SGK MÜDÜRÜ ATEŞ “GEREKİRSE VATANDAŞLARIMIZIN AYAĞINA GİDECEĞİZ”

SGK MÜDÜRÜ ATEŞ “GEREKİRSE VATANDAŞLARIMIZIN AYAĞINA GİDECEĞİZ”

SGK Bilecik İl Müdürü Celalattin Ateş, müdürlük olarak sosyal güvence ve haklar konusunda köyden şehre tüm halkı bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

“VATANDAŞLARIMIZIN AYAĞINA GİDECEĞİZ”

Yaklaşık 5 ay önce göreve gelen Ateş, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak önceliklerinin ulaşabildikleri her insanı bilinçlendirmek olduğunu kaydetti. Bilgilendirme toplantıları ve eğitimler düzenleyerek halkta bir farkındalık yaratmak istediklerini kaydeden Ateş, “Tüm halkımızın özellikle sosyal güvenlik alanındaki haklarından faydalanmasını istiyorum. Bunun için de insanlarımız öncelikle bilgili olmalı ve haklarını aramalı. Bize ulaşamayan köydeki, mezradaki hatta kışladaki vatandaşlarımızın gerekirse ayaklarına giderek bu konuda vatandaşlarımızda farkındalık sağlamaya amaçlıyoruz. Bu konuda devam eden çeşitli çalışmalarımız var ve ileriye yönelik olarak da devam edecek” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ OKUMALI”

Yaklaşık 25 senedir Bilecik bölgesinde hizmet veren Ateş, en çok şikayetçi olduğu konunun vatandaşların kendi haklarında bile olsa okuma alışkanlıkları edinemediklerini görmek olduğunu belirtti. Okumayan insanın yanlış bilgilendirmelere çok fazla kapıldığını vurgulayan Ateş, “Okumama alışkanlığından gelen bilgi eksikliğiyle birçok insan yanlış uygulamalar yapıyor ve biz de ağır idari cezalar uygulamak zorunda kalabiliyoruz. Bu yüzden en çok önemsediğim konulardan biri de halkımızın doğru yerlerden doğru bilgileri alması.

İnternet her kesim için  yaygınlaşan bir ortam şu anda.Vatandaşlarımıza en azından en çok faydalandıkları sosyal güvenlikle ilgili olan 5510 sayılı kanunu okumalarını öneriyorum.İnsanlar bazen soru sorma, danışma ve bilgi alma noktasında bize gelmekten çekiniyor fakat bizim bu noktada hiçbir sıkıntımız yok. Gelen her vatandaşımıza elimizden geldiği kadar yardımcı olmayı amaçlıyoruz. İnsanlardan istediğimiz bizden uzak durmamaları” şeklinde konuştu

KAYIT DIŞINA SAVAŞ

Sigortası olmadan çalışan, kayıt dışı işçilerle ilgili olarak da son derece hassas bir tutum sergilediğini sözlerine ekleyen Ateş, “İnsanlar iş kaybı endişesiyle sigortasız çalışmaya razı oluyor ve haklarını arayamıyor. Fakat bizim kayıt dışılıkla olan mücadelemiz sürüyor. İnsanlarımızın hakkı yenmesi kul hakkına girer.

Bizim  ALO 170 şikayet hattımız var. 170 hattına gelen tüm ihbarları acil bir şekilde sonuçlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Burada önemli olan vatandaşımızın hakkını korumak. İşverene illa ceza verme gibi bir amacımız yok fakat şikayetçi olacak kişiler  Alo 170 hattına isim vermeden ihbar verebilirler. Adreslerini  ve işyeri bilgilerini tam verdikleri anda biz gerekeni yaparız. Zaten bu konuda bir çalışmamız var. İhbarları öncelikli olarak değerlendiriyoruz. Halkımızın hakkını korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Kayıt dışıyla mücadelemiz artarak devam edecek. Şu anda elimizde 4 tane denetmenimiz var. 2 denetmen, 2 denetmen yardımcısı. 3 tanesi sahaya çıkıyor.Bugünlerde İki personel daha bekliyoruz.” İfadelerine yer verdi

YENİ MEZUN İŞSİZLER DİKKAT

Ateş ayrıca üniversite öğrencilerinin Genel Sağlık Sigortası (GSS) konusunda mağduriyetini gideren prim ödeme çalışmalarıyla ilgili olarak “ 20 yaşını aşmayan ortaöğretim mezunu ve 23 yaşını aşmayan gençler mezun olduklarından 2 yıl sonra sigortalı bir iş bulamadıkları halde prim yazılmayacak ve GSS kaydı yapılmayacak. Aynı düzende devam edecek. Bu yaşları aştığı anda yine GSS primi yazılacak.”dedi.

“SGK’YI GÜLEN YÜZ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Devam eden faaliyetlerinden bahseden Ateş, asgari ücretle ilgili olan teşvik projesi hakkında muhasebecilere bilgilendirme yapacaklarını belirtti. Devam eden süreç içerisinde en büyük hedeflerinden birisinin de SGK’yı gülen yüz yapmak olduğunu belirten Ateş, “Buraya gelen insanların elimizden geldiği kadar talebini yerine getirmek, getiremediklerimizin ise en azından nedenini anlatarak mutlu bir şekilde ayrılmalarını istiyorum”

EMEKLİ MAAŞLARI DAHA HIZLI BAĞLANIYOR

Göreve başladığım zaman emekli dilekçe taleplerinde bazı gecikmeler olduğunu gördük. Bu bizden değil, de diğer illerden gelmeyen hizmetlerden dolayı emekli maaşlarını bağlamalarda gecikmeler yaşadık. Bu konu üzerine yoğunlaşmamızın ardından birçok güzel sonuç aldık. Ortalama 45 günde bağlanan maaşlar 25 güne indi. Personel eksiğimizle ve bina inşaatıyla ilgili bazı sorunlarımız var ama onları da Ankara’yla istişare ederek çözmeyi hedefliyoruz. Halkımızı bilinçlendirme aşamasında ilk toplantılarımıza da başlıyoruz ve bu şekilde yoğun bir faaliyet içine girdik. Talep olduğu sürece de elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız.” Dedi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Geçen Bilecik Ticaret Odası’nda bir etkinliğe katıldım. İK platformu bu bilgilendirme işini gayet güzel yapıyor. hiç değilse onlarla iletişim kursunlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam