Sokak hayvanları için meydan okuyorlar

Sokak hayvanları için meydan okuyorlar

Bilecik Toplum Gönüllüleri olarak bir sosyal medya üzerinden kampanya başlatan üniversiteli gençler, sokak hayvanlarının soğuk hava şartlarında mağdur olmaması için belirli bölgelere yem ve küçük barınaklar bırakıyor. ALS hastalığına dikkat çekmek için kullanılan meydan okuma yöntemini kullanan gençler, Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirdikleri basın açıklamasında tüm insanları hayvanlar için bir kap mama ve su koymaya davet ettiler.

"Sokak hayvanları için meydan okuyoruz"

Açıklamayı gerçekleştiren Bilecik Toplum Gönüllüleri Koordinatörü Ezgi Bağcı, remi olarak 10 Ocak'ta başlatılan kampanyaya  toplum gönüllüleri olarak katılmak istediklerini belirtti. Projelerini tüm Türkiye'ye yaymak istediklerini belirten Bağcı, kampanyanın çıkış noktasının Bilecik olmasını istediklerini ifade etti. Bağcı şunları kaydetti:

"Kampanya için bize bazı hastaglar geldi. Bu hastaglerle birlikte projemizi tüm Türkiye'de yaygınlaştırarak bir bilinç kazandırmayı amaçlıyoruz. Biz üniversite öğrencileri olarak  bu projeye başladığımız zaman final haftasındaydık. Hala daha bütünleme ve final haftası arasındayız. Final haftası ve derslerimizden dolayı yoğun tempomuzda dahi bir bilinç uyandırmaya başladığımızı düşünüyoruz. Toplum Gönüllüleri Vakfı, Bilecik üyelerini her zaman destekliyor. Bu projemizden de haberdarlar.

Bireysel olarak bağlantılarımızı kullanarak popüler insanlara ulaştırmayı hedefliyoruz projemizi. Bu yaygınlaştırma kampanyasıyla ilgili bir video çekimine başladık. Videolarımız sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. Bu videolar aynı ALS hastalığındaki gibi meydan okuma videoları şeklinde gerçekleştiriliyor. Bir kap mama ya da bir kap su ile biz bir video çekip insanlara yayabiliriz. Aynı zamanda ellerinden geldiğince bizlere destek olanlarla birlikte yuvalar da yapıyoruz. Bilecik Hayvan Severler Derneği'nin de bize çok katkıları oluyor. Bireysel olarak da Bilecik'te bizi çok destekleyen insanlar var.

"Sokak hayvanlarına yemek ve barınak sağlamaya çalışıyoruz"

Projemizin başlıca amacı; soğuk havalarda ve zor koşullarda karların altında yiyecek bulamayan hayvanlar için mama ve su yardımı yapmak. Ayrıca soğuk havalarda dışarıda üşüyen sokak hayvanları için  kış aylarında geçici de olsa konaklayabilecekleri yuvalar yaparak onları misafir edebileceğimizi böyle bir bilinç uyandırmayı hedefliyoruz. Tüm Türkiye'ye bunu yaymaya çalışıyoruz"

Projenin hashtagleri

Projenin yayılması için sosyal medyada kullandıkları hashtaglerden bahseden Bağcı," Biz bu hashtagleri kullanırsak daha çok yayılabiliriz. Bunlardan bir tanesi " Onlardaüsüyor",  "#BilecikTOG", "# TOGVakfı", "#Sokak Hayvanları" bu hashtagleri kullanarak videolarınızı veya fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımları yaygınlaştırabilirsiniz. Biz bunları çeşitli hayvan sever derneklerine, vakıflara ve sayfalara gönderiyoruz. Onlardan da bize karşı destekleri var. Projeleri biraz değiştirip yayınlamaları da söz konusu. Onlarla ilgili de bir duyarlılık bekliyoruz. Biz burada İstanbul gibi ya da daha sıcak yerlerdeki gibi koşullara sahip değiliz. Yoğun kar yağışı altında olan bir yerde bunu düşündük. Üniversiteli gençler için en önemli hafta olan final haftasından çalarak biz bunu düşündük. Bu projeyi geliştirmek ve yaygınlaştırmak için toplanıp çalıştık. Bir bütçemiz olmadan bireysel olarak yapmaya çalıştık. Destekçilerimiz de var tabi ki.  Ben onlardan biraz daha vicdani duyarlılık bekliyoruz

"Bir kap ekmek bir insanlık kazandırır"

Basın açıklamasında söz alan gençler de sokak hayvanlarına sahip çıkmanın birer insanlık görevi olduğunu vurguladı. Gençler şu ifadeleri kullandılar:

"Öncelikle bozduğumuz ekolojik dengeyi yerine getirmemiz gerekiyor. İnsanlar olarak hayvanlara da yardımcı olmamız gerektiğini düşünmemiz lazım. Bundan dolayı  tüm Türkiye olarak projemize herkesten destek bekliyoruz. Aynı zamanda hayvanlara da bir kap mama, bir kap su yardımıyla onların da bir can olduğunu, onların da burada var olduklarını, onların da bir sesinin olduğunu duymamız gerekiyor. Benim ve arkadaşlarımın sizden istediği aslında insan olmanın ne demek olduğunu hatırlamanızı rica edeceğim. İnsan olmak umursamayı gerektiriyor. Siz sıcak evinizde ısınırken hayvanlar soğuktan donarak ve açlıktan ölüyor. Özellikle de Bilecik'te buna şahit olduk. Açlıktan ölen hayvanlara sokaklarda çokça rastlıyoruz. Kapınızın önüne koyacağınız bir ekmek artığı, çöpe attığınız herhangi bir şeyle onların hayatını kurtarabilirsiniz. Bu size bir şey kaybettirmez ama bir insanlık ve bu hayata bir can  kazandırır. "

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam