzeri olursa kentsel dönüşüme devam edilecek, olmazsa devam edilemeyecek.” dedi.

 

Cumhuriyet ve Hürriyet Mahallesine ikinci köprü yapılacak

 

Proje kapsamındaki faaliyetlerden bahseden Yağcı, “En güzeli de artık Bilecik’in tek bir bağlantısı olmayacak. Cumhuriyet Mahallesinde, Hürriyet Mahallesine ikinci köprümüzü de biz Bilecik’te yapacağız. Seven Çarşısının olduğu yerin altı artık 600, 700 aracı kapsayacak bir otoparkımız olacak, üzeri güzel bir meydanımız olacak. Yeni iki tane büyük camiimiz olacak. Cumhuriyet Mahallesinin Sağlık Ocağı olacak. Cumhuriyet Mahallesinde ve İstiklal Mahallesinde çocuklarımızın oynayacağı okul bahçeleri dışında bir park yok. Parklarımız ve spor alanlarımız olacak. İnsanların kapılarının önlerinde otoparkları olacak ve mahalle kendine özgü bir hüviyet kazanacak. Yetkililerimiz hak sahiplerinin bu anlamda taleplerini toplayacaklar. Hemşerilerimiz nasıl bir tepki gösterecekler, verilen imkânları nasıl değerlendirecekler, bunları hep birlikte göreceğiz. Onların vermiş olduğu karara da saygı duyacağız.” dedi.

 

Vatandaşlara her türlü kolaylık sağlanacak

 

Proje çerçevesinde, vatandaşlar geliş sıralarına göre tercih ve hak yetkilerine sahip olabilecekler. Proje dâhilinde yapılacak kira yardımlarından bahseden Yağcı Bilecik’in ortalama kira miktarlarının belirlenerek kiraların karşılanacağından ve taşınma bedellerine de destek olunacağından bahsetti. Projenin 3 etap halinde toplam 6 yılda bitirileceğinden bahseden Yağcı “Bin 100 haneyi gerektirecek bir proje olduğu için, bir anda buraları yıkıp yenilemek mümkün değil. Şu an için vatandaşların nerelere yerleştirilecekleri de belli değil ancak mevcut ve oturum olarak en seyrek alana, eğer en yoğun şekilde inşaat yapılacak bir noktamız varsa ilk önce orası tercih edilecek. Vatandaşlara,  kira anlaşmanızı getirin, gerekiyorsa kiralık yerinizi kendiniz bulun denilecek. Vatandaş bulamazsa biz buna ilişkin Belediye olarak destek vereceğiz. ‘Ben bina almak istemiyorum, buna ilişkin bedel almak istiyorum’ diyenlere de o şartları zorladık. Kamulaştırma bedelini de belirli bir orana kadar ödeyebileceğiz. O konuda da diğer kentsel dönüşümlerden farklı olarak ek bir imkân sağlanacak.” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının ardından İzzet Çalık isimli vatandaş da proje kapsamında ilk imzasını atarak iki dairesine karşılık, iki yeni daire almayı kabul etti. BETÜL SÖNMEZER

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç