SELÖZ KÖYÜ MUHTARI YETKİLİLERE SESLENDİ “Mezarlık yeri olarak belirlenen arazi hiçbir biçimde uygun değildir”

SELÖZ KÖYÜ MUHTARI YETKİLİLERE SESLENDİ “Mezarlık yeri olarak belirlenen arazi hiçbir biçimde uygun değildir”

Bilecik Merkez’e bağlı Selöz Köyü Muhtarı Yaşar Yeyen, Bilecik Belediyesi tarafından mezarlık yeri olarak belirlenen arazinin hiçbir biçimde uygun olmadığını söyleyerek yetkililere seslendi.

Muhtar Yeyen, Belediye Başkanlığı’ nın basın aracılığı ile Bilecik Kamuoyu’ na yaptığı açıklamanın tezat ve yanlışlıklar içerdiğinin altını çizerek; “Selöz köyümüz sınırları içinde mezarlık yeri olarak belirlenen fidanlık arazisinin ve devamının tabiat parkı ve doğal yaşam alanı olarak kalmasının doğru olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Yeyen yaptığı yazılı açıklamada öncelikle Selöz Köyü halkı olarak bu güne kadar Bilecik’e tüm katkıları verdiklerini ifade ederek; “Tapulu arazilerimiz Türk Silahlı Kuvvetleri Jandarma Komutanlığı’nca Selöz Köylü’lerinin yerleri kamulaştırılmıştır. Bunun dışında Güzel Bilecik’ imizin nefes aldığı Pelitözü Göleti’ ne su köyümüzden verilmektedir. Tüm kanalları köylülerimizin arazilerinden geçmiş olup bedelsiz olarak ile verilmiştir. Yine Selöz köyü göledinde Bilecikli hemşerilerimizin kullanmalarına olanak tanımaktayız. Bu göledimiz ileride Bilecik’ imizin içme suyunu karşılamada da kullanılacaktır. Bu gölet için köylülerimizce hiçbir bedel talep edilmemiştir. Köyümüzün komşusu olan Ulupınar köyünden çıkan içme suyu şebekesi köyümüz arazisinden geçmektedir. Yine OSB giden su hattı ve depoları köyümüz arazilerinde ki yerini almıştır. Köyümüz arazileri içinden NATO hatları geçmektedir. Bunlar hep bedelsiz olarak köylülerimizce verilmiştir” dedi.

“Selöz Köyü sahipsiz değildir. 700 yıllık bir köydür.”

Muhtar Yeyen yapmış olduğu açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

“Köyümüz sınırlarında bulanan mezarlık yeri olarak belirlenen arazi bundan 10 yıl önce İl Özel İdaresi ile birlikte fidanlık yapılmıştır. Fidanlar yetişmiş durumdadır. Tam bir doğal yaşam alanı olmuş durumdadır. Şimdi bu arazi mezarlık yapılmak istenmektedir. Selöz Köyü sahipsiz değildir. 700 yıllık bir köydür.

Belediye Başkanlığı’ nın basın aracılığı ile Bilecik Kamuoyu’ na yaptığı açıklama tezat ve yanlışlıklar içermektedir.

“Mezarlık alanı olarak önerilen arazi zemini kayalıktır”

Mezarlık alanı olarak önerilen arazi ulaşım imkanları ve yolu olmayan tarım arazileri ile çevrili bir yerdir. Ayrıca bu arazi yanında KURTULUŞ SAVAŞIN’ dan kalan mevziler mevcuttur. Ön tarafı SİT alanı olup tarihi bir mekandır.

Mezarlık alanı olarak önerilen arazi zemini kayalıktır. Bir mezarın yanına yeni bir mezar yapılması olanaksızdır.

“Mezarlık alanı olarak belirlenen arazi kış şartlarının çok sert olduğu bir alandır”

Mezarlık alanı olarak önerilen arazi köylülerimizin emekleri ile birlikte BADEM FİDANLIĞI yapılmıştır. Bu nedenle bu fidanlığın ve doğal bir yaşam alanının yok edilmesine neden olacaktır. Burası mezarlık olduğunda doğal hayatın hançerlenmesi anlamına gelecektir.

Bilindiği gibi mezarlık alanı olarak önerilen arazi şehrimizin okullar bölgesinden geçilerek gidilecektir. Okullarda okuyan binlerce öğrenci olan çocuklarımızın her gün cenaze konvoylarını görecektir. Bu çocuklarımızın ruhsal yapısı hiç düşünülmemektedir.

Mezarlık alanı olarak belirlenen arazi kış şartlarının çok sert olduğu bir alandır. Burada kış şartlarında cenaze definlerinin zorlukları hiçbir biçimde göz önüne alınmamıştır.

“Arazinin 150 yıl ihtiyacı karşılayacağı söylemi gerçeği yansıtmamaktadır”

Mezarlık alanı olarak belirlenen arazi ve çevresi doğal av sahalarıdır. Bu bölgede yaban hayatını olumsuz olarak etkileyecek ve doğal hayatın yok olmasına neden olacaktır.

Mezarlık alanı olarak belirlenen arazi şehrimizin batısındadır. Tüm şehir ve köy mezarlıkları şehrin ve köylerinin giriş alanlarındadır.

Bilecik Belediye Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada mezarlık yeri olarak belirlenen arazinin 150 yıl ihtiyacı karşılayacağı söylenmektedir. Diğer alternatiflerin hesaplamaları hatalıdır. Örnek verecek olursak şimdiki mevcut mezarlığın devamı bile bu araziden büyüktür. Dolayısı ile hesaplamaların hatalı olduğu açıktır.

Sonuç olarak mezarlık yeri olarak belirlenen arazi hiçbir biçimde uygun olmayan bir yerdir.

Köylülerimiz şehrimiz için üzerine düşen görevlerini eksiksiz yerine getirmiştir. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Selöz köyümüz sınırları içinde mezarlık yeri olarak belirlenen fidanlık arazisinin ve devamının tabiat parkı ve doğal yaşam alanı olarak kalmasının doğru olacağı kanaatindeyiz. Bilecik kamuoyuna saygı ile arz olunur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Buradan söylüyorum belediye bşk ve bşk yrd mezarlığın altında siyasi gelecekleri bitmiştir. Başka yermiyok selöz köyünden başka. Selöz ayakta beşiktaştan selözze geçit yok mezarlık istemiyoruz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam