Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’mi? Akp Kongre Merkezi mi?

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’mi? Akp Kongre Merkezi mi?

 

Şensoy, Selim Yağcı’nın sosyo-kültürtel ve sanatsal aktivitelerde belediyenin maddi ve manevi kaynaklarını kullanarak Şeyh Eebali Kültür Merkezi’ni hem kendisinin hem de mensubu olduğu partinin reklam merkezi haline geldiğini belirten Şensoy açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

 

“Belediye hizmetlerinden hangi görüş ve düşünceden olursa olsun Bilecik İlinde yaşayan her bireyin faydalanma hakkı olduğu halde, Bilecik Şeyh Edebalı Kültür ve Kongre Merkezi özellikle 30 Mart 2014 Yerel Seçim takviminin başlamasından sonra adeta AK Parti Propaganda ve Kongre Merkezi haline getirilmiştir”

 

Bu merkez Bilecik’in müşterek malıdır

 

İlimize gelen M.H.P. Grup Başkan Vekili Sayın Oktay VURAL’ın da katılımıyla gerçekleştirilen program konusunda parti yetkililerimizce Belediye yetkilileriyle yapılan telefon görüşmesinde “Kültür Merkezi’nin” siyasi faaliyetlere tahsisinin mümkün olamayacağı tarzında şifahi bilgi iletilmiştir.

 

Ama ne gariptir ki; gerek AK Parti Belediye Başkan Adaylarının tanıtımı ve Aday Yoklama Programı, Sayın Başkan’ın faaliyetlerinin ve projelerinin tanıtım programları ve gerekse Belediyenin kasasından ödemeleri yapılan ve Sayın Başkan’ın projelerinin reklama edildiği programların tüm Bilecik halkının ortak kullanımına tahsis edilmesi gereken bu Kültür Merkezinde yapılıyor olması hem haksızlık ve hem de kul hakkının ihlalidir. Bu salondan Bilecik’te siyaset yapan tüm partilerin ve o partiye destek verenlerin veya destek vermeyen her bireyin de imkanlar ölçüsünde kullanma hakkı olduğu göz ardı edilmiştir. Bu  meyanda cevabı verilmesi gereken en önemli ve öncelikli nokta;

-Belediye Başkanının Belediyenin imkanlarıyla programlar yaparak bunu kendi seçim propagandasına çevirmesi ve bu programları seçim çalışmalarına alet etmesi ne derece etik ve ahlakidir.?

– Bu uygulama aynı kulvarda yarışan diğer adayların hakkına saygısızlık ve kul hakkı değilmi dir?

 

Nitekim seçimlerde Belediye Başkan adayları kendi imkânları ile seçimlere hazırlanır. Seçim propaganda süresince başında bulunduğu kurumun imkânlarını, propagandasına alet ederek yapması etik değildir. Sayın YAĞCI da diğer adaylarla eşit şartlarda yarışmalı ve propagandasını yapmalıdır. Belediye’nin imkânlarını kullanarak, yarışa dâhil olmamalıdır. Bu açıdan Sayın Başkan’ı etik olmaya davet ediyorum.

 

Taleplerimize mukabil; ilgililer tarafından siyasi faaliyetlere tahsis edilmeyeceği bildirilen kültür sitesinde geçen süre zarfında gerek Sayın Başkan’ın Belediye aracılığı ile yaptığı programlar ve gerekse mensubu olduğu partinin yaptığı programlar siyasi değilmidir?. Kendilerini ve AK parti üyelerini, adaylarını siyasetin dışında mı saymaktadırlar?

 

Kul hakkının özellikle 17 Aralık sürecinden sonra sorgulanan en önemli konulardan birisi olduğu düşünüldüğünde bu uygulamanın hesabını değerli ve sağduyulu Bilecik halkının takdirlerine bırakıyoruz. Bu vesileyle şu husus belirtmek istiyoruz ki; “Temiz toplum,temiz yönetim, temiz şehir” sloganıyla bu kutlu hizmet yoluna çıkan; MHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Hüseyin Şensoy olarak halkımız, kayıp yıllarını kazanacağı gün olan 30 Mart 2014 tarihinde teveccüh ederek emaneti verdiği takdirde; asla partizanlık yapılmayacak, halkımız Belediye Başkanın ayağına çağrılmayacak ve vatandaşımızın ayağına gidilecektir. Belediye imkanlarından ve dolayısıyla Şeyh Edebalı Kültür ve Kongre Merkezinin kullanımı konusunda mevcut anlayış ve uygulamanın aksine, yasal olan her fikir ve düşünceye aynı şartlarda imkan tanınacak ve asla parti farkı gözetilmeden talep eden her parti ve sivil toplum kuruluşuna tahsis edilecektir.

 

 

Kamuyu adına merak edilen ve cevap beklenen hususlar

 

Sayın Selim Yağcı’nın 30 Mart 2014 tarihine kadar seçilmiş bir Belediye Başkanı olduğunu biliyoruz. Elbette bu tarihe kadar vatandaşlarımıza belediyecilik adına sorumluluğunun gereği olarak hizmetlere devam edecektir.

 

Ancak bu hizmetleri haksız bir rekabete dönüştürmeyecek şekilde diğer adayların da haklarına saygı duyarak, kendisinin ve mensubu olduğu parti adaylarının seçim sürecini bir adım önde yürütmesine imkan hazırlayacak tarzda olmamalıdır. Yukarıda örneklerini verdiğim uygulamalar maalesef hizmet vermenin ötesinde, yapılan bu hizmetlerin seçim propagandasına alet edildiğini göstermektedir. Biz bu konuda Sayın Başkanı ve Partisini daha duyarlı ve haklara daha saygılı olmaya davet ediyor, gelişmeleri yakinen takip edeceğimizi  hatırlatıyoruz.

Esasen bu tespit ve değerlendirmelerimiz ile, mevcut uygulamalar hakkında Bilecik kamuoyu ve vatandaşlarımız çeşitli soruların cevabını da merak etmektedir. Bu vesileyle şeffaf yöneticilik ve hakkaniyet adına merak edilen şu sorulara ilgili ve yetkililerin cevap vermesini kamuoyu adına beklediğimizi basınımız aracılığı ile sorumlu bir aday olarak paylaşmak istiyorum:

 

1-Kültür Merkezinde yapılan organizasyonlar için organize sahipleri herhangi bir salon kira ücreti ödemekte midir?

 

2-Ödenmekte ise; gerek AK Parti adına ve gerekse Belediye Başkanı adına icra edilen etkinliklerin salon ücreti tahsil edilmiş midir?

 

3-Ödenmişse kim tarafından ödenmiştir?

 

4-Kültür Merkezi için herhangi bir kira bedeli ödenmiyor ise; seçim takviminin başlamasını müteakip Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve 30 Mart 2014 tarihine kadar gerçekleştirilecek hangi etkinlikler için ve kimlere Kültür Merkezi tahsis edilmiştir?

 

5-Seçim sürecine girildiği tarihten bu yana Belediye Başkanlığı aracılığı ile gerçekleştirilen bu tür aktiviteler için ne kadar ödeme yapılmıştır? Seçime kadar yapılması planlanan programlar için ne kadar mali ödeme yapılması planlanmıştır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Çok bile – Hüseyin bey hazıra konmak yok öğle terliyeceksin önce size seven çarşısı yeterde artar bile git orada yap geçmişte senin mensup olduğun partiler burada yönetimdeydi niye yapmadınız dikili bir ağacınız varmı şu memlekette birde bileciğin evladıyım diyorsun

  2. asena ya gelsin – asena maşallah her yere yorum yazmışsın aynı asena gibisin orası yapılıyorsa senin benim paramla yapılıyor yağcı orayı kendi cebinden mi yaptırdı devletin parasıyla oldu orası herkes kullanabilir orayı , ayrımcılık yapılmaz yarın senin işin olsa orada görmesinler bakalım. o zaman da mutlu olascakmısın hala.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam